Mudurnu kaymakamı uyardı

Mudurnu Kaymakamlığı, Kurban Bayramı nedeni ile kurban şatışlarının yapılacağı hayvan pazarında caiz olmayan hayvanların satışının kesinlikle izin verilmeyeceğini duyurdu.

Mudurnu kaymakamı uyardı
Haber: Esra Öztürk

Mudurnu kaymakamlığı tarafından yayınlanan duyuruya göre” 2018 yılı Kurban hizmetleri uygulamasına dair tebliğde belirtildiği üzere “Kurban olması Dinen caiz olmayan hayvanlar Kurban Satış Yerine getirilemez” hükmü kapsamında kurban vasfı taşımayan hayvanların Kurban Satış Yerine getirilmemesini, ve bu  kapsamda kurban satış yeri görevlileri tarafından yapılacak kontrolde belgesiz ve sağlık durumu iyi olmayan, gebe, özellikle büyükbaş hayvanlardan 2 yaşı doldurulmamış damızlık değeri bulunan dişi hayvanlar Kurban Satış Yerine alınmayacağını duyurdu.

Ayrıca “ 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunun 6. Maddesinin “Kişiler ve kuruluşlar, yetkili makamdan izin almadan yardım toplayamazlar” hükmü gereğince yardım toplama faaliyeti izni ilçe sınırları içerisinde Mahalli Mülki İdare Amiri tarafından verileceği ve  İzin alınmadan gerçekleştirilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal men edileceğini, sorumlular hakkında  cezai işlemlerin başlatılacağını, buna istinaden kurbanlık deri ve sakatat toplama işlemi ile ilgili gerekli izinler önceden alınması gerektiği belirtildi.

2018 yılı geçici kurban satış ve kesim yeri izni ilçe sınırları içerisinde Mahalli Mülki İdare Amiri tarafından verilecek. İzin almak isteyen kişi ve kuruluşlar dilekçe ile başvurusunu gerçekleştirebilecek. Başvuru sonrasında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İlçe Belediye Başkanlığı Zabıta Amirliği tarafından denetim yapılarak kurban kesimi için uygun olan yerlere geçici kurban kesim yeri izni verilecektir. İzin alınmadan toplu kesim yapılan yerlere gerekli adli ve idari Cevzalar verileceği de belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER