Muhtarlar hak ettikleri saygınlığa kavuşmalı

Bolu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Özbey Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye’de Mahalli Yönetimler 2013 Araştırma çalıştayının muhtarların özlük haklarını kavuşmaları yolunda atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi.

Muhtarlar hak ettikleri saygınlığa kavuşmalı
 Bolu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Özbey Türkiye’de Mahalli Yönetimler 2013 Araştırma çalıştayınının sonuçlarını bolu kamuoyu ile paylaştı. Bolu Merkez Mahalle Muhtarları Derneğinin Karaçayırdaki bürosunda basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Özbey; “27 Mayıs 2013 pazartesi günü Ankara’da TODAİE’nin davet ettiği Türkiye’de Mahalli Yönetimler 2013 Araştırma çalıştayına Muhtarlar Federasyonumuzun katkılarıyla Bolu Merkez Muhtarlar Derneği adına ben ve yönetim kurulu üyelerinden Selma Hancıoğlu, Mehmet Kılınç, Kudret Gülderen, Cengiz Aydoğan, İlhami Otacıoğlu’nun katkılarıyla iştirak ettik.2010 yılından bu yana TODAİE sahada muhtarlıklar, kaymakamlıklar ve valilikler nezdinde Yurt çapında araştırmalarını olgunlaştırmış rapor yazma aşamasında yapılan çalışmalar konusunda bilgilendirdiler. ”Büyükşehir yasası doğrultusunda 1085 belde ve 16 bin 542 köy mahalleye dönüştürülecek. Türkiye genelinde var olan 19 bin 122 mahalle muhtarlığının sayısının 31bin 283 sayısına ulaşacak. Demokrasinin temel taşı olan muhtarlık konumu Anayasanın 127. maddesinde yer alan idari ve mali özerklik hakkı özlük haklarına kavuşacak.” Şeklinde konuştu.

 

Bulgular ve Sorunlar

 

Bolu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Özbey araştırma sonundaki bulguları şu şekilde açıkladı; “Yerel halk isteklerini iletir, yerel sorunları yerinde çözüm, yerel yönetimlerle işbirliği, yerel halkın bilinci ve dayanışması... Özbey sorunları şu şekilde sıraladı; Mevzuata ilişkin, merkez yönetime ilişkin, taşradaki yönetime ilişkin, yerel yönetime ilişkin, mahalle yönetimine ilişkin, mahalle muhtarına ilişkin sorunlar...

 

Muhtarlar özlük haklarına kavuşmalı

 

Bolu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Özbey sözlerini şu şekilde tamamladı; “Çalıştaya katılan muhtar arkadaşlar dört gruba ayrıldı. Bu gruplar Yeni büyükşehir belediye modeli çerçevesinde mahalle yönetimlerine ilişkin sorunlar. Teşkilat ve görevlere ilişkin sorunlar. Hizmete ilişkin sorunlar. Özlük haklarına ilişkin sorunlar. Olarak şekillendi. Her gurup soruları tartışarak rapor hazırladı. Bu raporlar genel kurulda görüşüldü ve 2010 yılından bu yana yapılan çalışmalara ilave edilmek üzere TODAİE yöneticilerinin hazırlıkları çerçevesinde T.B.M.M sine sunuldu. Umarım bu çalışmalar Torba yasası çerçevesinde muhtarların özlük haklarına hak ettikleri saygınlığa katkıda bulunacaktır”

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2013, 19:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolulu yusuf
bolulu yusuf - 9 yıl Önce

kaldırsınlar muhtarlık sistemini. eskiden kalmış bir şey. yaptıkları bir şey kalmadı zaten. herkes işini kendi hallediyor.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124