izmir escort

Mimarlar odası önerilerini açıkladı

TMMOB Mimarlar Odası Bolu il Temsilcisi Semih Dimicioğlu Kent Meydanının projelendirilmesindeki ana fikrin Bolu’ya ve Bolu halkına nefes aldırtmak olarak özetlenebileceğini söyleyerek; “Bu alanda meydana hizmet edecek...

Mimarlar odası önerilerini açıkladı

TMMOB Mimarlar Odası Bolu il Temsilcisi Semih Dimicioğlu Kent Meydanının projelendirilmesindeki ana fikrin Bolu’ya ve Bolu halkına nefes aldırtmak olarak özetlenebileceğini söyleyerek; “Bu alanda meydana hizmet edecek küçük ölçekli kafe ve benzeri mekânlarla, sergi ve gösteri mekânlarının yer almasını olumlu buluyoruz. Bu alana büyük alışveriş merkezleri kesinlikle yapılmamalıdır.”dedi.                                  

TMMOB Mimarlar Odası Bolu Temsilciliği Kent Meydanı ile ilgili görüşlerini bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu. Bolu mimarlar odası başkanı Semih Dimicioğlu, Hükümet Meydanı ile ilgili hazırlanmış olan  Kent Meydanı Avan Projesinin Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanarak, uygulama projelerinin çizilmesi için gerekli olan kararın çıktığını söyleyerek; “Bu aşamada;  aldığı kararlarda ve yaptığı uygulamalarda çoğulcu temsil ilkesini uygulayan Mimarlar Odası Bolu temsilciliğimiz  32 mimarın katılımı ile yaptığı değerlendirme toplantısında; Kent meydanı içinde bulunan Valilik binası, Sanat merkezi, Kızılay Hamamı gibi Bolu’nun simgesi haline gelmiş tarihi yapıların görsel, ve işlevsel fonksiyonlarının sağlanması, Meydanın Bolu halkı tarafından dinlenme, spor, sanatsal ve  kültürel  olarak en   verimli şekilde  kullanılması, Meydanın  D-100, Paşaköyü ve Karacasu yolu ile, şehir merkezi  arasında  düğüm noktası olması  nedeniyle  trafik akışının en uygun şekilde  çözülmesi, Meydanın gelecekte yoğun olarak kullanımı öngörülerek, bölgenin otopark ihtiyacının nüfus  artışının da  göz önüne alınarak çözülmesi, gibi kriterleri dikkate alarak çeşitli kararları almıştır” dedi.

 TMMOB Mimarlar Odası Bolu il temsilcisi Semih Dimicioğlu aldıkları kararları şu şekilde açıkladı;                                                                                                         
- Bu alanda bir meydan düzenlemesi mutlaka yapılmalıdır. Anıtpark ve Hükümet Meydanı birleştirilmeli, Tarihi Kızılay Hamamı’nı bulunduran Kızılay Meydanı, Hastane bahçesi ve Sakarya ilkokulu bahçesi de bu projeye dâhil edilmeli.
-Meydanın trafik bağlantılarının oluşturulması, şehrin tek kuzey güney bağlantısının zorlaştırmadan sağlanması, otopark   giriş ve çıkışlarının çözülmesi  gibi sorunlar; şehrin en az  50 yıllık gelişimi ve ihtiyaçları  göz önüne alınarak,  konusunda  tecrübeli ulaşım mühendisleri ve şehir plancıları tarafından yeniden değerlendirilip planlanmalıdır.
- Meydanın projelendirilmesindeki ana fikir Bolu’muza ve Bolu halkına nefes aldırtmak olmalıdır. Bu alanda meydana hizmet edecek küçük ölçekli kafe ve benzeri mekânlarla, sergi ve gösteri mekânları yer almasını olumlu buluyoruz. Bu alana büyük alışveriş merkezleri yapılmamalıdır.                                 
-Bu alanda, ileride İzzet Baysal Caddesinin de trafiğe kapatılabileceği göz önüne alındığında, Bolu’nun otopark ihtiyacını bir ölçüde karşılayacağı düşünülen  zemin altında  katlı otopark yapılmalıdır.
-Meydan projesi, trafik probleminin çözümü haricinde genelde olumludur. İlave tasarımlarla geliştirilebilir.
TMMOB Mimarlar Odası Bolu il temsilcisi Semih Dimicioğlu sözlerini şu şekilde tamamladı;”Sonuç olarak bu projede trafik çözümü en önemli konu olarak öne çıkmaktadır. Bolu’nun yakın bir gelecekte ulaşım sorunu,   Şehir merkezinin;  Üniversite, Devlet Hastanesi ve Organize Sanayi Bölgesi arasındaki ulaşım ihtiyacı,  ancak toplu taşıma ve raylı sistem ile çözülebilecektir. Bu yüzdendir ki trafik ile ilgili çözüm uygulamaları, ulaşım projeleri, önümüzdeki 50 yıl sonrası  olası trafik artışı göz önüne alınarak, bugünden uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu projelerin inşası   ekonomi ve güç olarak bugün yapılamıyorsa bile,  meydan bu projelere engel olmayacak şekilde düzenlenmelidir. Aksi halde bugün şehre nefes aldırsın, hayatı güzelleştirsin ve kolaylaştırsın niyeti ile yapılan çalışmalar, yarın Bolu için telafisi zor bir problem olarak karşımıza çıkacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133