MUHTARA SORUŞTURMA

Bolu Olay Gazetesi olarak yaptığımız “Muhtarın Vekili” başlıklı manşet haberimiz büyük yankı yarattı. Haberimizin yayınlanmasını hemen ardından Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları hemen talimat vererek soruşturma başlatılmasını istedi. Talimat üzerine Mahalli İdareler Müdürlüğü ve Kaymakamlık tarafından iki müfettiş görevlendirildi. Müfettiş soruşturması sonrası hem Bolu Belediyesi şantiyesinde görevli hemde Sağlık Mahallesi muhtarı olan Murat Çakır hakkında ne gibi bir yasal işlem yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu oldu.

 MUHTARA SORUŞTURMA

ÖZEL HABER: Kasım ŞAHİN

Haberimiz üzerine muhtarlar ve özellikle Sağlım Mahallesi sakinleri olaya büyük tepki gösterdiler. Muhtar Çakır’ın Kanunlar çerçevesinde görevini azalardan birine devretmesi gerekirken bir üniversite öğrencisine  muhtarlık mührü ile imza yetkisi vermesi büyük yankılara neden olurken, üniversite öğrencisinin dün PTT kanalıyla gelen resmi evrakları imzalayarak aldığı iddia edilirken bir azanında muhtarlık binasında görev yapmaya başladığı tespit edildi.

 

“ALNIM AK”

Bolu Olay Gazetesi olarak manşetten verdiğimiz, “Muhtarın Vekili” özele haberimiz üzerine Sağlık Mahallesi Muhtarı Murat Çakır’a, Bolu Belediyesine ait cep telefonu hattından ulaşarak, cevap hakkı bulunduğunu belirterek açıklama yapmasını istedik. Çakır, babasının rahatsızlığı nedeniyle Çorum’da bulunduğunu belirterek, “Hiçbir hukuksuz iş yapmadım. Alnım açık. İmzaların hepsi bana aittir ve sonuna kadara da arkasındayım. Bolu’ya geldiğimde daha detaylı bir açıklama yapacağım” diye konuştu.

“YARGILAYAMAM”

Türkiye Muhtarlar Derneği Bolu Şube Başkanı Fikret Özen’de olayı Bolu Olay Gazetesinden öğrendiğini dile getirerek, “Sağlık Mahallesi Muhtarı Murat Çakır benim üyem değil. Benim kendisini yargılama gibi bir hakkım yok. Öncelikle kendisini dinlememiz gerekir. Valilik soruşturma açtıysa bu soruşturmanın sonucu beklememiz gerekir. Bekleyip göreceğiz” dedi.

İŞTE O İLGİLİ MADDE

C) Muhtar Vekili Görevlendirme:

Mahalle muhtarlarının geçici bir nedenle (izin, rapor, görevine engel teşkil etmeyen hapis cezasının infazı için ceza evine girmesi, v.b.) görevinde bulunmaması halinde Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve ihtiyar Kurulları Tüzüğünün 30'ncu maddesi uyarınca bağlı bulunduğu ilçe kaymakamı tarafından ihtiyar heyeti üyelerinden birisi (teamülen birinci üye) muhtarlık görevini yapmakla yetkili kılınır.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 10:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Samimi olalım..!
Samimi olalım..! - 6 yıl Önce

samimi ve tarafsız haber yayınlamayan siz olay gazetesini esef ve şiddetle kınıyor derhal konunun önemi ve resmiyetini tüm bolu halkına kimlerden emir aldığını kime yaranmak için yaptğınızı açıklayın..tabi azda olsa vicdan ya vicdan varsa..10 yıldır tanıdığım bu kişiye yapılan zalimliğinden ötesinde bir vahim kara bir lekedir..........

SIRADAKİ HABER

banner128