banner120

Mengen’in sesini Çin’de duyuracak

Türkçe öğrenmek amacıyla geldiği İstanbul'da Türk mutfağına hayran kalan, Mengen yüksekokulunda aşçılık eğitimi alan Çinli elektronik mühendisi Reyilia Abulimiti, ülkesinde Türk lokantası...

Mengen’in sesini Çin’de duyuracak

Türkçe öğrenmek amacıyla geldiği İstanbul'da Türk mutfağına hayran kalan, Mengen yüksekokulunda aşçılık eğitimi alan Çinli elektronik mühendisi Reyilia Abulimiti, ülkesinde Türk lokantası açmayı hedefliyor.     

 

Aylardır Mengen’de yaşayan Çinli Abulimiti, Türk yemeklerini öğreniyor. Çin vatandaşı Reyilia Abulimiti (31), dil eğitimi için Türkiye'ye geldiğini, İstanbul'da birkaç ay boyunca Türkçe eğitimi aldığını belirterek, Türk mutfağına hayran kaldığını, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine mutfak kültürüyle ünlü Mengen'e yerleştiğini söyledi. Mengen Meslek Yüksekokulu'nda aşçılık eğitimi aldığını vurgulayan Abulimiti, ''Eğitimimi en kısa sürede tamamlayarak ülkeme dönmek istiyorum. Türk mutfağını ülkemde tanıtacağım. Ülkemde Türk yemeklerinin yapıldığı Türk lokantası açacağım'' diye konuştu. ''En sevdiğim Türk yemekleri lahmacun, mercimek ve ezogelin çorbası'' diyen Abulimiti, Türk yemeklerinin ülkesindeki yemeklerden çok daha güzel olduğunu ifade etti. Mengen'de arkadaşlarının kendisine çok iyi davrandığını, yabancılık hissetmediğini dile getiren Abulimiti, ''Türkiye'ye ilk gelişimde Türkçem çok iyi değildi. O yüzden 2-3 ay hiçbir şeye anlam veremedim. Arkadaşlarımın söylediği şeyleri anlamıyordum. 4-5 ay geçince daha iyi öğrendim Türkçe'yi ama Bolu'ya geldikten sonra arkadaşlarım bana çok yardım etti, Türkiye'yi çok sevdim'' şeklinde konuştu. 
    

“Abulimiti artık bizden biri oldu”

 

Mengen Belediye Başkanı Osman Erarslan ise Çinli konuğunu misafir etmekten onur duyduklarını söyledi. Abulimiti'nin Türk mutfağını öğrenmek için Mengen'i tercih etmesinin ilçelerinin yemek kültürü konusundaki zenginliğini ortaya koyduğuna dikkati çeken Erarslan, ''Öğrencimizle öğretmenlerimiz kucaklaşma içinde. Kendisine bir ev tutuldu. Her türlü durumda hep yanındayız. Yeter ki bu arkadaş muradına ersin. Aşçılığı Mengen'de öğrenmek ve Çin'e taşımak niyetinde olduğuna inanıyorum'' diye konuştu. Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Elif Yücetürk de ilk defa önlisans programına yabancı uyruklu bir öğrencinin kayıt yaptırdığına işaret ederek, ''İlk defa aşçılık programına böyle bir başvuru oldu ama buna dair prosedürlerde eksikler vardı. Bunlar tamamlandı. Yabancı uyruklu kontenjanlarımız belirlendi. Böylece Çinli öğrencimizi alabildik'' ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124