Murat Emir; “KAMU HASTANELERİ DEVLET ELİYLE ÇÖKERTİLDİ”

Bu yıl 15.’si düzenlenecek olan Mudurnu Uluslararası İpekyolu Kültür Sanat ve Turizm Festivali ile Atatürk’ün Bolu’ya Gelişinin 82‘inci Yıldönümü Kutlama Etkinliklerine katılmak için Bolu’ya gelen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ve CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ dün parti binasında partililerle bir araya geldiler.

Murat Emir; “KAMU HASTANELERİ DEVLET ELİYLE ÇÖKERTİLDİ”

HABER: FARUK ÇİDEM

15.’si düzenlenecek olan Mudurnu Uluslararası İpekyolu Kültür Sanat ve Turizm Festivali ile Atatürk’ün Bolu’ya Gelişinin 82‘inci Yıldönümü Kutlama Etkinliklerine katılmak için Bolu’ya gelen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ve CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ parti binasında yaptıkları basın toplantısında Fransa’nın Nice kentinde meydana gelen terör saldırısında yaşamını yitirenlere baş sağlığı dilediler.

Geçtiğimiz günlerde İzzet Baysal Sanayi Sitesi kavşağında meydana gelen trafik kazasında Levent Tabak isimli gencin hastaneye kaldırıldıktan sonra göğüs cerrahı olmadığı için saatlerce nakledilecek başka bir hastane araması kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. Ülkemizdeki sağlık sistemi hakkında konuşan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, devlet hastanelerinin bilinçli bir şekilde çökertildiğini belirterek şunları kaydetti; “Türkiye’de, sağlıkta dönüşüm adı altında, aslında dünyanın bildiği, İngiltere’nin deneyip bıraktığı anlayışı ülkemize reform diye getirdiler. Bunun özü şudur; özel hastaneciliği büyüteceksiniz, kamu kaynaklarını özel hastanelere vereceksiniz, hastaları özel hastanelere yönlendireceksiniz ve bunun üzerinden de özel sermayeyi güçlendireceksiniz. Ve temel kaynaklarınızı oluk oluk önce ülke içindeki küçük sağlık yatırımcısına aktaracaksınız, tabi zaman içinde el değiştirmeler olacağı için de uluslar arası sermayeye de peşkeş çekeceksiniz.”

BOLU VE TÜM ŞEHİRLERDE DURUM AYNI

İlk başlarda bu sistem vatandaşlarımızın hoşuna gitti çünkü özel hastanede bir doktor buluyordu ve sıra beklemeden yada az sıra bekleyerek iyi kötü sağlık hizmeti alıyordu. Ancak bugün bunun bütün aksaklıkları ortaya çıkmış durumda. Bugünkü sağlık sistemi insanlarımızı hasta ediyor. Geldiğimiz noktada insanlar 14 kalem adı altında katkı payı vermek zorundalar. Sağlığın finansmanı artık kamunun yüklendiği bir şeyden çok insanlarımızın cebi üzerinden yapılır oldu. Bizim dar gelirli vatandaşlarımız hastaneye gittiği zaman daha doktordan randevu alırken başlıyor ve ilacı alıp evine gidene kadar gördüğü veya görmediği 14 kalem adı altında ödeme yapıyor. Bu özel hastanelerin yaşaması ve büyümesi için de aynı şekilde kamu hastanelerinin çökertilmesi gerekiyor. Çünkü bu sistemde sağlık ticaridir, piyasalaşmıştır. Bolu’daki duruma da buradan bakmak gerekiyor. Bolu’da da ve pek çok yerde de devlet hastaneleri bilerek çökertilmiştir.”

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2016, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128