Müdür’den Aşçılara hakaret

Mengen büyük bir skandalla çalkalanıyor. Mengen geçtiğimiz hafta sonu Cumhuriyet İlköğretim okulunda yapılan Veli Toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de ve Dünya’da Aşçılıkla tanınan Mengenli Aşçıları, Millette uşaklık yapmakla suçladığı iddia ediliyor.

Müdür’den Aşçılara hakaret

Haber: Semih BAYKAL

Geçtiğimiz Cumartesi günü Mengen’de Cumhuriyet İlköğretim okulunda yapılan Veli Toplantısına katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci’nin toplantıda yaptığı konuşmada, ‘ Yabancılara özenmeyelim. Biz Osmanlıyız ve çocuklarımızı bu aşçılık sevdasından vazgeçirelim. Millete uşaklık yapmaktan vazgeçelim. Okusunlar büyük adam olsunlar’ diye söylediği bu sözlerle Türkiye ve Dünya’da ün salmış Mengen halkına ve bu mesleği onuruyla yapan Aşçılara hakaret ettiği iddia ediliyor. Bu iddialar Mengen halkında büyük bir şok etkisi yaratırken, Bu konuda herhangi bir açıklama yapmayan Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne ise sosyal medya ağı olan Facebook’tan tepkiler yağıyor.

“KINIYORUM”

Bu konuda İlçe Milli Eğitim Müdürüne ilk tepki MHP Mengen İlçe Başkanı Evren Ermiş’ten geldi. Ermiş, sosyal medya ağı olan Facebook’tan yayınladığı mesajda şunları söyledi; “ Böyle düşünen bir Milli Eğitim Müdürü Mengen’imiz de görev yapıyor! düşünebiliyor musunuz?  Adıyla dünyaya ün salmış Mengen aşçılarına, geleceğin aşçı öğrencilerinin eğitiminin başında olan kişinin düşüncelerine bir bakın. Ben Mengen Anadolu Aşçılık Lisesinden mezun olmuş bir kişi olarak ilçemde bizim yaptığımız mesleği uşaklık olarak gören bir Milli Eğitim Müdürü istemiyorum. Derhal ve acilen özür dilemesi ve istediği bir ilçe de görev yapsın. Bizi seven ve Mengen’imize hizmet edecek bir Milli Eğitim Müdürü atanmasını yetkililerden rica ediyorum” dedi.

“MENGEN’DEN, MENGENLİLERDEN, AŞÇILARIMIZDAN ÖZÜR DİLEYECEK”

MHP İlçe Başkanı Evren Ermiş’ten sonra bu konuyla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürüne bir tepki de İlçe Belediye Başkanı Turan Bulut’tan geldi. Bulut; “ Okul Aile Birliği toplantısında yaptığı bu konuşma gerçekten üzücüdür. Bu toplantıdan sonra onlarca veli beni telefonla arayarak bu konudaki tepkilerini paylaştılar. Belediye Başkanı olarak bu haklı tepkilere duyarsız kalmamız mümkün değil. Mengen aşçılık mesleğiyle özleşmiştir. Aşçılık mesleği Mengen için bir onur, bir gururdur. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, dünyada başka bir örneği olmayan Aşçılık mesleğinin doğduğu bir kentte olduğunun ya farkında değil ya da bir cumartesi sendromuyla bunları söyledi. Ben de bir aşçı evladı olarak baba mesleğime, ata mesleğime el uzatanlara, dil uzatanlara tepkisiz kalamam. En kısa sürede İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, yaptığı konuşmayı bir kez kendisi izah edecek ve Mengen’den, Mengenlilerden, Aşçılarımızdan özür dileyecektir. Bizler bu meslekte ömürlerini tüketmiş olan aşçılarımızın da kemiklerini sızlattırmayız” diye tepki gösterdi.

“BÖYLE BİR ŞEY SÖYLEDİĞİNE İNANMIYORUM”

Mengen Ak Parti İl Genel Meclis üyesi Zeki Ozulluoğlu ise, İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün böyle bir şey söylediğine inanmadığı belirterek şunları söyledi; “Cumhuriyet İlköğretim okulunda yapılan Veli Toplantısına katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci’nin toplantı da böyle bir konuşma yaptığına ben şahsım adına inanmıyorum. Şayet İlçe Milli Eğitim Müdürü böyle bir şey söylemiş ise bu söylemlerini doğru bulmuyorum. Çünkü Aşçılık Mesleği Mengen’de bir baba bir ata mesleğidir” dedi.

