Mollalar Sivas’ı ateşe verdi

CHP Bolu ilçe örgütü üyesi Güldane Şahin Sivas Katliamının 20.yıldönümü nedeniyle bir şiir kaleme aldı. “İki Temmuz günü” adını taşıyan şiirinde Şahin 1993 yılının 2 Temmuz’unda yaşanan acı olayı anlattı.

Mollalar Sivas’ı ateşe verdi
 İKİ TEMMUZ GÜNÜ

İki temmuz günü yaz sıcağında

Mollalar Sivas’ı ateşe verdi.

Hınzır paşa gibi şer kucağında.

   Anmaya gitmiştik pirler pirini

   Vahşete kaptırdı canlar serini

   Yeniden hortladı Mezhep sorunu.

    Mollalar Sivas’ı Ateşe verdi.

Bahane Ettiler Aziz Nesin’i

Örümcek kafalı giydi mesini

Yükseltti Caniler tekbir sesini

Mollalar Sivas’ı ateşe verdi.

     İmamdan fetvayı alanlar azdı.

     Otel madımakta mezarlar kazdı.

     Onları korkutan Semah’la sazdı.

     Mollalar Sivas’ı ateşe verdi.

ŞAHİNİ’m sözüm çok böyle hayına

Atıftır yobazlar alsın payına

Bin kere lanettir mervan soyuna

Mollalar Sivas’ı ateşe verdi.

 

2 Temmuz 1993’te ne olmuştu?

 

 

Sivas Katliamı, Madımak Katliamı ya da Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin radikal İslamcılar tarafından yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır. Ayrıca dışarda toplanan göstericilerden de iki kişi hayatını kaybetmiştir.

 

Pir Sultan Abdal şenlikleri kapsamında, aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu pek çok sanatçı ve fikir insanı dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak bu kente geldi. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi. Binlerce kişiden oluşan karşıt grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı. Madımak oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla birlikte yakıldı. Otele sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci , Nesimi Çimen ,Muhlis Akarsu, Metin Altıok  ve Hasret Gültekin'in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin, merdivendeki görevli tarafından darp edilip, merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan karşıt görüşlü kalabalığa doğru itildi. Başından yaralanan Aziz Nesin'i linç girişiminden araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi`ne götürüldü. Olaylar sonucunda 33 konuk, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici yaşamını yitirdi. Akşam saatlerinde valilikçe ilan edilen ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde tam bir hâkimiyet sağlayabildi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2013, 21:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124