Mustafa Şentop; “Öcalan’ın yer değiştirmesi gibi bir düşüncemiz yoktur”

Altındağ Belediyesi tarafından Bolu’ya yaptırılan Altındağ Belediyesi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin açılışı için Bolu’ya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, basın mensuplarının sorusu üzerine "Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, partimiz ve hükümetimiz, çözüm süreci konusunda kararlıyız. Türkiye bir yıl önce IŞİD’i terör örgütü olarak kabul etmiştir. Abdullah Öcalan’ın da yer değiştirmesi gibi bir olayı da yoktur. Böyle bir düşüncemizde yoktur " dedi.

Mustafa Şentop; “Öcalan’ın yer değiştirmesi gibi bir düşüncemiz yoktur”
Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu’da yapımı tamamlanan Altındağ Belediyesi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin açılışına, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Ak parti Bolu milletvekilleri Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü ve Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve çok sayıdaki protokolle katılan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop yağmur altında açıklamalarda bulunarak şunları söyledi, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, partimiz ve hükümetimiz, çözüm süreci konusunda kararlıyız. Türkiye'de çözüm süreciyle ilgili siyasetin, hukukun imkanları içinde, devletin yapması gereken her şeyi yapmak zorunda olduğumuzu kararlı şekilde ifade ettik ve ortaya koyduk.  Türkiye'ye benzer şekilde terör sorunu yaşayan ülkeler var. Bunlardan 500 olayı seçip çalışan yabancı akademisyen var. Bu şekilde terör sorunu yaşayan ülkelerde çözüm sürecine benzeyen süreçte sorunu çözme konusunda başarılı olma hatta böyle bir süreci başlatabilme oranı çok düşük. Bu rakam yüzde 18. Çözüm süreci benzerliği, bir sürece yani siyasi zeminden, silahların olmadığı zeminden sorunun konuşulduğu süreç aşılabilmiş. Böyle bir sürecin başlatılması başlı başına büyük başarı. Bir kere dünya ölçeğinde sürdürülmesi daha zor" diye konuştu.

SÜRECİN HUHATABI BÖLGE HALKIDIR

Şentop, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Süreçle ilgili başından beri bazı kriterler ortaya konulmuştur. Silahların susturulması, silahlı unsurların yurt dışına çıkarılması konusundaki kesin ve kati iradelerini öncelikle açıkladık ve sürecin asıl muhatabı bölge halkıdır. Orada yaşayan vatandaşlarımızın farklı siyasi görüşte olsalar, farklı partilere oy verseler bile çözüm sürecine sahip çıktıklarımı görüyoruz. Çözüm süreciyle ilgili sorumluluklarını yerine getirmeyen, bilinçli hareket etmeyen unsurlar da var. Burada akil adamlar belli dönem süreçleriyle güzel ve verimli görev yaptı. Dolayısıyla kendilerinden istifade edilebileceğini düşünüyoruz. Bu süreçle ilgili yapılabilecek her şeyi ve atılabilecek her adımı değerlendirme niyetindeyiz. Kararlılığımızı da ortaya koyuyoruz. O bölgede yaşayan vatandaşımız da çözüm sürecine sahip çıkmıştır. Bu süreci sabote etmeye çalışanlar da milletten gerekli cevabı görecek.

YOK ÖYLE BİRŞEY

Ak parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki yerinin değişip değişmeyeceği konusuna da açıklık getirerek, “Abdullah Öcalan'ın yerinin değiştirilmesiyle ilgili bir şey yok, öyle bir durum söz konu değil. Henüz öyle bir şey görüşülmüş değil, böyle bir mevzu yok yani. Yol haritasıyla ilgili çalışmayı yürütüyor hükümetimiz. Bunu da netleştikten sonra açıklayacak."

 

IŞİD’DE SORULDU

Türkiye’nin gelişmeleri çok yakından takip ettiğini belirten Şentop, “Suriye ve Irak'taki güvenlik sorunları sebebiyle bölgede birçok silahlı örgütün faal durumda olduğunu, Kobani başta olmak üzere Türkiye gelişmeleri yakından ediyor. Bizde tabi ki takip ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerine tezkereyle ülkenin korunması için tam yetki verildi. Hükümetin gerekli önlemleri alıyor ve almaya devam ediyor. Kobani'ye (Ayn el Arap) yardım konusunda açık bir kapı var. Bir gün içerisinde 60 binin üzerinde bir insan giriş yaptı. Biz sınırları açtık oradan. İnsani amaçlı giriş ve kabulleri yapıyoruz. Kobani'nin nüfusunun üzerinde bir sayıda Kürk kökenli insanımız geldiler ve Türkiye sınırından geçiş yaptılar.  Sonuçta bu arada bir sorun yok. Burada terör örgütü PKK'nın provokasyonları var. CHP'li milletvekilinin soru önergesine Sağlık Bakanımız cevap verdi. Diyor ki 'bir İŞİD komutanı Türkiye'de tedavi edilmiş.'  Sonra araştırılıyor, 'kim bu' diye hastanedeki kayıtlar. Araştırma sonucunda bulunan şey şu, PKK'lı terörist, Diyarbakır sorumlusu yaralanmış ve hastanede tedavi görmüş, kendisi ismini IŞİD komutanının ismi olarak vermiş. Düşünebiliyor musunuz? Kendisi PKK'lı, aranıyor, hukuki sorunları var, kendi ismini vermemiş, başka isim vermek durumunda. Niye IŞİD terör örgütü komutanının ismini veriyor? Manipülasyon yapmak için” diye konuştu.

BAKANLAR KURULU KARARIYLA IŞİD’İ TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETTİK

Şentop, Bakanlar kurulu kararıyla IŞİD’in terör örgütü ilan edildiğini de dile getirerek, açıklamasını şöyle tamamladı; “Bir PKK'lı IŞİD terör örgütü komutanının ismini vererek, 'sanki Türkiye hastanelerinde IŞİD terör örgütünün teröristleri ve komutanlarını tedavi ediyor' gibi izlenim uyandırmak için, tamamen provokasyon ve manipülasyon yapıyor. Bu açığa çıkmıştır. Güvenlik güçlerimiz yüz tanıma sistemiyle bunu açığa çıkartmıştır. Hakkında gerekli işlemler yapılmaktadır. Yaşadığımız Hadise kısaca bu. Türkiye bir yıl önce IŞİD'i Bakanlar Kurulu kararıyla terör örgütü ilan etmiştir. Bu konuda hiçbir tereddüdümüz yoktur. En önemli konu Türkiye'nin güvenliği ve çıkarlarıdır. Ne zaman ne adım atılması gerektiği konusunda kararı verecek taraf da hükümettir”

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124