Mühür gerginliğinde kazanan esnaf oldu

Dün akşam saatlerinde Bolu Sanayi Sitesi’nde esnafla Bolu Belediyesi Zabıta ekipleri arasında mühürleme gerginliği yaşandı. Bolu İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çevik kuvvet ekiplerinin de hazır bulunduğu sanayide esnaflar dükkanlarını mühürletmedi.

Mühür gerginliğinde kazanan esnaf oldu

HABER: FARUK ÇİDEM

Geçtiğimiz haftalarda BESOB’a dava açan esnaflardan bazılarının dükkanlarının mühürlendiği haberini gazetemizden duyurmuştuk. Dün yine Bolu Belediyesi Zabıta ekipleri belirledikleri 6 dükkanı daha mühürlemek için girişimde bulundular. Ruhsatsız oldukları gerekçesi ile mühürlenmek istenen dükkanlardan bir tanesini mühürleyen zabıta ekipleri ikinci dükkana geldiklerinde esnafın direnciyle karşılaştılar. Mühürlenmek istenen dükkanın önünde toplanan sanayi esnafı zabıta ekiplerine “bizler yıllardır vergimizi veriyoruz, dükkanlarımızı mühürleyemezsiniz” diyerek karşı çıktılar.

RUHSAT BAŞVURUSUNA CEVAP VERİLMİYOR

Dükkanlarının ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlemek istendiğini belirten sanayi esnafı; “Hepimiz 10-15yıllık esnafız. Ve yıllardır devletimize vergimizi veriyoruz. Bizlere dükkanlarımızın ruhsatsız olduğunu söyleyerek mühürlemeye çalışıyorlar. Defalarca belediyeye gidip ruhsat başvurusunda bulunduk. Tüm evraklarımız belediyede hazır bekletiliyor ama bir türlü ruhsatlarımız verilmiyor. Sanki biz kaçak çalışmak istiyoruz ve bunun için direniyoruz. Bizim başvurumuza karşılık ruhsatlarımızı versinler yada neyimiz eksikse onu söylesinler. Ama amaçlarının farklı olduğunu biliyoruz. BESOB’a dava açan tüm esnafların başına aynı şey geliyor. Bu resmen bizden öç almak için yapılan bir uygulamadır” şeklinde konuştular.

ZABITA YETERSİZ KALDI

Bolu Belediyesi Zabıta ekipleri ve beraberinde zabıta müdürünün defalarca görevlerini yapmak zorunda olduklarını söylemelerine rağmen mühürlenmek istenen dükkanın önünden ayrılmayan esnaflar tepki göstererek; “Burada 550 tane dükkan var ve çoğunun sizin yüzünüzden ruhsatı yok. Çünkü ruhsat vermiyorsunuz ve bir de gelip utanmadan mühürlemeye çalışıyorsunuz. Haftanın son günü akşam saatlerinde dükkan mı mühürlenir. Gelin de mühürleyin bakalım…” dediler. Bunun üzerine olay yerine çevik kuvvet ekipleri çağırılarak hazır tutuldular.

ESNAFA SÜRE VERİLDİ

Polis ile esnafın karşı karşıya gelmemesi ve tatsız olayların yaşanmaması için elinden geleni yapan Bolu İl Emniyet Müdür yardımcısı İbrahim İzci defalarca zabıta ile esnaf arasında git gel yaparak olayın tatlıya bağlanması için uğraştı. Tüm çabalar sonuçsuz kaldıktan ve esnaf dükkanları mühürletmemek için kararlı olduğunu belli ettikten sonra çevik kuvvet polisler araçlarından inerek beklemeye başladılar. Bolu il emniyet müdürünün de geldiği sanayi de yoğun bir telefon trafiği yaşandı. Saatler süren beklemenin ardından Bolu Belediye Başkanı’nın esnafa Salı gününe kadar süre verdiği talimatı geldi.

Sanayi esnafı daha sonra kendi arasında toplanarak Salı gününe kadar tüm başvuruların yapılmasını ve bilgi sahibi olmayanlara da bilgi verilmesi kararını aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 17:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
ESNAF
ESNAF - 5 yıl Önce

besob ve ticaret odasi başkanlari yemek var diyince koşa koşa gidersiniz bu üyeler sizin üyeleriniz değilmi? nasil içiniz rahat ediyor ikinizde esnafa yanlış yaptiniz bunu zamanla esnaf size sizin dilinizle anlatacak

SIRADAKİ HABER

banner128