Mengen köylüleri Kazan Kaldırdı

Mengen yolu üzerinde bulunan Tokmaklar, Mustakimler ve Değirmenderesi köylüleri yaptıkları eylemle köylerinde yaşanabilecek olan çevre katliamına dikkat çektiler. Ortak olarak kullandıkları mera alanlarının üzerinden kamu yararı adına açılacak olan yol aracılığıyla özel bir firmaya ayrıcalık sağlanacağını iddia eden köylüler özel firmanın yakınlarında bulunan çimento Fabrikasına hammadde çekmek için ocak açmaya çalıştığını bunun için ilk önce yol yapılması gerektiğini konu hakkında da Özel İdare ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü aleyhine Sakarya Bölge İdare Mahkemesine dava açtıklarını söylediler.

Mengen köylüleri Kazan Kaldırdı
 Tokmaklar, Mustakimler ve Değirmenderesi köylüleri dün basın mensuplarını köylerine davet ederek köylerinin büyük bir çevre katliamına sahne olmak üzere olduğunu söylediler. Köylüler adına konuşan Mustakimler köyü muhtarı Hamza Durmaz, Tokmaklar köyü muhtarı Hasan Keskin ve Değirmenderesi köyü muhtarı Nuri Özdoğan köylerinin en büyük geçim kaynağının büyükbaş hayvancılık olduğunu, açılmak istenen yol çalışmaları yüzünden köyün büyük bir çevre katliamına sahne olacağını vurgulayarak; “Eğer bu yol açılırsa bizim hayvan otlatma şansımız kalmayacak, Tokmaklar köyü aynı zamanda Heyelan bölgesidir. Biz bu yüzden “kamu yararı adına denilerek” kullandığımız alanın mera vasfından çıkarılarak yol açma çalışmalarına kurban gitmesini istemiyoruz.” Dediler. Ocak açılması planlanan yerin daha önce kümes yapılmak için satın alındığını daha sonra bu yerin çimento fabrikasına olan yakınlığı nedeniyle kil fabrikasına dönüştürülmek istendiğine vurgu yapan köylüler; “O yüzden buraya açılacak olan yol kümesçilik yapmak için alınan yerin kil fabrikasına dönüştürülmesine de olanak sağlayacaktır” dediler. Köylüler sözlerini “Bunlara tepki göstermek için gerekirse Ankara’ya başbakana bile gideriz” şeklinde tamamladılar.

 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2013, 21:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustakim
mustakim - 8 yıl Önce

bu haberi yapanın coğrafya öğretmeni mengenlimi yoksa gazetenin mengenle bir sorunumu var. ilgisiz lakasız başlık laf ola beri gele

TOKMAKLAR
TOKMAKLAR - 8 yıl Önce

bu köyler mengen köyleri değil edit kardeş. hangi akılla yazıldı bu manşet merak ediyorum.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124