Meteoroloji’den sarı alarm

Meteoroloji Genel Müdürlüğü sıcak hava dalgasına karşı uyarılarda bulundu. Sarı kodla yapılan uyarıda geçen hafta Cuma gününden başlayarak ülkeyi etkisi altına alan sıcak hava dalgasının cumartesi gününe kadar etkisini arttıracak süreceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji’den sarı alarm

Haber: Aysun Beykoz

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sıcak hava dalgası uyarısının ardından geçen hafta Cuma gününden başlayarak ülkeyi etkisi altına alan sıcak hava dalgasının cumartesi gününe kadar etkisini arttırarak süreceği tahmin ediliyor. Bolu’nun da arasında bulunduğu 74 ilde sarı kodla uyarı yapılırken en yüksek sıcaklığın 37 derece olması bekleniyor.

Sıcaklıklarının Marmara'nın kuzeyi, Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda mevsim normallerinin 3 ila 6 derece, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde seyredeceği öngörülüyor. Hava sıcaklıklarının yurdun iç kesimlerinde (İç Anadolu, Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz'in iç kesimleriyle Orta ve Batı Karadeniz'in iç kesimleri) eylül ayında kaydedilmiş uzun yıllar en yüksek sıcaklık değerlerine yaklaşması ve yer yer üzerine çıkması bekleniyor.

CUMARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN AZALACAK

Sıcaklıkların cumartesi gününden itibaren yurdun kuzeybatı kesimlerinden başlayarak ülke genelinde azalacağı, kuzey ve iç kesimlerde mevsim normalleri civarında, güney kesimlerde ise mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Sıcak hava dalgası nedeniyle güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatlerinde başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olanların sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128