Muhtara Yasal Soruşturma İzni

30 Mart 2014’deki yerel seçimlerde Sağlık Mahallesi Muhtarı seçilen Murat Çakır’a Bolu Valiliği tarafından soruşturmaya devam kararı çıktı. Bolu Belediyesi Şantiyesinde kadrolu olarak çalıştığı gerekçesiyle kendine üniversite öğrencisi olan bir genci vekil yaptığı iddia edilen ve tamamen yasalara aykırı olmasına rağmen, üniversite öğrencisine muhtarlığın kaşesini kullandırıp evraklara imza attıran Muhtar Çakır’ın ilk soruşturması tamamlandı. Bolu Valiliği, Çakır’ın hakkında soruşturmaya devam kararı verildi. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından Çakır’ın Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması ise an meselesi.

Muhtara Yasal Soruşturma İzni

ÖZEL HABER: Kasım ŞAHİN

Bolu’da bu güne kadar hiç görülmemiş bir skandalı Bolu Olay Gazetesi ortaya çıkarttı. 30 Mart yerel seçimlerinden zaferle çıkıp muhtar olan ve aynı zamanda Bolu Belediyesi şantiyesinde kadrolu olarak çalışan Murat Çakır, azalardan birine vekalet vermesi gerekirken, tam tersini yapıp kendisine üniversite öğrencisi olduğu iddia edilen bir genci vekil tayin ederek saban 09.00 akşam 17.00 arası muhtarlık görevini yerine getirmekle görevlendirmişti.

Yasal olmayan bir işe imza atan muhtar Murat Çakır, sadece raporlu ve özel izin aldığı taktirde bu görevini azalardan birine vermesi gerekirken, il dışına bile çıkması kanunen yasak olmasına karşın büyük bir skandala imza atmış oldu. Bir taraftan Bolu Belediyesinden diğer taraftan da muhtarlık maaşı alan Çakır, hafta içi her gün saat 17.00’den sonra muhtarlık binasına gelerek asil görevini yaptığı iddialar arasında yer aldı.

VEKİL MUHTAR İMZA ATIYOR

Yine kanunen imza ve muhtarlık mührünü sadece kendisinin kullanması gerekirken üniversite öğrencisi bu görevi hangi yetkiyle kullanmakta olduğu bilinmemekte. Resmi evraklara ve ikametgahlara Sağlık Mahallesinin mührünü vurarak imza atan üniversite öğrencisinin de resmen suç işlediği belgelerle kanıtlandı. Ayrıca, muhtar vekilinin imza attığı evrak karşılığı mahalle sakinlerinden 4 ila 6 TL arasında imza ve mühür bedeli aldığı da iddialar arasında yer almakta. Üniversite öğrencisi vekil muhtarın hafta içi sabah 09.00 ila 17.00 arasında muhtarlık makamına oturarak görevini icra ederken, bu skandala kimin dur diyeceği ise merak konusu olmuştu. Skandal haberimiz üzerine Bolu Valiliği hemen çalışma başlatarak Mali İdareler Müdürlüğü tarafından acil soruşturma dosyası açıldı. Geçtiğimiz hafta soruşturmanın ilk kısmı tamamlanarak Muhtar Çakır hakkında, yasal sürecin devam edilmesi kararı verildiği ve bu kararında geçtiğimiz hafta Çakır’a tebliğ edildiği öğrenildi. Yasal soruşturmanın sonucunda Çakır’ın Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde hakkında dava açılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2015, 09:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
boşver
boşver - 6 yıl Önce

bolu halkına yakışır

boulu
boulu - 6 yıl Önce

suç onda değil, muhtar seçende oy veren vatandaşlar cezalandırılsın.

arda arda
arda arda - 6 yıl Önce

ya arkadaşlar meyve veren ağaç taşalanır.
büyük ihtimalle gazete haber bulamamış yalan haber yapmış gözünüzle grmrdiğiniz hiç bir seye inanmayın ...

SIRADAKİ HABER

banner128