Mengen köylülerine TBMM desteği!

Mengen yolu üzerinde bulunan Tokmaklar, Mustakimler ve Değirmenderesi köylülerinin geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirdikleri eyleme CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan destek verdi.

Mengen köylülerine TBMM desteği!
 Tokmaklar, Mustakimler ve Değirmenderesi köylüleri Pazar günü yaptıkları eylemle köylerinde yaşanabilecek olan çevre katliamına dikkat çekmişlerdi. Ortak olarak kullandıkları mera alanlarının üzerinden kamu yararı adına açılacak olan yol aracılığıyla özel bir firmaya ayrıcalık sağlanacağını iddia eden köylüler özel firmanın yakınlarında bulunan çimento Fabrikasına hammadde çekmek için ocak açmaya çalışıldığını bunun için ilk önce yol yapılması gerektiğini konu hakkında da Özel İdare ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü aleyhine Sakarya Bölge İdare Mahkemesine dava açtıklarını ifade etmişlerdi.Köylüler adına konuşan Mustakimler köyü muhtarı Hamza Durmaz, Tokmaklar köyü muhtarı Hasan Keskin ve Değirmenderesi köyü muhtarı Nuri Özdoğan köylerinin en büyük geçim kaynağının büyükbaş hayvancılık olduğunu, açılmak istenen yol çalışmaları yüzünden köyün büyük bir çevre katliamına sahne olacağını vurgulayarak; “Eğer bu yol açılırsa bizim hayvan otlatma şansımız kalmayacak, Tokmaklar köyü aynı zamanda Heyelan bölgesidir. Biz bu yüzden “kamu yararı adına denilerek” kullandığımız alanın mera vasfından çıkarılarak yol açma çalışmalarına kurban gitmesini istemiyoruz.” Demişlerdi. Ocak açılması planlanan yerin daha önce kümes yapılmak için satın alındığını daha sonra bu yerin çimento fabrikasına olan yakınlığı nedeniyle kil fabrikasına dönüştürülmek istendiğine vurgu yapan köylüler; “O yüzden buraya açılacak olan yol kümesçilik yapmak için alınan yerin kil fabrikasına dönüştürülmesine de olanak sağlayacaktır” demişlerdi.

 

Özcan;”Yaşananların takipçisi olacağım”

 

Konu ile ilgili olarak değerlendirme yapan CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan Mera alanlarının korunması hususunda her zaman hassas olduğuna dikkat çekerek; “Zaman zaman çeşitli sebeplerle köylülerimizin mera alanlarını yok etmeye yönelik girişimler olabiliyor. Mera alanları anayasa tarafından korunmaktadır. Taş ocağı hususunda son yıllarda sorumsuzca ruhsatlar verilebiliyor. Tüm bu yaşananlar büyük bir çevre katliamına yol açabilir. O yüzden Tokmaklar, Mustakimler ve Değirmenderesi köylülerinin haklı davalarında yalnız olmadıklarını ve sonuna kadar yanında olacağımın bilinmesini isterim” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2013, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124