MESS’e geçit yok!

Türk Metal Sen Bolu şubesi İzzet Baysal caddesinde gerçekleştirdiği protesto eylemiyle Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasını (MESS) protesto etti. Eyleme 400 kadar Türk Metal Sen üyesi katıldı.   Metal işçileri...

MESS’e geçit yok!

Türk Metal Sen Bolu şubesi İzzet Baysal caddesinde gerçekleştirdiği protesto eylemiyle Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasını (MESS) protesto etti. Eyleme 400 kadar Türk Metal Sen üyesi katıldı.

 

Metal işçileri sosyal hakları için meydanlara çıktı. Topluluk adına basın açıklaması yapan Türk Metal Sen Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi “Bizler, metal işçileriyiz. Bizler, üretenleriz. Bizler, emeğiz, alın teriyiz. Bizler, emek denen o en yüce değerin temsilcileriyiz. Biz, bir hak mücadelesi veriyoruz. Bu mücadeleyi, emeğimiz için, ekmeğimiz için veriyoruz. Bugün burada, haklılığımızı her zaman yanımızda olan değerli basın mensupları ve kamuoyu ile paylaşmak için toplandık. Bizim kutsal davamızda sesimizi duyuran değerli basın mensuplarına, Bizden çıkan seslere hak verip, bizi destekleyen kamuoyuna teşekkür ediyoruz. Biz, Türkiye’nin sosyo-ekonomik durumunu değerlendirdik. Otomotivdeki, beyaz eşyada, elektronik ve demir çelikteki işyerlerinin mali tablolarını inceledik. Bunların yanına, metal işçilerinin gerçeklerini ve taleplerini de ekleyerek, bir teklif hazırladık. 9 Ocak 2013 tarihinde metal işkolunda çalışan 115 bin metal işçisi adına, patronların sendikası MESS ile masaya oturduk. 96 maddeden oluşan sözleşmemizi ve taleplerimizi MESS patronlarına sunduk. 9 Ocak tarihinden itibaren 6 oturum yaptık. Biz, birinci 6 ay için yüzde 18 istedik. Onlar yüzde 4,6 önerdiler. Biz, yakacak zammında, izin yardımında, bayram harçlığında yüzde 24 dedik. Onlar, yüzde 9 önerdiler. Biz, barış içinde bir çalışma ortamı dedik. Onlar, Esnek çalışma dediler. Biz de “hayır” dedik ve uyuşmazlık zaptını tuttuk. Bundan sonra onların anlayacağı dilden konuşacağız. Hakkımızı alana kadar konuşacağız. Bize önerdikleri zam yüzde 4,6. Sırtlarını dayadıkları yer ise TÜİK. Sözleşmeleri, enflasyon otomatiğine bağlamaya alışmışlar. Diyorlar ki TÜİK’in ilk 6 ay enflasyonu yüzde 1.1 A. Biz yüzde A.6 veriyoruz. Daha ne istiyorsunuz diyorlar. Ama aynı TÜİK’in enflasyon bültenindeki diğer sayfalara bakmıyorlar. Çünkü işlerine gelmiyor. Yangından mal kaçırır gibi, bültenden enflasyon kaçırıyorlar. Ne yazıyor o diğer sayfalarda biliyor musunuz? Orta gelirlinin, işçilerin, memurların, emeklilerin zamlardan çektiği çileyi yazıyor. 1,14’ün yalan olduğunu yazıyor. MESS patronlarının görmek istemediği o sayfalarda; TÜİK, Doğalgazdaki, elektrik, odun kömürdeki yıllık artış yüzde 20’den fazla diyor. TÜİK, Sudaki, LPG’ deki, metrodaki zam yüzde 15’ten fazla. Ama MESS patronları, bu satırları sevmiyor.” Şeklinde konuştu.

