Milli Eğitim’den kafa karıştıran anket…

Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul 4’üncü sınıf öğrencilerinin velilerle birebir yaptığı, “İmam Hatip Ortaokulu açılması” ile ilgili anket kafaları karıştırdı. Birçok veli anketi saçma bularak, halkın kafasını karıştırmak için böyle bir anketin yapılmasının çok yanlış olduğunu vurguladılar.

 Milli Eğitim’den kafa karıştıran anket…

ÖZEL HABER: Kasım ŞAHİN

Bolu’daki tüm ilkokulların 4’üncü sınıf öğrencilerinin velilerine, “Bu okulda İmam Hatip Ortaokulu programı olsa veya yürüyüş mesafesinde İmam Hatip Ortaokulu bulunsa çocuğunuzu gönderir misiniz?” ve “İmam Hatip Ortaokulumuzda hafızlık programı açıyoruz. Çocuğunuzun hafızlık programına katılmasını ister misiniz? (Kayıt için başvuruda bulunmak ister misiniz?)” başlığı altında iki soru yöneltildi.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Bolu İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, anketin Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yapıldığını belirterek, “Bolu’da şu anda bir tane İmam Hatip Ortaokulu bulunmakta ve çok yetersiz. Bu nedenle böyle bir anket düzenledik. Şayet olumlu bir sonuç çıkarsa hiçbir masraf yapmadan mevcut okulların bünyesinde ortaokul oluşturacağız. Yasa gereği İmam Hatip ilk ve ortaokullarının açılması kararı valiliklere verilmiştir. Valilik de anket sonucuna göre karar verip mevcut okulların bünyesinde İmam Hatip Ortaokulu açabilecektir. Mevcut okul yeterli gelmemektedir, velilere de masrafı çoktur. Bizim amacımız velilerin öğrencilerini en yakın bölgedeki okula gönderip eğitim almalarını sağlamak ve öğrencileri de rahat ettirmektir. Şu anda tespit çalışmaları yapılmaktadır. En kısa zamanda anket sonuçlarına bakıp bir karar verilecek” diye konuştu.

Diğer yandan yapılan anketin çok yanlış olduğunu ve öğrenciler ile velilerin kafasının karıştığını belirten bazı vatandaşlar; “Bu anket mantık dışı. Amaç resmen ortadadır. Mevcut bir okulda nasıl olur da İmam Hatip Ortaokulu kısmı açılır. Her iki farklı gurup öğrenci nasıl bir arada eğitim görür. Böyle bir şey olamaz. Derhal bu karardan vazgeçilsin. Yapılacak olan, okulların ayrı ayrı eğitim alanları olması gerekir. Bu işin altında başka bir cinlik yatıyor” diyerek tepkide bulundular. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2015, 19:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
mko
mko - 6 yıl Önce

evet bolu daki imam hatipler yetersiz ve milli eğitim yetkilileri buna çara bulmalı.ayrıca bu okullardan kimse rahatsız olmasın, insanların dinini , manevi değerlerini öğrenmesi gayet güzel.

SIRADAKİ HABER

banner128