Mengen Işıl Işıl

Erhan BEYKOZ yazdı...

Mengen Işıl Işıl

Aşçılığın ana yurdu Mengen muhteşem festivalle ışıl ışıl iki gün yaşadı. Dünyada yemek ve aşçılık denince akla ilk gelen şüphesiz Mengen’dir.

Geçtiğimiz yıl düzenlenmesi beklenen fakat bazı olumsuzluklardan dolayı iptal olan 31. Mengen Festivali bu yıl, olumsuzluklara rağmen Eylülde yapıldı!

Mesleği duayeni Yakup Ustanın 15.5 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük aşçı heykeli olduğu belirtilen heykel törenle açıldı. Topkapı Sarayı'nın ilk Türk aşçısı, aşçılarımızın gururu Mengenli Yakup ustanın heykeli inanılmazların başarıya dönüş kanıtıydı.

Festival Başkan Turhan Bulut’un bizzat ilgilenerek her adımı takip etmesiyle başladı. 30 festival yapılmış, her geçen sene biraz daha hatalar düzelmiş ama gerçek sonuca bir türlü ulaşılamıyordu! Bu yılda bazı eksiklerin gözlerden kaçması olası görülüp, bekleniyordu.

Mengen’e girerken 15.5 metre yükseklikteki heykelin dikilişi yapılmış, dünyanın her yerinden aşçılarımız gelmiş, açılışı bekliyorlardı. Yakup Ustamızın heykeli dikilip kısa süre sonra Mengen’e kortej yola çıktı.

Bizi festival alanında nelerin beklediğini merak ediyordum. Mengen’de yaşayan yurttaşlar dükkanları tertemiz şekilde yurdun dört bir köşesinden gelenleri ağırlamaya hazırlanmışlardı. Tören alanına girdiğimizde, gelin gibi bir sahayla karşılaştım. Vatandaşların güneşten korunması için ayrılan yerleri, protokol ile vatandaşların birbirlerini görmelerini sağlayacak ortamın karşılıklı olması, folklor ekiplerinin curcunadan uzak, herkesin izlemesi mümkün dev ekranların kurulduğu bir saha hazırlanmıştı.

Başkanın ve konukların konuşmalarını kısa tutmaları vatandaşları sıkmadı. Pazar yerine ve etrafına kurulan stantlar kalabalık yurttaşlar tarafından gezildikçe güzellikler ortaya çıkıyordu. Her ilimizin kendine has yemekleriyle damaklarımıza tat verdi. Kimsenin kimseyi rahatsız etmediği, her birimin kendi alanında iş yaptığı, düzenin eksiksiz kurulduğu bir festival alkışı çoktan hak etti.

Not: Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz yurt dışında olduğu gerekçesiyle festivale katılamadı. Geçtiğimiz yıl zaruri nedenlerle iptal edilen festivalden bir ay kadar sonra başka bir ilde yapılan festivale katılması manidardır. Böylesi mükemmel bir festivale katılamamasıyla çok şeyler kaçırdığını bilmesini isterim. 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2016, 16:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
salih özdemir
salih özdemir - 2 yıl Önce

gözümde düştün erhan bi daha sanayiyle ilgili fikir beyan etme bizide yanıltma

SIRADAKİ HABER

banner133

banner129