MESS Patronları, ucuzluğa alışmış

 

Elçi; “Onlar, sadece 1,1 A’ü seviyor.  Onun için TÜİK’in enflasyon raporuna şaşı bakıyorlar. Günün gerçeklerini görmüyorlar. Günü görmüyorlar. Ama biz, onların gözüne gözlüğü takacağız. Göstereceğiz onlara. Günü de göstereceğiz.  Günlerini de göstereceğiz. Biz, üretelim, kazanalım dedikçe, Onlar, ezelim, sömürelim, diyorlar. Biz, barış içinde bir çalışma ortamı dedikçe, Onlar, barışa tuzak kuruyorlar. Biz, alın terinin karşılığını istedikçe, Onlar, daha fazla kar diyorlar. Biz hak dedikçe, Onlar yok diyorlar. Biz, vicdan dedikçe, Onlar cüzdan diyorlar. MESS Patronları, ucuzluğa alışmış. Bize esnek çalışmayı dayatıyorlar. Sözleşmeye koyalım diyorlar. Unutmasınlar ki biz Türk Metal’iz.  Türk Metal’i ucuz sendikalarla karıştırmayın.  Bu isteği kabul eden, sendika değildir, sendikacı değildir. Bunu kabul eden namerttir. Bugün Türkiye’nin her yerinde metal işçileri, MESS patronlarının sağduyudan uzak, kadir kıymet bilmez bu yaklaşımlarını protesto etmektedir. MESS, duyarsız kalmaya devam ederse, olacakların sorumlusu biz değiliz. Bugüne kadar, gazetelerin ekonomi sayfalarında çalıştığımız fabrikaların karları gündemi belirledi.  Ama artık, otomotivde, demir çelikte, beyaz eşyada gündemi biz belirleyeceğiz.  Biz. Yani, ben, sen, o. Yani bütün metal işçileri.  Yani bütün Türk Metal Yönetimi. Yani bütün Türk Metal üyeleri. Biz, Çorlu’dan yola çıktık. Mücadele bayrağımız, şimdi tüm bölgelerde, tüm işyerlerinde dalgalanıyor.  Bu bayrak, MESS patronları bize olan borcunu ödeyene kadar gönderde kalmaya devam edecektir. Genel Başkanımızın dediği gibi, bundan sonra gündemi biz belirleyeceğiz.” Biçiminde konuştu.

Mücadelemiz emek içindir

 

Türk Metal Sen Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi sözlerini şu şekilde tamamladı;”İnsanca yaşama hakkımızı kimsenin ayaklar altına almasına izin vermeyeceğiz. Biz bugüne kadar, bu hak için yaşadık. Bundan sonra da bunun için yaşayacağız. Biz, üreten insana sevgi istiyoruz, Emeğine saygı istiyoruz. Şunu unutmasınlar ki, İnsana sevgi, emeğe saygı olmadıkça, huzur da yok. Huzur olmadıkça, barış da yok. Ve barış olmadıkça, asla ve asla üretmek de yok. Yok. Yok. Yok. Mücadelemiz emek içindir, ekmek içindir. Mücadelemiz barış içindir, demokrasi içindir. Mücadelemiz insanca yaşamak içindir. Bu mücadeleyi büyük patronlara karşı veriyoruz. Bu mücadeleyi tek başına Türk Metal olarak biz veriyoruz. Diğerleri, entrika peşinde. Ellerinde çamur, dillerinde iftira ile metal işçilerine saldıracaklar. Bu kişiler, bazen sendikacı maskesi ile çıkacaklar karşınıza. Bazen ideolojik bir yayın organı olarak, bazen de bir internet sitesi olarak saldıracaklar. Biz, patronlarla mücadele ederken, onlar patronlara çalışacaklar.  Bunlar, sıfırcılardır.  Bunlar, bugüne kadar sözleşmelerinde sıfırın üstünde bir rakama gücü yetmeyenlerdir. Biz yolumuza devam edeceğiz. Bunlara izin vermeyeceğiz.Bunlara prim vermeyeceğiz”

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER