MTV’ye Sert Tepki

Savaş kışkırtıcılarını IKBY referandumu gerekçe yaparak dozunu artırdıkları milliyetçilik ve savaş söylemleri eşliğinde Hükümet, orta vadeli programıyla birlikte yeni zamları açıkladı. Bakan Naci Ağbal vergi zammının Savunma Sanayii Fonu’na yeni kaynaklar oluşturmak üzere yapıldığını söyledi.

MTV’ye Sert Tepki

HABER: KASIM ŞAHİN

Ayrıca; Yoksulluk her geçen gün daha da artarken siyasi iktidar halkın elinde avucunda ne varsa onu da almaya çalışıyor”dedi

Orta vadeli programdan; 5,5 büyüme hedefi (ne kadarı tutacak göreceğiz) ve 65 milyar dolar dış ticaret açığı beklentisi ile BES’in kapsamının genişlemesi ve üreticiye değil tekellere destek planı çıktı. Kamu mallarının satışına devam edilecek. Motorlu taşıt vergilerine %40, gelir vergisi dilimlerinin üçüncüsüne %3, kurumlar vergisine %2 olmak üzere şans oyunlarından, tütün kağıdına kadar tüketim mallarına eklenecek vergi zamları da getirildi. Ücret zammı söz konusu olduğunda cimrileşen iktidar, halkın cebini boşaltma konusunda cevval davranmaktadır ifadelerini kullandı.

Ayrıca ; AKP hükümeti eğitimden sağlığa, dış politikadan ekonomiye uyguladığı politikalar duvara çarpmış ve iflas etmiştir. Bu politikalardan halkın payına düşen, çocuklarının sömürü çarklarında öğütülmesi, sağlık hizmetinin alınır satılır bir mal haline getirilmesidir.  Hükümetin iş cinayetlerine karşı başlattığı “sıfır kaza” kampanyasının 4 aylık bölümünde 753 işçi can verdi. Yani sıfır kaza hedefinde her gün 6 işçi iş cinayetinde hayatını yitirdi. Acı fatura zaten hep işçi ve emekçilere kesilmekteolduğunu söyledi.

Şimdi de bölgede tansiyonu yükseltip sınır boylarında operasyonlar düzenleyerek dış politikayı OHAL mantığıyla sürdürmenin bedeli halka ödetilmek isteniyor. Bu savaş kışkırtıcılığı kapsamında askeri harcamalar bütçe içinde bir hayli geniş yer tutmaktadır. Silah tekelleriyle yapılan ticarete aktarılacak para ise emekçilerin cebinden gidecektir.

Özetle; ekonomik programlar, istihdam ve ücret uygulamaları doğrudan doğruya ulusal ve uluslararası kapitalist tekellerin ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir.

Siyasi iktidarın sömürü, yağma, soygun, savaş politikalarına karşı barışı, demokrasiyi kazanmak için mücadelemizi sürdürecek; bu politikaları hayata geçirme uğruna halkın soyulmasına göz yummayacağız. 
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128