Minik öğrencilerden velilere kitap okuma dersi…

Bolu Abant İlkokulu’nun minik öğrencileri güzel bir projeye imza attı. 100 minik öğrenci yanlarına 100 velisini alarak Kent Meydanında açık havada kitap okumaları için süpür bir proje uyguladılar. Veliler çocuklarıyla birlikte kitap okuyarak bir ilke imza atmış oldular. Bu güne kadar anne ve babalar hep çocuklarına kitap okuma konusunda telkinde bulunurken bu seferde minik öğrenciler velilerine kitap okutmak için ellerinden gelini yaptılar.

Minik öğrencilerden velilere kitap okuma dersi…
HABER: Kasım ŞAHİN

Bolu’da ilk defa güzel bir projeye imza atıldı. Abant İlkokulunun 100 minik öğrencisi öğretmenleri nezaretinde yanlarına anne ve babalarını alarak Kent Meydanına gelerek banklarda birlikte kitap okuma projesini gerçekleştirdiler. Bazı öğrenciler banklarda yer bulamayınca dizlerinin üzerine çökerek anneleriyle birlikte kitap okuması güzel bir örnek oluşturdu. Projeye Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da destek vererek öğrencilerle birlikte, “Kelebeğin Rüyası” adlı kitabı okudu. Öğretmenler öğrencilerden ayrı bir yerde kitap okuyarak,“Öğrencilerin öğretmen korkusu yaşmaması ve anne ile babalarıyla birlikte rahat bir şekilde kitap okuması için böyle bir uygulama yaptıklarını dile getirdiler.

Proje hakkında bilgi veren Abant İlkokulu Müdürü Mehmet Yazgan, “23 Ekim itibari ile öğretmen idareci veli öğrenci okuyor kampanyası başlattık kendi okulumuzda. Daha sonra Kasım ayında Milli Eğitim Müdürlüğü bir proje başlattı ona katıldık. Haftada bir gün velilerimiz, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz okul salonunda okuma etkinliğimizi yapıyoruz. Daha sonra Bolu’ya bu sene 6 yazar geldi. Bunların 3 tanesi bir fiil okulumuza gelip öğrencilerimiz ile tanıştı. Gelmeyenlere ise biz öğrencilerimizle gittik. Akşamları da saat 20.00’de 20 dakika tüm aile kitap etkinliği şeklinde yapıyorlar. Televizyonları bilgisayarları kapanacak çocukları ile beraber herkes kitap okuyacak şeklinde yaklaşık beş aydan beri bu etkinliğimiz devam ediyor. Bu etkinliklerin parçası olarak da böyle bir şey yapmayı düşündük ve Kent Meydanın da açık havada bu etkinliği gerçekleştirdik . Velilerimiz sağ olsun destek oldular. Üniversiteli arkadaşlarımız destek oldular. Üniversiteden ş anda yaklaşık 12 tane öğrenci var. Şu anda 100 öğrenci, 100 veli, 6 öğretmen ve yaklaşık 12 civarında da üniversite arkadaşlarımız var” diye konuştu.

Projeye büyük destek veren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da; “Türk insanı kitap okumada istatistiklere bakıldığında çok eksik. Bu çok önemli bir proje. Bunun Türk insanına örnek olmasını istiyoruz. Bir okulumuzun okumaya karşı ilgi uyandırması ve kentin önemli yerlerinde program yapmış olması bizim için çok önemli. İnşallah bu duyarlılık hepimize örnek olur. Hepimiz okumaya doğru yavaş yavaş gideriz diye düşünüyorum. Yurtdışı seyahatlerimizde şunu gördüm. İnsanlar denize girerken bile denizle güneş önünde kitap okuyor, uçağa bindiğinde kitap okuyor. Ama biz okuma konusunda biraz özürlüyüz. İnşallah bu özrümüzü bu okulun davranışı gidermeye vesile olur. Çocuklarımız da en azından yaptıkları bu çalışmaları hayatlarında devam ettirirler. Ben şu an torunumla kitap okumaktan zevk alıyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2015, 20:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128