Milli Eğitim Müdürüne 5 ay hapis cezası

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, dün Milli Eğitim binasında okul müdürleri ile yaptığı toplantıda okullarda 10’uncu yıl marşının söylenmesini yasaklamasının ardından hakkında şok bir karar ortaya çıktı. Balıkesir’in Karesi ilçesi İbrahim Bodur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 7 müdür yardımcısı çalıştırmak suretiyle kamu zararına sebebiyet verdikleri ve görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla yargılanan Balıkesir eski Milli Eğitim Müdürü ve şu an Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapan Yusuf Cengiz'e 5 ay, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, şube müdürleri Ersen Aksoy ve Hasan Keskin'e 3'er ay hapis cezası verildi.

Milli Eğitim Müdürüne 5 ay hapis cezası
Haber: Kasım ŞAHİN – Faruk ÇİDEM

Balıkesir Eğitim-Sen Şube Başkanı Özgür Sarıbülbül, Karesi ilçesi İbrahim Bodur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 6 müdür yardımcısı norm kadrosu olmasına rağmen 7 müdür yardımcısı çalıştırmak suretiyle kamu zararına sebebiyet verdikleri iddiasıyla dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, şube müdürleri Ersen Aksoy ve Hasan Keskin hakkında açtığı dava sonuçlandı. Milli Eğitim Bakanlığı norm kadrolarına ilişkin yönetmeliğin 14. maddesinde ''Bir eğitim kurumundaki müdür yardımcısı norm kadrosu 6'yı geçemez" hükmüne aykırı şekilde norm üstü müdür yardımcısı çalıştırarak 1277 TL ek ders ücreti ödeyerek kamu zararına sebebiyet verildiği iddiasıyla Balıkesir 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti dönemin Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü halen Bolu İl Milli Eğitim Müdürü olan Yusuf Cengiz'e 5 ay hapis cezası verdi. Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, şube müdürleri Ersen Aksoy ve Hasan Keskin ise 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti sanıkların hükmün açıklanmasının geri bırakılması talebi doğrultusunda cezaların açıklanmasını geri bırakırken sanıkların tümünün 5'er yıl denetime tabi tutulmasına karar verdi. Eğitim-Sen Şube Başkanı Özgür Sarıbülbül "Eğitim Sen olarak hukukun dışına çıkanlara hep söyledik yine söylüyoruz, yaptığınız tüm hukuksuzlukların hesabını yargı önünde vereceksiniz. Biz sizin bütün duruşmalarınızı kamu yararı adına sonuna kadar takip edeceğiz. Sizin yargı önünde hukuksuzluklarınızın hesabını verdiğiniz anlara tanıklık yapacak ve bunları tüm eğitim emekçileriyle kamuoyu önünde paylaşacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2016, 18:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yorumcu
Yorumcu - 4 yıl Önce

bben bu adama bosuna zibidi demedim

Emekli memur
Emekli memur - 4 yıl Önce

cehennebin dibine git cezanı en kısa zamanda çekmen dileğiyle.çokmu aradılar böyle kırbaşı

milli marş mı?
milli marş mı? - 4 yıl Önce

10. yıl marşı milli marş gibi algılanıyor diyerek kaldırılmasına karar vermiş badem.
artık 100. yıl marşının yazılacağını ifade etmiş.
100. yıl marşı milli marş mı olacak peki?

belediyeci
belediyeci - 4 yıl Önce

karalama kampanyasımı başlattınız avcunuzu yalarsınız

yeShiL
yeShiL - 4 yıl Önce

adam i̇şi̇ bi̇li̇yor 2023te marş yazicaz diye iktidara bir dil darbesi ile yalama atiyo ondan sonra sikinti yok bu adama hukuk cezayi kesmiş ama bişey olmaz :)

akademist
akademist - 4 yıl Önce

bunları yazarak müdüre bel altı vurmak istiyorsunuz öyle mi.psikolojik baskı ha. çalımayıp yatsaydı bunlar olmazdı.bu müdür var ya pırıl pırıl bir adam.bolu için bir kıymet.çok hayırlı hizmetleri olacak bir birey.

davut doğru
davut doğru - 4 yıl Önce

ey gazeteci.hep müdürün aleyhine yorumları yayınlıyorsun. o kadar yızılar yazılıyo müdürü destekleyen. ama sen halen

Ö. Lütfü Kambur
Ö. Lütfü Kambur - 4 yıl Önce

sen önce eğitimin bolu'daki içler acısı halini düzeltmeye bak. boyunu aşan ve hükmünün olmayacağı işlere burnunu sokma. sen kim oluyorsun da bu ulusun gönlünde taht kurmuş bir marşı yasaklıyorsun? kimsin sen kim? muhatap alınmaya bile değmezsin. zaten görevi kötüye kullanmaktan ve kamu malına zarar vermekten 5 ay hapis cezası almışsın. haketmediğin o koltukta en azından sessiz dur.

SIRADAKİ HABER