Mustafa Kemal’in askerlerinden gövde gösterisi

Bolu’da binlerce vatandaş sokaklara döküldü. Mustafa Kemal’in askerleriyiz diyerek ellerindeki Türk Bayrakları ve meşalelerle yürüyüşe geçen yaklaşık 10 bin kişi Kent Meydanına kadar büyük bir coşkuyla yeri göğü inlettiler. CHP Bolu ikinci milletvekili adayı Yusuf Renkli’nin üzerinde Atatürk’ün sözlerinden olan, “Geldikleri gibi giderle” sözü büyük dikkat çekti. CHP önderliğinde geleneksel hale gelen 19 Mayıs Fener Alayı bu yıl da büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Kent Meydanı’nda sona eren Fener Alayı sonrası konuşan CHP Milletvekili 1. sıra adayı Tanju Özcan tüm engellemelere rağmen büyük bir coşkuyla Fener Alayı’nı gerçekleştirdiklerini söyledi.

 Mustafa Kemal’in askerlerinden gövde gösterisi

Haber: KASIM ŞAHİN – FARUK ÇİDEM

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Bolu Mitingi’nin hemen ardından Cici Taksi kavşağından büyük coşku seliyle akın akın yürüyüşe geçen yaklaşık 10 bin kişi Kent Meydanı açık hava tiyatrosuna geldi. CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan, açık hava tiyatrosu için Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a esprili bir şekilde teşekkür etti.

Cici Taksi Kavşağı’ndan başlayan yürüyüşe binlerce kişi katıldı. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” “Ne Mutlu Türküm diyene” ve “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganlarının atıldığı fener alayın Kent Meydanı’nda sona erdi. Kent Meydanı’nda toplanan yaklaşık 11 Bin kişi hep bir ağızdan marşlar söyledi ve 19 Mayıs coşkusunu doyasıya yaşadı. Kent Meydanı’nda toplanan kalabalık önce saygı duruşunda bulundu ardından da İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Eda Bayraktar, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu.

VALİYİ SUÇLADI

Gençliğe hitabenin ardından söz alan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Bolu Valisi Aydın Baruş’a yüklenerek, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mitinginde Ak Parti bayrağını sallamakla suçladı. Özcan, daha sonra şunları söyledi; “Tüm engellemelere rağmen 19 Mayıs’ı büyük bir coşkuyla kutluyoruz. 10 gün önce valiliğe bildirmemize rağmen sonradan ortaya çıkan Başbakan mitingi dolayısıyla Fener Alayımız iptal edilmek istendi. İptal edemedikleri için yürüyüş güzergâhımız değiştirildi. Onu da kabul ettik. Oda yetmedi organizasyon saatini değiştirmemizi istediler, onu da kabul ettik. Yürüyüşümüzün bitiş noktasını değiştirmemizi istediler onu da kabul ettik. Daha sonra organizasyon alanında konuşma yapacağımız ses sistemimizi ve otobüsümüzü sokmak istedik ona da izin vermediler. Atatürk’ü anmamamız için yapılan tüm müdahalelere rağmen işte bilerce kişi burada toplandık. Hem atamızı anıyoruz, hem bayramımızı kutluyoruz” diye konuştu.

Özcan’ın ardından son konuşmayı ise CHP İl Başkanı Kazım Karsu yaptı. Karsu, konuşmasında bir otomobil fabrikasında çalışan işçilerinin yaptığı grevi hatırlatarak, partililerden emek mücadelesine destek olmaya çağırarak 19 mayıs’ın doğum günü olduğunu ve tüm Bolu halkının doğum gününün kutlayarak; “Kazım Karsu: Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleri. Doğum gününüz kutlu olsun. Yüce Atatürk bir gün bir soruyla karşılaşır. Derler ki ‘sen gençlere Cumhuriyeti emanet ediyorsun, ama gençler de yarın ihtiyarlarlar.’ Mustafa Kemal hiç düşünmeden ‘Cumhuriyet’in temsilcileri hep 20 yaşındadır’ der.  Cumhuriyeti sizler koruyacaksınız, bizler koruyacağız. Biz onun fedaileri, onun askerleriyiz. Bundan sonra tünel ve ışık görünmüştür. CHP iktidara geliyor. Bunu şimdiden müjdeliyorum. Yüreğiniz rahat olsun” dedi.

Kürsüde yaptığı konuşmalarla en büyük ilgiyi gören ve yaptığı konuşmalarla katılımcılara güzel bilgiler veren Mudurnulular Derneği Başkanı ve aynı zamanda emekli öğretmen olan Remzi Kocaman büyük alkış aldı. Fener Alayı hep birlikte söylenen ‘Dağ Başını Duman Almış’ marşıyla sona erdi. Özcan’da elindeki bayrakla vatandaşlara eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2015, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128