Milli Kart projesi hayata geçti

Bolu Lokantacılar, Pastacılar ve Fırıncılar Odası Başkanı Murat Abak geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısı ile ‘Milli Kart’ projesini hayat geçirdiklerini açıkladı. Abak, bu proje kapsamında Gusto ve Ahi adında iki tane yemek kartını hizmete sunduklarını söyledi.

Milli Kart projesi hayata geçti

Haber: Semih BAYKAL

Bolu Lokantacılar, Pastacılar ve Fırıncılar Odasında düzenlediği basın toplantısında gerçekleştirdikleri Milli yemek kartı projesi hakkında bilgiler veren Başkan Abak şunları söyledi;  “Sizlere Milli Kartımızın fayda ve avantajlarından bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere uzun yıllardır birikmiş ve kronikleşmiş sorunların kısa sürede çözümü malumunuz zor. Bunun için deneyimli bir ekiple doğru zamanda ve doğru hamlelerle, stratejik bir çalışma planı yapmak gerekiyordu. Bu ekibi gerek odamız gerekse Federasyonumuz bünyesinde oluşturarak işe başladık. Dışarıdan her yönüyle cazip görünen mesleğimiz birçok kişinin çekim alanına dönüştü. Lokantaların aşırı ve plansız çoğalmasının yarattığı dar boğaz arz ve talebin bozulmasına, her geçen gün artan işletme masrafları ile birleşince de kazancı oldukça sınırlı olan lokantacının kar oranlarını aşağı çekmeye ve iflaslara neden olmaya başladı. Ayakta kalmasını başarabilenler, günlük rızıklarını çıkarabilmek için çareler aramaya başladılar. Tam da bu sırada esnafımızın menfaatine gibi görünen kârlılığa yol açabileceği vaadiyle sisteme giren fırsatçılarla; yemek çeki firmaları ile tanıştık. Başlangıçta hiç komisyon almadan bizleri sistemin içine çekenler tarafından daha sonra istismar edilmeye başlandık. İşveren ve sistem işleticileri tarafından çalışanların ellerine tutuşturulan, bizlere ve çalışana hiçbir artı değer katmayan kartları çaresizce kabul etmek zorunda kaldık. Günümüzde yemek çeklerine ödediğimiz komisyonlar kar hadlerimizi aşarak aylık % 10-12 oldu. İştah kabartan, yılda iki milyar dolar işlem hacmine sahip piyasa diğer yatırımcıların da cazibe merkezi oldu ve çoğaldı. Adaletin ve hakkaniyetin olmadığı bu sistemden çalışan ve esnaf zarar ederken, bizlerden alınan komisyonlar işveren ve kart şirketleri arasında paylaşılmaya başlandı. Bu da yetmedi alacaklarımızı bir ay sonra almak zorunda bırakıldık. Ayrıca internet üzerinden birçok paket servis sipariş sistemleri türedi. İnternet üzerinden sağlanan bu siparişler için de aylık % 12-14 komisyon vermeye başladık. Aklın mantığın izanın kabul etmediği her iki sisteme karşı çalışmalarımız sonucunda yukarıda belirtilen komisyon oranlarını sıfıra indirecek, ayrı bir pos makinesi ve masrafı gerektirmeyecek, kendi milli yemek kartımız GUSTO KART'ı çıkardık” diye söyledi.

KARTLAR İNTERNET ÜZERİNDENDE KULLANILABİLECEK

Abak açıklamasının devamında şunları ifade etti; “Ayrıca internet üzerinden paket sipariş sistemimizi tamamlamak üzere kazan, kazan modeline dayalı olarak kurgulanan bu iki sistemde gerek sizleri gerekse yemek kartı kullanıcılarını ve internet üzerinden sipariş verecekleri kazandıracaktır. Tüm paydaşların maddi yararına olan bu sistemin yaygınlaşması ve kısa sürede başarıya ulaşması bizlerin elinde. Yetmedi bu hizmetlerin yanı sıra sizleri daha da rahatlatacak toplu alım gücünü kullanacağımız tedarik sistemini de oluşturduk. Esnaf teşkilatının gelenek görenek ve ticari ahlak çerçevesini belirleyen Ahilik geleneğimizden esinlenerek AHİ KART'ı çıkarttık. Sizlerin daha uygun fiyatlarla ürün alarak karlılığınızın daha da artmasını sağlayacak olan Ahi Kart ile anlaşmalı olduğumuz tedarikçilerden uygun koşullarda gıda ve sarf malzemelerini en uygun fiyatlarla temin edeceğiz” diye ifade etti.

“YÜKSEK KOMİSYON VE EKSTRA ÜCRETLERE DUR DEMEK İÇİN BİRLİK OLMAMIZ LAZIM”

Son olarak Abak; “Sizlerin de gördüğü üzere Milli Kartımızın avantajları ortadadır. Bu sebeple yüksek komisyon ve ekstra ücretlere dur demek için birlik olmamız lazım. Sizlere gönderdiğimiz zarfların içinde üye iş yeri sözleşmeleri ve bazı evraklar bulunmaktadır. Gusto Kartla ilgili tanıtım afişini ve Gusto Kart çıkarmalarını kartınızın tanınması amacıyla camlarınıza veya görünür bir yere asmanızı, üye işyeri sözleşmesini doldurarak ve istenilen evrakları tamamlayarak (Faaliyet belgesi hariç) zarfın içinde bulunan ikinci zarfın içine koyarak gerek posta ile gerekse elden bize ulaştırmanızı ya da bize haber vermenizi önemle rica ediyorum. Üye iş yeri sözleşmeleri yapıldıktan ve Gusto Kartlar kullanıcılara dağıtıldıktan sonra sistem devreye girecektir. Menfaatimize olan bu sistem için canla başla çalışarak süreci hızlandırmalıyız. Üye iş yeri sözleşmesi yapıldığı günden sonra sizlerden Eylül 2016 dönemine kadar hiçbir ücret talep etmiyoruz. Sistem tam devreye girdiğinde sizlerden sadece günlük 5 TL yani ayda yalnızca 150 TL hizmet bedeli alınacaktır. Üye iş yeri olduğunuz andan sonra Gusto Kartla ödeme yapmak isteyen müşterinize %5 indirim yaparak kullandığınız herhangi bir Banka pos cihazından tahsilât yapabilirsiniz. Kısa bir süre sonra sizlere ulaştıracağımız Gusto Kart tanıtım broşürlerini diğer kart kullanıcılarına ve paket servis müşterilerine ulaştırarak kullanıcıyı bilgilendirmenizi de önemle rica ediyorum. Sevgili dostlarım, sektörün mutfağında yetişen ve halen aktif olarak çalışan bir kardeşiniz olarak tüm sıkıntılarınızı bizzat yaşıyorum. Bu projede olduğu gibi omuz omuza çalışırsak birilerinin bizleri istismar ederek alın teri helal rızkımıza ortak olmalarını engelleriz. Dertlerinize deva, sorunlarınıza çare olmak için hep çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 18:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128