Nasıl Bir Bolu

Erhan Beykoz'un kaleminden

Nasıl Bir Bolu
Geçtiğimiz hafta Bolu'nun geleceği adına uzun çalışmanın sunumu Ticaret Odasında yapıldı. Yazımda da herkesin katılmasını istemiş, Bolu'nun geleceğinin şekilleneceği yerin bu sunum olduğunu belirtmiştim.

Semerkant Mahalleli Dr. Faruk Göksu çalışmasını çeşitli başlıklar altında yalın bir dille anlattı. Anlatım sırasında aralara giren Başkan Yılmaz, eksikleri tamamlamaya çalıştı! Buraya kadar her anlatım anlaşılır olmuştu.

Soru cevap kısmında, çok önemli olan bazı sorular soruldu. En önemli olanlardan birini üniversitemizde görevli öğretim üyesi olan arkadaş sordu. Güney çevre yolunun, kuzey çevre yolu yanında olması gerektiğini söyledi.

Bu doğru tespit sonrası, Başkan Yılmaz mikrofonu eline alarak, "çevre yolları imar planlarına işlendi. Valilikle beraber buralarının işini bitirdik" dedi. Anlaşılan o ki, sorulan sorular ve yapılması gereken değişikliklerin bittiği, bundan böyle sadece sunumun yapıldığı izlenimine kapıldım.

Oysa hocanın söylediği konu ve sonrasında Vali Zahteroğulları'nın açıklamaları birbiriyle örtüşüyordu. Bahçekent yaklaşımı, olmayan ama olması mecburi tarım politikalarıyla bire bir bu söylem doğruydu!

Bolu'nun tarım alanları, verimlilik esaslarıyla belliydi! Çayır Köyünden başlayarak, Berk çevresi Bolu'nun tarımını karşılayabilir, fazlası olabilir verimliliktedir.

Elbette benim konuşmam doğru olmazdı. Belediye Meclis üyesi olarak, bizlerin sunumda halkın karşısında bazı şeyleri açıklamamız yanlış anlaşılmalara yol açabilir. Bizler yapılacak değişim, gelişim ve planlamalar hakkında konuşmamız gereken yer belediye meclisidir. İlk meclis toplantısında bu konuları ele almak bizim görevimizdir. Seçilmiş üyeler olarak bize verilen görev karşılığı sonuca ulaşmak, nihai kararı vermektir.

Hazırlanan sunum ve projeler taslak proje olup, uzun tartışmalar sonrası gerçeğini ortaya çıkarmamız boynumuzun borcudur.

Sunum her anlamıyla teknik olarak mükemmele yakın hazırlanmış. Yapılan çalışmalar sonrası ortaya çıkan tablo tartışma götürebilir. Buna karşılık, yıllardır bir eser bağlamında ortada ciddi şekilde "eser" vardır.

Gelelim bunun uygulanmasına, ortaya çıkan eser için finansman hazır mıdır?

Proje üzerinde yapılan çalışmalar sonrası saha çalışmasına ne zaman, hangi şartlarda, hangi elemanlarla başlanacaktır?

350 Bin olarak tahmin edilen Bolu nüfusu, gerçekleşmesi ve yeni imar yapılaşması için dik duruş sergilenirken, siyaset, ticaret, eş, dost ve meclis üyeleri buna "evet" diyebilecekler mi?

Bolu'nun deprem haritası üzerinde çalışma hayata geçecek mi? Deprem riski olan yerlerde yapılaşmaya 3-5 kat fazla ekonomi gerekir, buna hazır mıyız?

Yeni bulvarlar, yeni yasalar ve yeni Bolu için bu gün tamam diyenler, yarın çıkarları uğruna yine tamam derler mi?

Sorular böyle artarak devam edebilir.

Asıl gerçeği sunumun son konuşmasını yapan Vali Sayın Zahteroğulları açıkladı. Gök kubbede bir hoş seda, bir lokma, bir hırka...

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2015, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128