Meslek onuru Her şeyin üzerindedir

TMMOB ‘ye bağlı temsilci kuruluşlar 19 Eylül‘de kutlanan  "TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptılar. TMMOB ‘ye bağlı temsilci...

Meslek onuru Her şeyin üzerindedir

TMMOB ‘ye bağlı temsilci kuruluşlar 19 Eylül‘de kutlanan  "TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptılar.

TMMOB ‘ye bağlı temsilci kuruluşlar adına açıklama yapan Makine mühendisleri odası Bolu il temsilcisi O.Murat Ataman 19 Eylül 1979 tarihinde, mühendis, mimar ve şehir plancılarının, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)‘nin çağrısıyla ekonomik, demokratik talepleri için ülke çapında bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Ataman; “ Bu uyarı eylemine 49 ilde 443 işyerinde mühendis ve mimarların yanı sıra işçi, teknik eleman, memur ve sağlık görevlilerinin de katılımı ile 100 bini aşkın kamu çalışanı katılmış, teknik eğitim gören öğrenciler de eylemi desteklemişlerdi.19 Eylül 1979‘da gerçekleşen eylem, TMMOB 41. Dönem Olağanüstü Genel Kurulunda ve Birlik Yönetim Kurulunca alınan karar çerçevesinde 19 Eylül‘ün "TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" olarak kutlanması kararıyla iki yıldan beri kutlanmakta, anımsanmakta ve yeni sorunlarımızla bütünlenerek mücadele geleneğimiz sürdürülmektedir..” Dedi.

Piyasacı sisteme karşıyız

Ataman ; “Kanun Hükmünde Kararnamelerle, yasa ve yönetmeliklerle yapılan düzenlemeler bilimsel-teknik mesleki gereklilikleri tasfiye etmektedir. Siyasi iktidarın Birliğimiz ve Odalarımıza yönelik sınırlayıcı, tasfiye edici, toplum yaşamını bilimsel teknik gerekliliklerin dışında rant amacıyla düzenleme işlemleri diğer iktidar icraatlarıyla bütünlenmekte, piyasacılığın ve gericiliğin bilim, teknik ve halk karşıtı çabaları ülkemizi sarmaktadır. Bu koşullarda siyasi iktidarın mesleğimize ve örgütümüze yönelik etkisizleştirme çabalarına karşı duruş bizler için bir görevdir.” Biçiminde konuştu. Makine mühendisleri odası Bolu il temsilcisi O.Murat Ataman sözlerini şu şekilde tamamladı; “ Bilimsel bilgiyi üreterek kamu yararına kullanımını denetleme görevi olan biz meslek odalarının üzerinde yaratılan baskı, bugün kamusal denetimi ortadan kaldırarak örgütlü toplum yapısını yıpratmak niyetiyle arttırılmak istenmektedir. Bugünkü koşullarda mesleğimize ve örgütümüze yönelik etkisizleştirme çabalarına, tüm baskı ve sindirme politikalarına karşı, örgütlülüğümüzü güçlendireceği ve toplumsal umudumuzu yeşerteceği inancıyla ikinci yılında bir kez daha bütün meslektaşlarımızın “TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Gününü” kutluyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128