“TAMAMEN ASILDIR”

İlçe Kaymakamı Yavuz Akyol ise İlçe Milli Eğitim Müdürünün Aşçılara karşı böyle bir şey söylemediğini, bu konunun tamamen asılsız olduğunu ifade etti. Akyol; “Cumhuriyet İlköğretim okulunda yapılan Veli Toplantısına katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci, Türkiye ve Dünya’ya ün salmış Mengen aşçılarına kesinlikle hakaret etmemiştir. İlçe Milli eğitim Müdürümüz o toplantıda yaptığı konuşmasında, TEOG da başarılı olan öğrencilerin sadece aşçılık mesleğine yönlendirilmemesi gerektiğini, hakim, savcı veya öğretmen olacak şekilde yönlendirilmesi gerektiğini söylemiştir. Aşçılık mesleği Mengen halkının en hassas noktalarında biri olduğu için İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün sözleri yanlış anlaşılmıştır. İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün söylediği sözlerde hiç bir art niyet yoktur. Müdürümüz sadece kaş yapıyım derken göz çıkarmıştır” diye ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 18:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
EMİNE
EMİNE - 5 yıl Önce

o veli̇ toplantisinda bende vardim.cumhuri̇yet i̇lk okulu veli̇leri̇ndeni̇m 4 yildir veli̇ toplantisina katiliyorum bi güne kadar mantikli vede doğru konuşan tek müdür.konularkesi̇ni̇li̇kl
e çarptirilmişti.çok doğru konuşmuştu.

AYŞE
AYŞE - 5 yıl Önce

bende toplantiya katilan bi̇r veli̇ olarak müdürümüzün söyledi̇kleri̇ saptirilmişti.kendi̇ni̇ bi̇lmeyen her zaman olduğu gi̇bi̇ anlamasi kit bi̇r veli̇ tarafindan saptirilmişti o veli girdiği her yeri̇ bi̇rbi̇ri̇ne katiyor o toplantida sadece müdürün konuşmasını anlamayan o veli oldu herkeste güldü yani ortalığı karıştıranda o oldu.o veli ana okulunu karıştırdı ikikez kuran kursuna gitti orayı karıştırdı sonra kızı 4.sınıfta o sınıfıda bıkıttı.mahallledede kimse o kişiyle arkadaşlık ve komşuluk etmez . biz tanıdığımız için güldük az daha gülseydik bizide artık ne yapardı bilmem.

mengenli
mengenli - 5 yıl Önce

kaymakam bey o zaman mhp ilçe başkanı yalanmı konuşuyor ateş olmayan yerden duman çıkarmı

ALİ AL
ALİ AL - 5 yıl Önce

ne bekliyordunuz? malzeme bu. ülkene geleceğine yön verecek eğitim sisteminin ahvali budur. bilim üretmesi gereeken tübitakın başına hayvanat bahçesi müdürünü getiren zihniyet salih celepçiyi mengene mem yapmış.çok değil valla.

servet altuner
servet altuner - 5 yıl Önce

ayşe emine fatma aynı klevyeden yazılan klasik yorumlar

anonim
anonim - 5 yıl Önce

idda ediliyor diyor fakat neyin ne olduğunu ve sayın salih celepci nin bi konuşma yapmasını beklemeden bu haber yapılıyor . yanlış ve yalan bi haber . salih celepci mudurnu ilçe sinde de görev yapmıştır fakat kimseden kötü laf isitmemistir. büyük bir dava adamı olan salih beye lütfen böyle çirkin yakistirmalarda bulunmayin

ahmet yıdız
ahmet yıdız - 5 yıl Önce

adam ömründe ilk defa camiye gitmiş camide başlamış uyumaya hoca vaaz ederken demişki abdessiz namaz kılmak günahtır uyuyan adam namaz kılak günahtırı anlmış hemen camiyi terk etmiş dışardaki cemate boştan yere namaz kılmayın günaha giresiniz demiş hoca öyle dedi demiş.....aynen böyle söylenenleri anlak lazım kulaktan duymalarla hüküm vermemek lazım

ali veli
ali veli - 4 yıl Önce

işine gelmedimi chpli kardaş

SIRADAKİ HABER

banner128