Mudurnulular Derneği Yeni bültenini çıkardı

Mudurnulular Derneği tarafından geleneksel olarak her yıl çıkarılan bültenlerin sekizincisi okurla buluştu. Her sayısında okuyuculara dolu dolu bir içerik sunan dergide hayırsever Solmaz-Ahmet Baysal çiftiyle yapılan bir söyleşi de yer alıyor.

Mudurnulular Derneği Yeni bültenini çıkardı

HABER: AYSUN BEYKOZ

Derginin tanıtım törenine Dernek Başkanı Celalettin Çelebi, dernek yönetici ve üyeleri, Solmaz-Ahmet Baysal çifti, AİBÜ’nün en önemli akademisyenlerinden Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, Belediye eski Başkanlarından Necdet Gören ve çok sayıda davetli katıldı.

BAYSAL ÇİFTİNİN RÖPORTAJI DA VAR

Yapılan konuşmaların ardından dergi incelendi. Derginin ilk sayfalarında Solmaz-Ahmet Baysal çiftiyle yapılan “Bolu’da Milli Mücadele’nin Öncüleri İçinde Yer alan Tıbbiyeliler” üzerine söyleşiler yer alıyor. Ön plana çıkan makale ve söyleşiler şunlar; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Göynük’te kahve molası, İzzet Baba ve Gençlik, Bolu-Köroğlu Dağlarında İnsan Yerleşmelerinin Tarihi ve İklim Değişimine Ait Bazı Görüşler, Köroğlu Destanı, Neysen Tevfik’in Yaşamı ve Şiirlerinden Kesitler, Tanin Gazetesi Yazarı Ahmet Şerif Bey’in 1913-1914 Bolu Gezisinden Seçmeler, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin Kurucu Kadrolarından Unutulan Üç İsim, Ermeni Konusu ve Bolulu Ermeni Yurttaşları Beyannamesi, Ermeni Olayları ile İlişkilendirilen Mithat Akif Bey’in Bolu’dan Malta’ya Uzanan Sürgün Yılları, Şehit Miralay Mehmet Nazım Bey Bolu’da.

AKADEMİK ÇALIŞMALAR DA ÖN PLANA ÇIKIYOR

Akademik çalışmaların da yer aldığı dergide Marmara Üniverstesi’nden Prof. Dr. Meral Ünal ve Doktora Öğrencisi Aslıhan Çetinbaş’ın Abant’ta Endemik Bir Alıç Türü: Crataegus tanacetifolia lam. Pers ve AİBÜ’den Prof.  Dr. Okan Külköylüoğlu’nun ülkemizde; hatta dünyada ilk defa değinilen bir konu olan ‘Yalaklar’ isimli çalışmaları da mevcut.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2015, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner129