Milyonlar tek yürek oldu##hb_manset.gif

Cumhuriyetimizin 89.yılı kutlamalarına Ankara’daki olaylar damgasını vurdu. Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Ulus Meydanı'ndan Anıtkabir'e yürümek isteyen gruba polis tazyikli su...

Milyonlar tek yürek oldu##hb_manset.gif

Cumhuriyetimizin 89.yılı kutlamalarına Ankara’daki olaylar damgasını vurdu. Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Ulus Meydanı'ndan Anıtkabir'e yürümek isteyen gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Cumhuriyet bayramı kutlamaları için Bolu’dan Ankara’ya giden kafilenin başkanlığını yapan Atatürkçü düşünce Derneği Bolu şubesi başkanı Elfaz Temiz türlü engellemelere rağmen Ankara’daki törenlere katılarak Anıtkabire yürüdüklerini söyleyerek; “Ne yaparlarsa yapsınlar milyonların atasına ulaşmasını engelleyemediler” dedi.

 Türkiye, tarihinin en ilginç Cumhuriyet bayramı kutlamasını 29 Ekim 2012 tarihinde yaşadı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Ulus'ta düzenlenen kutlamalara polis müdahale etti. Anıtkabir'e yürümek isteyen göstericilere tazyikli su ve gaz sıkıldı. Göstericiler buna rağmen Anıtkabir'e ulaştı. Böylece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Cumhuriyet bayramı kutlaması cop ve biber gazı gölgesinde yaşanmış oldu. Ankara’daki etkinliklere Bolu’dan da yüzlerce kişi katıldı. Kafile yol boyunca çeşitli engellemeler ve zorluklarla karşılaşmasına rağmen Ankara’ya ulaşarak Anıtkabir’e gitmeyi başardı.

Bolu kafilesi dakikalarca bekletildi

Cumhuriyetin 89.Yıldönümü nedeniyle Ankara’ya giden Bolu kafilesi Kent çıkışında polis ekipleri tarafından güvenlik gerekçesiyle durduruldu. ADD Bolu şube başkanı Elfaz Temiz ile CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan burada güvenlik ekipleriyle konuşarak böyle bir genelgenin olmadığını ve Ankara’ya gitmelerinin engellenemeyeceğini söylediler. Özcan vali yardımcısını arayarak konu hakkında bilgi aldı. Bu sırada dakikalarca bekletilen Bolu kafilesi Bolu valililiğinden böyle bir genelgenin olmadığını öğrenince yola devam etti.Konu ile ilgili olarak konuşan  ADD Bolu şube başkanı Elfaz Temiz “Polis çok geniş güvenlik önlemleri almıştı.İleride başka sorunlarla karşılaşmamak için Ankara’ya farklı bir güzergahtan gitmeyi uygun gördük.Öyle bir genelgenin olmadığını öğrenmemize rağmen yol boyunca bazı otobüslerin emniyet ekipleri tarafından çevrildiğini üzülerek gördük.Mesela Zonguldak’tan Ankara’ya giden bir otobüsün geri dönmek zorunda kaldığını gördüm.Sabah 6,30’da yola çıkmamıza rağmen bu tür engellemeler yüzünden saat 10,15 sularında Ancak Batıkent tarafına gelebildik.” Şeklinde konuştu.

Bolu kafilesi Tandoğan yolunda...

ADD Bolu şube başkanı Elfaz Temiz saat 13.05 sularında Bolu olay gazetesi haber merkezini arayarak Cumhuriyet yürüyüşü ile ilgili olarak bilgiler verdi. Birinci Meclisin önünden Anıtkabir’e yürüdüklerini ve mahşeri bir kalabalığın olduğunu söyleyen Temiz;” Üzerimizde jetler uçuyor,burada binlerce polis var ama Ankara nüfusunun neredeyse yarısı  buraya toplanmış gibi.Ömrümde böyle bir kalabalık görmedim.Şu anda Tandoğan yolundayız çok ağır bir şekilde yavaş yavaş Anıtkabir’e doğru yürüyoruz.” Şeklinde konuştu

Bolu kafilesi Anıtkabiri ziyaret etti

 Bolu’dan saat 6,30 sularında yola çıkan Bolu kafilesi saat 14.00 civarında Anıtkabir’e ulaştı. Anıtkabir yolundaki kalabalığı milyonlarla ifade etmenin yerinde olacağını söyleyen ADD Bolu şube başkanı Elfaz Temiz “Burada en az 2 milyon insan var.Buradaki coşkuyu herkes görmeli.Bolu’da yaşayan biri olarak böyle bir mutluluğu yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum.Ne yaparlarsa yapsınlar milyonların atasına ulaşmasını engelleyemediler” dedi.

 Bunun adı hukuksuzluktur

 CHP Bolu il başkanı Fügen Kara akşam saatlerinde yazılı bir basın açıklaması yayınlayarak AKP hükümetini kınadı. Kara yazılı basın açıklamasında ;”Cumhuriyetimizin 89. yılı münasebetiyle 29 Ekim de Ankara’da yapılacak yürüyüşe Türkiye’nin çeşitli illerinden partililerimizin ve vatandaşlarımızın katılması valiliklerce engellenmiştir. Bu en temel anayasal haklarımızdan biri olan seyahat özgürlüğünün hoyratça ayaklar altına alınmasıdır. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını dahi kendi kafalarına göre biçimlendirmeye çalışan AKP iktidarı, her geçen gün daha da otoriterleşmektedir. Bu hukuksuzluğu şiddetle protesto ediyor, iktidarın demokrasi ve hukuk devletine karşı giriştiği saldırılara CHP olarak bütün gücümüzle direneceğimizi ilan ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 Polisin müdahalesi dış basında yankı buldu

 Ankara'daki 29 Ekim yürüyüşüne polisin gaz ve basınçlı suyla müdahale etmesi yurt dışında da yankı buldu. BBC, “Ankara Valiliği’nin yasakladığı halde binlerce kişinin katıldığı ‘29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü'ne, polis, Ulus meydanı civarında müdahale etti” dedi.Washington Post da haberinde kutlama yasaklamalarına karşın binlerce laik vatandaşın Ankara’da Cumhuriyet’in kuruluşunu kutladığı duyurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128