'Mesleki Tanıtım Günleri' başladı

Bolu İŞKUR Müdürlüğü tarafından öğrencilerin mesleki tercihlerini doğru yapmaları amacıyla düzenlediği 'Mesleki Tanıtım Günleri' başladı. 11 ve 12'inci sınıf öğrencilerine yönelik yapılan etkinlikte öğrencilere seslenen Bolu Valisi Aydın Baruş, en önemli olgunun kendilerini tanımaktan geçtiğini ifade etti ve " Eğer kendinize, ailenize ve milletinize katkınız olacaksa bu ilk önce kendinizi tanımaktan geçer" dedi.

 'Mesleki Tanıtım Günleri' başladı

Bolu İŞKUR Müdürlüğü tarafından 11 ve 12'inci sınıf öğrencileri için Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen 'Mesleki Tanıtım Günleri'nin açılışına Bolu Valisi Aydın Baruş, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Vali Yardımcısı Nurullah Ertaş, İŞKUR İl Müdürü İsmail Yalçın, AİBÜ öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda ilk olarak , İŞKUR İl Müdürü İsmail Yalçın düzenledikleri program hakkında katılımcılara bilgiler aktardılar.

"ÜLKEMİZİN GELECEĞİ SİZLERSİNİZ"

Daha sonra ise Bolu Valisi Aydın Baruş bir konuşma yaparak öğrencilere seslendi. Önlerinde uzun ve zor bir süreç olduğunu öğrencilere aktaran Vali Baruş, "Bu süreçte sabırlı, kendine güvenir bir şekilde geleceğe umutla bakarak ulaşamayacağınız  hiçbir hedef yok. Öncelikli olarak hedefini belirlemeniz, bu yolu araştırmanız ve o yolda yürürken de sabırlı, çalışkan ve gece gündüz onunla yaşayacak şekilde bir azim sahibi olmanız lazım. Demek ki rehberiniz azim, sabır ve çalışma olacak. Bu anlamda belirlediğiniz hedefe varmada sizi engelleyecek manileri aşmanızda bunlar size yardımcı olacak. Değerli gençler; şu anda dünya ekonomisini gelişmiş ülkeler yönetiyor. Bu gelişmiş ülkeler dünya nüfusunun % 17.5'ini oluşturmasına rağmen dünya ekonomisinin % 65'ine hükmediyor. Geri kalan % 82.5 nüfus dünya ekonomisinin ancak % 35'ine hükmedebiliyor. Bildiğiniz gibi G-8 ülkeleri var. Daha sonra ise Türkiye'nin de dahil olduğu G-20 ülkeleri var. Türkiye son yıllarda kat ettiği mesafeler sayesinde bu G-20 ülkelerinin arasına girdi. Ülkemizin geleceği sizsiniz. Önümüzdeki yıllarda sizin çalışmanız ve azminiz sayesinde ülke olarak belirlediğimiz hedeflere tek tek varacağız" dedi.

"GENÇLİĞE VERİLEN ÖNEM SAYESİNDE ÇOK DAHA İLERİLERE GİDECEĞİZ"

Türkiye'nin yıllarca dış yardımlarla ekonomisini yürütmeye çalışan bir ülke olduğunu, belirten Vali Baruş, "Türkiye bütün askeri araçlarını dış dünyadan hibe yolu ile almak zorunda kalan bir ülke oldu. Bugün çok zengin yeraltı kaynaklarına sahip ülkeler var ki bunlar coğrafi olarak bize çok yakın. Ortadoğu'da yeraltı çok zengin, ama bu ülkelere baktığımızda huzur yok, demokrasi yok. Ülkemize baktığımızda gelişmiş bir demokrasiye sahibiz ve insan kaynaklarımıza güveniyoruz. Sadece yeraltı kaynağına sahip olmak zenginlik değildir. En büyük zenginlik insan kaynağını en iyi değerlendirmektir. Dolayısı ile Türkiye büyük hedeflere varacaksa gençlerine güvenmesi sayesinde, en iyi imkanları sağlaması sayesinde ilerleyecektir. Artık Türkiye yerli savaş helikopterini, denizaltısını, insansız hava aracını, yolcu uçağını, yerli savaş uçağını üretebilecek bir ülke olacak. Bunlar geçmişte hayal düzeyinde olan uzak emellerdi. Ancak milli eğitime verilen, gençlerimize verilen önem sayesinde biz bu hedefleri görünür hale getirdik. Siz böyle büyük bir ülkede yaşama onuruna sahip olacaksınız. Anneleriniz babalarınız çok büyük sıkıntılar çekti ve hala çekiyorlar. ancak siz geleceğin Türkiyesinde daha ayakları yere basan, geleceğe daha güvenle bakan nesiller olarak çok ciddi bir şansa sahip olacaksınız" şeklinde konuştu.

"KENDİNİZE GÜVENDİĞİNİZ TAKDİRDE AŞAMAYACAĞINIZ HİÇBİR ENGEL YOK"

Konuşmasının devamında öğrencilere mutlaka kendilerine güvenmeleri gerektiğini de vurgulayan Vali Baruş, "Girdiğiniz üniversite sınavında tercihlerinizi belirlerken koyduğunuz hedeflere uygun tercihler yapın ve bu tercihlerde hangi üniversiteyi kazanırsanız kazanın hedefinizde bir engelle karşılaştığınız kanaatine sakın kapılmayın. Çünkü bitirdiğiniz üniversiteden ziyade sizin kişisel olarak hangi donanıma sahip olduğunuz önemli. Geleceğin dünya ekonomisi rekabet üzerine kurulu olacak ve bu ekonomide sizin hangi alanda uzman olduğunuz, uzman olmanız yetmeyecek, hangi ek özelliklere sahip olduğunuz ön plana çıkacak. Geleceğin dünyasında sadece bir meslek sahibi olmak yetmeyecek. İyi bir mühendis olabilirsiniz, iyi bir tıpçı olabilirsiniz, iyi bir yönetici olabilirsiniz ama bunların yanında birkaç yabancı dile sahip değilseniz, bilgi donanımı anlamında teknolojiyi iyi kullanamıyorsanız sizinle eşit düzeyde olan, sizinle aynı üniversitede ve hatta sizden çok daha düşük puanlar alarak üniversiteye gitmiş gençlerle rekabet etme şansınız olmayacak. Onun için önümüzdeki süreci çok iyi değerlendirelim. Üniversite yıllarında da kendinize ek özellikler katmak için size sunulan fırsatları iyi değerlendirin. Bu mesleki tanıtım günlerini düzenleyen İŞKUR Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Çünkü sizlerin gelecek hayatınızda doğru meslekler seçebilmeniz doğru yol belirlemeniz için bu günler çok önemli. Yaklaşık iki günlük süre esnasında sizlerle çok değişik mesleklerden büyükleriniz ve kariyer sahibi olmuş kişiler sizlerle bir araya gelecekler. tecrübelerini sizlerle paylaşacaklar. Bu anlamda bu bilgilerin, bu tecrübe paylaşımının size yol göstereceğine inanıyorum" dedi.

"KENDİNİZİ TANIYIN"

Konuşmasının sonunda öğrencilere tavsiyelerde bulunan ve hedeflerine ulaşmak için en büyük etkenin kendilerini tanımak olduğunu dile getiren Bolu Valisi Aydın Baruş, "Benim de şahsi olarak  sizlere bir kaç tavsiyem olacak. Mesleklerini tercih edecek olan arkadaşlarımız hedeflerini kendilerine belirlerken, bu mesleği yapabilecek karakterde olup olmadıklarını hem kendileri ile hem çevreniz ile tartışarak analiz edin. Burada önemli olan kendinizi iyi tanımanız. Çünkü insan çok ciddi bir şekilde tahsil görebilir ama Yunus Emre'nin de söylediği gibi "İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır." İstediğiniz kadar okuyun ama kendinizi tanıyamazsanız gelecek hayatınızda sizin karakterinizle, sizin donanımınıza uygun olmayan mesleklere giderseniz hayatta mutlu olmazsınız. Hayatta mutlu olmayan insanlar başarılı olamazlar. Eğer kendinize, ailenize ve milletinize katkınız olacaksa bu ilk önce kendinizi tanımaktan geçer. Kendinizi çok iyi şekilde tanıyın ve ona göre tercihlerde bulunun ve o tercihleri yaptıktan sonra da azim ve metanetle çalışın. Bundan sonra aşamayacağınız hiçbir engel olmayacaktır. Bunun en bariz örnekleri önünüzde. Buranın en üst düzey yöneticileri rektörümüz diğer müdürlerimiz belki de en yetersiz koşullardan yetişerek geldiler. Ben bir köy ilkokulunda okudum. Siz çok iyi imkanlara sahipsiniz. Bolu'nun eğitim seviyesi de üst düzeyde. Dolayısı ile siz bizlerden çok şanslısınız ve daha yüksek hedeflere layıksınız, bu güç sizde var. Sakın yılmayın, ümitsizliğe kapılmayın. Allah çıktığınız bu yolda yolunuzu açık etsin, ailelerinizle birlikte mutluluğunuzu daim etsin. Hepinize başarılar diliyorum" ifadelerine yer verdi.

İki gün sürecek 'Mesleki Tanıtım Günleri'nde üniversite öğretim görevlileri çeşitli konularda seminer verecek. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 19:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128