Musallada İmam Soracak

EROL YILDIZ'IN KALEMİNDEN...

 Musallada İmam Soracak

Biri öldüğü zaman musalla taşına konduğunda hoca cemaate sorar. “Ey cemaat bu muhteremi nasıl bilirdiniz?” Üç kere tekrar eder ve helallik alır. Bu hak ve helallik alma konusu oldukça titiz bir konudur. Merhaba ettiğim birkaç imam dostum böyle diyor. Onlar bilir bu işi. Dini yönden her şey çok güzel de, sosyal açıdan bakıldığında bu helallik alma işi pek öyle üç seferde kabul edileceğine pek inanmıyorum. Şimdi siz olsanız ne dersiniz bu işe. Kalkacaksınız birileri size soracak. “Eyy vatandaş; size uygulanan yaşam biçiminde, yaşadığınız günleri nasıl bilirdiniz? Haklarınızı helal ettiniz mi?” Dinen yalan günah sayılıyor. Peki yalancıktan da olsa iyi bilirdik demek de bu sefer Allah’ı kandırarak şirk işlemektir. Birileri şimdi hakkımda konuşmaya başlamıştır bile. “Bu Erol dinen bir görev yapmaz ama, başladı yine konuşmaya” diye.

Bizim yazdıklarımız üç kere hakkın fazlasıyla yazıldı. Hep anlatmaya çalıştık. Eşitlik denilince sözde olmaz. Eşitlik insanların görmek istediği en önemli bir konudur. Siz eşit davranmazsanız vatandaştan nasıl helallik beklersiniz? Benim anlamam güç. Peki şimdi size sorayım.

İnsan haklarına karşı saygılıyız. Bu bizim hem ahlaki hem de ananevi geleneklerimizle tam uyuşan bir olgudur. Biz, millet olarak haksızlığa kesinlikle karşıyız. Uygulayanlar olsa bile gece uykuları kesin kaçıyordur. Ben artık ülkemi karıştırdım. Caddede yürürken acaba Suriye’de miyim diye tereddüt etmekteyim. Marketlerde, asgari ücretiyle yaşam savaşı veren çoğunluk, çocuğunun istediği bir şeyi alamazken, yanında sepetini ağzına kadar dolduran yabancı mültecilerin aralarındaki sınıf eşitsizliği doğru değildir. Her seferinde tekrar ettiğim bir konu var. Mülteci olarak gelenler bizim korumamız gereken kişilerdir. Buna kimsenin itirazı yok. Koruma işi de devletin görevidir. Açarsın mülteci kampını, orada tıka basa doyurur, istediği her şeyi verirsin. Halkın içine sosyal eşitsizlik nifaklarını sokmazsın. Şehirde gezerken kendi insanımızdan çok Suriyeli var. Ben şahsen korkar oldum. Bayanlar ne yapsın. Bu ülkenin insanında sosyal eşitsizlik hüküm sürerken, yabancıların aramızda keyif çatarak babalarının yeri gibi kahkaha atmaları halkı rahatsız ediyor. Biri %3 zam ile yaşam cambazlığı yaparken, birileri bizim paramızla keyfin eşiğinde. İki konu var burada. Birincisi bu bir eşitsizliktir. Karşılığı birilerinin hakkını alıp başkasına vermektir. İkincisi ise daha önemli olan, Allah ismi ile insanlara karşı boyun borcu olduğunu vurgulayıp şirk yapmaktır. 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 18:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124