MECLİSTE OLASILIKLAR...

Faruk ÇİDEM yazdı...

MECLİSTE OLASILIKLAR...

Oldu olacak derken seçimler bitti...

Üzerinden 10 gün geçti ama ne olduğunu daha kimse anlayabilmiş değil...

Şimdi sıra hükümet kurulacak mı kurulmayacak mı, kim kiminle koalisyon yapacak bekleyişinde.

AKP-CHP mi AKP-MHP mi yoksa CHP-MHP-HDP mi önümüzdeki 4 yıl Türkiye’yi yönetecek belli değil.

Bir ihtimal de kısa süre içerisinde tekrar bir seçim yapılması...

Oysa seçimlerden önce meydanlarda oy istenirken 8 Haziran’ın planları önümüzdeydi. Herkes iktidar olmak için seçimlere girdi ve iktidar olduklarında neler yapacaklarını anlattılar...

Şimdi meydanlarda ektiklerini biçme zamanı geldi. Madem AKP’nin 13 yıllık hükümdarlığı ortadan kalktı, tek başına iktidar olamıyor ve hatta iktidar ortağı bile olamaması kesin, tutun verdiğiniz sözleri!

HDP, ‘seni başkan yaptırmayacağız’ sözünü seçimlerde aldığı başarıyla bir şekilde tutmuş oldu.

CHP, mecliste AKP’siz bir hükümet kurmak için kilit partilerden birisi. HDP ile koalisyon kurması halinde tabanından ciddi bir karşı duruş almayacaktır. Ama ne yazık ki iki partinin koalisyonu hükümeti kurmaya yetmiyor. Eğer böyle bir birliktelik kurulabilmiş olsa üstü kapatılan dosyaların, yolsuzlukların tekrar açılacağını beklemek mümkün...

MHP; seçimlerden bir nebze olsun oy artışıyla çıkmış olsa da ancak HDP’nin kazandığı milletvekili kadar vekilini meclise sokabildi. Kurulacak olası koalisyonda yer alacağı sokakta oldukça fazla dillendiriliyor. Ama bu değerlendirme neredeyse yüzde yüz negatif...

MHP’nin seçim sonrası ilk açıklamalarında muhalefette kalacağını söylemesi, sonraki birkaç gün içinde çelişkili açıklamalarla koalisyonda yer alabileceğini açıklaması güven vermeyen bir parti görüntüsü çiziyor.

Kırmızı çizgilerinden bahseden ve çözüm sürecine kesinlikle karşı duran MHP’nin kırmızı çizgilerinin ve çözüm sürecinin karşısına bu ülkede kanın durması için ne önerdiğinden ise kimsenin haberi yok. Çünkü istemediklerinin karşısına insan odaklı bir istekle daha çıkmış değiller.

HDP kadar milletvekili sokabilmiş bir parti olarak MHP’nin HDP’yi gayrimeşru ilan etmesi ve HDP’nin olduğu hiçbir ortaklıkta yer almayacağını söylemesi akıllara iki şey getiriyor;

1-      MHP çözüm sürecini ve HDP’yi bahane göstererek herhangi bir koalisyonda yer almayarak AKP’siz bir hükümetin olmamasını garantilemek istiyor.

2-      Hükümetin kurulamamasından faydalanarak, AKP’yi de bu süreçte zor durumda bırakıp kritik bazı bakanlıkları kendisi alarak AKP ile 25.dönem hükümetini kurmak istiyor.

Bu iki olasılık da hem Türkiye için hem de MHP için son nokta olabilir. 17-25 Aralık sürecinde kıyameti koparıp da ellerine hesap sorma fırsatı geçtiğinde bu fırsatı tepen MHP’nin bir sonraki seçimde tarihe karışması muhtemel.

Önümüzdeki günlerde kimlerin tükürdüğünü yaladığını ya da kimlerin tükürükleriyle birilerini boğduğunu göreceğiz...

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128