MEMUR-SEN özgürlüğün arkasına sığınıyor

Haber; Duygu Kaya KESK dönem sözcüsü Serdar Koçyiğit sivil itaatsizlik eylemi başlatan Memur Sen’e tepki gösterdi. Son zamanlarda gündemin odağında olan sivil itaatsizlik eylemleri ve Memur-Sen’in...

MEMUR-SEN özgürlüğün arkasına sığınıyor

Haber; Duygu Kaya

KESK dönem sözcüsü Serdar Koçyiğit sivil itaatsizlik eylemi başlatan Memur Sen’e tepki gösterdi.

Son zamanlarda gündemin odağında olan sivil itaatsizlik eylemleri ve Memur-Sen’in başlattığı kılık –kıyafet serbestliği istemlerine KESK dönem sözcüsü Serdar Koçyiğit ‘ten yanıt geldi. KESK adına bir basın açıklaması yapan Serdar Koçyiğit, Memur-Sen’in Türkiye’de emekten barıştan yana olan toplumsal güçleri yanıltmadığını ‘’günün şartlarına uygun sendikacılık’’ yaptığını belirtti. Koçyiğit ‘’Tüm eşitlik ve özgürlük alanlarını daraltan AKP, “kendine özgürlük” anlayışını kılık-kıyafet serbestliği tartışmalarıyla sürdürerek özgürlük yanılsaması yaratmaya devam ediyor. Gericiliğin meşrulaştırıldığı, üzerinin “özgürlük” adıyla örtüldüğü bu süreç, AKP’nin gölgesinde sendikacılık yapanlar aracılığıyla kamusal alanda inşa edilmeye çalışılıyor. AKP ülkemizde neoliberal programı uygulayarak sosyal, siyasal, kültürel ve toplumsal alanı neoliberal ilişkilerin piyasacı mantığına göre yeniden düzenlemektedir. Tüm emekçiler, toplumun tüm ezilenleri için bu yıkım politikalarının yarattığı tahribat ise, dinsel ideolojilerle görünmez kılınmaya çalışılmakta, sınıf mücadelesini ve toplumsal muhalefeti etkisizleştirmek için dini-muhafazakârlık örtüsü ile tüm toplum kuşatılmaktadır.” Şeklinde konuştu. Koçyiğit, kılık- kıyafet serbestliği konusunda son 1 haftadır ciddi şekilde çalışan, kamuoyu oluşturan Memur-Sen’in kamu emekçilerinin mücadelelerini etkisizleştirmeye çalışan ve AKP gölgesinde etkinlik yapan, umut ve beklentileri istismar eden bir sendika olduğunu vurguladı. Açıklamasında ‘’Serbestlik ve özgürlük’’ tartışmalarının kadın bedeni üzerinde inşa edildiğine dikkat çeken KESK sözcüsü, neoliberal dönüşümlerin kadınların kamusal hayattaki yerini haklarını ve geçmiş kazanımlarını elinden aldığını, özgürlük ve geleceklerini yok ettiğini söyledi. Serdar Koçyiğit 12 Eylül’le beraber Türk-İslam Sentezi ve Yeşil Kuşak projeleriyle toplumun dini- muhafazakârlıkla kuşatıldığını ve bütün bunların ürünü olan iktidarın var olmasına araç olanların özgürlükten bahsetmeye haklarının olmadığını belirtti.

            Özgürlük kelimesinin arkasına sığınıyorlar!

KESK sözcüsü Serdar Koçyiğit ‘Bugünün asli unsurları muktedirler değil, muktedirlerin inşa ettiği düzende mağdur olan, hak ve özgürlük alanları giderek yok edilen sınıf mücadelesi verenlerdir.Bugün mazlum kıyafetini üzerine giyerek, "özgürlük" kelimesinin arkasına sığınanlar, tarihte emekçilerin hak gasplarına imza atanlardan, sendikacılık hakları ellerinden alınırken alkış tutanlardan başkaları değillerdir! Kamu emekçilerinin haklarını gasp etmeye ve yoksulluğu katmerleştirmeyi hedefleyen, adına “toplu sözleşme yasası” dedikleri 4688 sayılı yasanın tadilatı sürecinde Çalışma Bakanlığı’nda yapılan görüşmelerde “Konfederasyon ve Sendika MYK üyelerine en üst devlet memuru derecesinden emekli” olmak için yasal düzenleme yaptırmak isteyenleri tarih unutmayacak, mücadelenin asli unsuru olan emekçiler affetmeyecektir. Gerçek bir özgürlük hesaplaşmasından bahsedebilmeleri için, önce tarihleriyle hesaplaşması gerekmektedir. KESK olarak, tüm kamu emekçilerini haklarına, taleplerine ve geleceklerine sahip çıkmaya çağırıyor ve bir kez daha hatırlatıyoruz’ Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124