Mesleki yeterlilik sınavları devam ediyor

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 40 meslekte zorunlu tutulan mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili sınav ve belgelendirme işlemleri Ticaret ve Sanayi Odası ile MEYBEM işbirliğinde devam ediyor.

Mesleki yeterlilik sınavları devam ediyor
Haber: Aysun BEYKOZ
Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından standardı yayımlanan 40 meslekte çalışanlar için, 25 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmesinin ardından, Ticaret ve Sanayi Odası ile MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. arasında yapılan protokol çerçevesinde gerçekleştirilen belgelendirme sınavlarına devam edildi. Ahşap Kalıpçı (Seviye-3) mesleğinde 40 kontenjan ile gerçekleştirilen belgelendirme sınavları, MEYBEM yetkilileri tarafından teorik sınav ve mülakat ile uygulamalı sınav olarak iki aşamada gerçekleştirildi.
Tehlikeli ve çok tehlikeli kategoride yer alan 40 meslekte çalışan kişiler için mesleki yeterlilik belgesi alma süresinin 31 Aralık 2016’ya uzatıldığını hatırlatan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, Oda olarak MEYBEM ile işbirliğinde mesleki yeterlilik belgelendirme çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, tanınan sürenin bitiminden itibaren bu 40 meslek dalında çalışan kişilerin belgesiz çalışmalarının söz konusu olamayacağı uyarısında bulundu. Oda olarak üyelerden talep toplayarak kayıt ve tasnif çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Ateş, ilgili kontenjanlar oluştukça belgelendirme sınavlarına devam edileceği bilgisini verdi. Ateş, “İnşaat, imalat sanayi gibi sektörler başta olmak üzere, firmalarımızın bu süreçte herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, 40 meslekte çalışan personelinin yıl sonuna kadar mesleki yeterlilik belgelerini almaları konusunda Oda olarak gerekli uyarı ve hatırlatmayı bir kez daha yapmak istiyoruz. Mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili başvurular, Odamız Genel Sekreterliği üzerinden MEYBEM A.Ş.’ye yapılabilmektedir” ifadelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2016, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER