"Meslektaşlarımızın suçları muhalif olmaktır”

Bolu Barosundan yapılan açıklamada DHKP-C soruşturması kapsamında gözaltına alınan 12 avukattan 9'unun tutuklanmasına tepki gösterildi. Bolu barosu DHKP-C soruşturması ile ilgili olarak yapılan operasyon sırasında yapılan...

Bolu Barosundan yapılan açıklamada DHKP-C soruşturması kapsamında gözaltına alınan 12 avukattan 9'unun tutuklanmasına tepki gösterildi.


Bolu barosu DHKP-C soruşturması ile ilgili olarak yapılan operasyon sırasında yapılan avukat tutuklamalarına tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Örgütlü suça yönelik olduğu iddia edilerek başlatılan bir soruşturma sonucu Çağdaş Hukukçular Derneğinin Merkezi ve birçok meslektaşımızın büroları kapıları kırılmak ve medyada teşhir edilmek suretiyle hukuka aykırı olarak aranmış, meslektaşımız tutuklanmıştır. Soruşturmanın başladığı sırada yurt dışında bulunan ve Türkiye'ye dönen Derneğin Başkanı Avukat meslektaşımız da tutuklanmıştır. Soruşturma evresinde gerek gözaltına alınanlar gerekse onları savunmak amacıyla adliyede bulunan meslektaşlarımız tartaklanmış şiddete maruz kalmış ve bürolarında arama yapılan avukatlar azılı birer suçlu gibi kamuoyuna takdim edilmiştir. Oysa tutuklanan meslektaşlarımız yıllardır adli görevlerini sürdürmekte yargılama sürecinin her safhasında Adli ve İdari Makamlarla birlikte çalışmaktadır. Avukatlara ve savunmaya yönelmiş ve şiddet gösterileri ile desteklenen bu kuralsız uygulama ülkemizde savunma mesleğinin üzerine çöken kara bir gölgedir. Olağanüstü döneme özgü DGM’lerin kaldırıldığı iddia olunarak yerine ikame edilen Özel Yetkili Mahkemelerle sürdürülen yargılamalar hukuk tarihimizde hak ettiği yeri şimdiden almış bulunmaktadır. Meslektaşlarımızın suçları Demokratik bir Ülkede muhalif olmaktır. Bu tutuklama ile birlikte Hukuk Devleti ağır bir yara almıştır. Tutuklamalar savunmaya gözdağı vermek amacına yönelik olup savunma olmadan da yargılama yapılabileceği inancını yerleştirmeyi amaçlamaktadır. Tüm Avukatların önyargılardan arınmış olarak bu hukuksuzluğa karşı çıkmaları toplumsal sorumluluklarının bir gereğidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128