Mesleki yeterlilik belgesi başvuruları devam ediyor

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında yer alan ve Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilen meslekler ile ilgili olarak, TSO ve MEYBEM A.Ş. işbirliğinde başlatılan belgelendirme sürecine başvurular devam ediyor.

 Mesleki yeterlilik belgesi başvuruları devam ediyor

40 meslek için belirlenen seviyelerde çalışanlara 25 Mayıs 2016 tarihine kadar mesleki yeterlilik belgesi alınma zorunluluğu getirilmesiyle birlikte, Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan çalışmalara devam ediliyor. Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamada, TSO ve Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM) ile 12 branşta (asansör bakım ve onarımcısı - seviye 3-4, ahşap kalıpçı - seviye 3, betonarme demircisi - seviye 3, betoncu - seviye 3, duvarcı - seviye 3, iskele kurulum elemanı - seviye 3, sıvacı - seviye 3, CNC programcısı - seviye 4-5, metal sac işlemeci - seviye 3-4) başlatılan işbirliğine istinaden, sayılan branşlarda çalışmakta olan kişilerden mesleki yeterlilik belgesi başvurularının alınmaya ve sınıfına göre gruplandırılmaya devam ettiği ifade edilerek, ilgili resmi prosedürlerin tamamlanmasının ardından MEYBEM tarafından belgelendirme sınavlarının gerçekleştirilmeye başlayacağı belirtildi.

Vasıfsız düz işçi statüsünde çalışan personel, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanların istisna tutulduğu mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili başvurular MEYBEM’E iletilmek üzere TSO Genel Sekreterliği’ne yapılırken, 12 branş dışında kalan meslekler ile ilgili olarak da TSO’dan bilgi ve yönlendirme desteği alınabileceği bildirildi. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128