Merhum öğretmenin hayali gerçek oldu

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu, Düzce'nin Musababa Köyü'nde bulunan Musababa Ortaokulu'nda sosyal bilgiler öğretmeni olarak görev yapan ve 8 ay önce Bolu’da hayatını kaybeden Mahmut Yılmaz’ın hep hayali olan bir okula kütüphane açma fikrini hayata geçirdi. Toplum Gönüllüleri Topluluğu ilimizde kütüphanesi bulunmayan tek okul olan Milli Egemenlik İlkokuluna Merhum öğretmen Mahmut Yılmaz’ın adını taşıdığı bir kütüphane açtı.

Merhum öğretmenin hayali gerçek oldu
Haber: Semih BAYKAL

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu, ilimizde sosyal projelere imza atamaya devam ediyor. Topluluk son olarak 8 ay önce Bolu’da hayatını kaybeden Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mahmut Yılmaz’ın bir okula kütüphane kurma hayalini hayata geçirdi. Topluluk, ‘ Mahmut Yılmaz Kütüphanesi Projesi’ adı altında ilimizin önde gelen iş adamlarının da desteği ile ilimizde hiç kütüphanesi bulunmayan tek okul olan Milli Egemenlik İlkokuluna yaklaşık 20 Bin TL’ye mal olan ve merhum öğretmen Mahmut Yılmaz’ın adını taşıdığı bir kütüphane kurdu. Merhum öğretmenin adını taşıdığı kütüphane, Bolu Belediye Başkan Vekili Kazım Konak, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Okul Müdürü Tevfik Kargacı ve kütüphanenin kurulmasına destek olan sponsorlar katıldı. 

“KÜTÜPHANE ÖĞRENCİLERİMİZE, EĞİTİM-ÖĞRETİM HAYATINDA FAYDALI OLACAKTIR”

Kütüphane açılışında ilk olarak konuşmalarını yapmak için kürsüye gelen Okul Müdürü Tevfik Kargacı şunları ifade etti; “ Abant İzzet Baysal Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu olan gençler, arkadaşları olan öğretmen Mahmut Yılmaz’ın adına bir kütüphane oluşturmak için okulumuza başvurdular. Bizde bu gençlerimize elimizden gelen bütün yardımı gösterdik. İnşallah bugün açacağımız kütüphane öğrencilerimize, eğitim-öğretim hayatında faydalı olacaktır. Çocuklarımıza kitap sevgisi, okuma- yazma alışkanlığı kazandırmada bu kütüphanenin etkili olacağını düşünüyorum. Toplum Gönüllülerine destek olan hayırseverlerimizde çok teşekkür ediyorum. Okulumuza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize hayırlı olsun diliyorum” diye ifade etti. 

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ ARKADAŞLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM”

Okul Müdürü Tevfik Kargacı’nın konuşmasının ardından kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz şunları söyledi; “ Bugün burada çok hoş bir manzara ile karşı karşıyayız. Mahmut Yılmaz Kütüphanesi projesine öncelik eden Üniversite Öğrencisi arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Biliyorsunuz bizim okullarda kütüphane ve laboratuar denildiği zaman biraz daha ötelediğimiz yerlerdir. Özellikle imkanı kısıtlı olan okullarımızda kütüphanelere, laboratuarlara yeterince imtina ve özeni göstermeyiz. Çocuklarımız, öğrencilerimiz biz eksiğimizi fark etmişler ve Milli Egemenlik İlkokullunda bir sınıfı kütüphaneye dönüştürmek için el birliği ile çalıştılar. Bizde onların emeğini karşılıksız bırakmak istemedik. Sizlerle beraber bu kütüphaneyi açmak istedik.  Kendilerine bu fedakarlıktan dolayı çok teşekkür ediyorum. Biz son zamanlarda fazla okuyan bir toplum değiliz. Okumayan bir toplum olarak evrilmeye başladık. Özellikle sanal ortamlar, dijital medya biz kitap okuma alışkanlığımızı maalesef negatif yöne doğru çekmeye başladı.  O yüzden ben öğrencilerimizin bu öncülüğünü özellikle önemsiyorum. Bundan sonrada her birimizin kitap okumasını tavsiye ediyorum” dedi.  Konuşmaların ardından Belediye Başkan Vekili Kazım Konak ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, kütüphanenin açılmasında hem maddi hem manevi değeri olan sponsorlara Toplum Gönüllüleri adına plaket takdim etti. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Mahmut Yılmaz Kütüphanesinin oluşturulmasına ve yapımına öncülük eden, büyük emeği olan proje koordinatörü Esra Sarı’ya teşekkür plaketi takdim etti. Plaket takdimlerinin ardından kütüphanenin açılışı gerçekleşti. Açılışın ardından Bolu’nun sevilen şarkıcısı Ramazan Çelik’te Okul’da bir konser verdi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128