MERKEZDE OLANLAR NORMAL Mİ ?

Onur Ustaoğlu'nun Kaleminden konuşan yazı...

MERKEZDE OLANLAR NORMAL Mİ ?


Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...Sizce lüks yaşamak nedir? Son model arabalara, birbirinden lüks dairelere, sahip olmak, cebinizde limitsiz kredi kartları tomar tomar para ile dolaşıp lüks diye acayip acayip elbiseler giyip etrafa hava atmak mı? Şimdi böyle sayınca çoğu kişi “ah ahh “ diye iç geçirdi biliyorum. Bunlar kulağa hoş gelse de bence esas lüks olan hastalanmak ve hastalanınca ihtiyaç duyduğunuz şeylere rahatça ulaşa bilmektir.

Bu arada korkmayın hasta değilim sadece yıllardır bu satırlarda dile getirdiğim problemlerden bir kaçını gecen hafta bizzat yaşadım ve bir kez daha anladım. Ben ve benim gibi fiziksel engellenen insanlara hasta olmak gerçekten lüks. “Niye böyle diyorsun evde bakım hizmeti var. Hasta olunca o hizmetten yararlansana diyecekler olabilir.” Ancak sorun hastanede ve doktorlarımızda değil. Yani hastaneye gidebiliyorum da sonrasında sorun başlıyor. Yaşadıklarımı hemen anlatayım sizlere.

Geçtiğimiz hafta Bolu’daki bir hastanede göz muayenesi yaptırdım. Doktorum bana çalışırken gözlük takmamı önerdi. Hastanedeki işimiz sorunsuz bitti. Hastanenin tam karşısında 2 tane gözlükçü varmış, gözlük almak için onlara yöneldik. Ancak tekerlekli sandalye ile giriş çıkış rampası olmadığı için giremedim zaten kaldırımlarda eğri büğrüydü. Akülü aracım kaldırımdan giderken neredeyse yan yatacaktı. Neyse biraz daha ileride üçüncü bir gözlük satan dükkân varmış. Allahtan onun rampası varmış. Oraya girdim gözlük çerçevesini seçip gözlükleri aldık.

Şimdi almışsın işte niye hasta olmak lüks diyorsun? Diyeceksiniz. Sizce şehrin göbeğinde istediğim dükkâna girememem normal mi? üstelik bu dükkânlarda sağlık malzemesi satılıyor. Şehrin göbeğinde akülü aracımla kaldırımlarda ilerlerken “ Anne beni tut kaldırım eğri büğrü şimdi araç yan yatacak” diye seslenmem normal mi? Hemen oralar öyle yapılmış ne yapalım deyip geçmeyin!

O sokakların alt ve üst yapısı yeni yapılmadı mı? Bakın tekrar söylüyorum bunları yaşadığım yer Bolu’nun merkezi ve o sokaklar caddeler yenilendi. Yani bozulup yeniden yapıldı. Hatta yetkililer biz bunları yeniden yaptık diye övünüyorlar. İyide buralar yeni yapıldıysa sizce benim orada bir sağlık ürünü alacağım zaman bunları yaşamam normal mi? Yıllardan beri oralarda siz neyi yeniliyorsunuz?

Anlayamadığım bir şey daha var. Bolu Belediyenin engelliler meçlisi yok muydu? Hani o meclisteki arkadaşlar Bolu’nun her tarafını dolaşıp uygun olmayan yerleri yetkililere söyleyecekti. Yetkililerde uygun olmayan yerleri düzelteceklerdi. O arkadaşlar nerde? Niye sesleri çıkmıyor? Yoksa o arkadaşların sesini yetkililer duymuyor mu? Bir iletişim probleminin olduğu çok belli.

Fiziksel engellenen bir kişi olarak sizin yeni yaptık dediğiniz bir yerde ben bu tür problemleri yaşıyorsam yapılan şeylerin hiç bir kıymeti yok. Şehir sizin için ulaşılabilir olabilir ama benim için hala ulaşılabilir değil. Yapılması gereken şey her insanın ulaşılabilirlikten payını almasıdır. Bu sokakları şehirleri yeniden yapanlar birazda bunları göz önüne almalıdır.

Aslında ulaşılabilirliği artırmak ve böyle şeyler yaşamamak için çözüm çok basit, yeni yaptığınız caddeleri sokakları bir tekerlekli sandalyeye oturun ve dolaşın bakın yeni yapılan bölgelerde mağazaların, dükkânların, iş yerlerinin giriş ve sıkışlarına hiç dikkat edilmiyor. Dikkat edilmediği içinde işler daha da zorlaşıyor.

Tabi ben Bolu da yaşadığım için Bolu’yu anlatıyorum ama biliyorum ki iki şehrimiz dışında Türkiye’de hemen hemen tüm şehirlerimizde benzer şerler yapılıyor yani şehirleri inşa ederken engellenen insanlarında o şehirde yaşadıkları unutuluyor. Biz yaptık oldu deniliyor. İşte bu biz yaptık oldu mantığı da engellenen insanlara insani şeylerin bile lüks olduğunu hissettiriyor.

Şimdi bana bunları yazdığım için kızanlar olacak ama ortak hedefimiz yani hepimizin istediği engelsiz bir Bolu, engelsiz bir Türkiye ise bir şeyler inşa ederken insanların ihtiyaçlarını, yaşam şekillerini, ulaşılabilirlik konusunu çok iyi incelemeli yaptığımız şeyleri çok iyi hesaplamalıyız. Ancak bu şekilde engelleri aşar daha özgür bir ülke inşa ederiz…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber – Bolu Olay Gündem Gazetesi…             

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 00:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128