Necdet Gören’in gözünden İzzet Baysal Vakfı

1987 Yılında kurulan ve 27 yıldır hizmet veren İzzet Baysal Vakfının bugüne kadar yaptığı ve yapacağı projeleri, yatırımları anlatan Bolu Belediyesi eski başkanlarından, Vakfın yönetim ve mütevellit üyesi Necdet Gören, Bolulular için Vakfın bir nimet olduğunu ve Vakıfa Boluluların sahip çıkması gerektiğini söyledi.

 Necdet Gören’in gözünden İzzet Baysal Vakfı

Haber Röportaj: Semih BAYKAL – Mustafa COP

 

Bugüne kadar İzzet Baysal Vakfın Bolu'ya kazandırdığı ve kazandıracağı projeleri anlatan Gören; " Vakıf 1987 yılında kurulmuştur. O günden bu yana 27 senedir bolu da eğitim ve sağlıkta Bolu'ya büyük katkılar sağlamış tesis olarak 130'un üzerin de eser kazandırmıştır. Bu eserleri şöyle sıralaya biliriz. ilk ve orta öğretim tesislerinde 47 eser, sağlık ve sosyal hizmet tesisi olarak 54 tesis üniversite bina ve donanım olarak ta 30 eser toplam da 131 tesisi bitmiş ve hali hazırda hizmet veren tesis bunlar şuan da devam eden tesisler var. Seben meslek yüksek okulu bitti. Yine vakfın koordinatörlüğün de vakıf bütçesinden değil ama yine hayırseverler tarafından yapılmış Mebrure İlhan Bağışgil  spor salonu var. O da 11 Mayıs’ta açıldı. Yine şu anda inşaatı devam eden önümüzde ki sene tamamlanacak olan Seben İzzet Baysal öğrenci yurdu üniversiteye ait. Şimdi biliyorsanız Solmaz Ahmet Baysalın 24 Kasımda açılacak çıkınlar mahallesinde yaptırdıkları anaokulu var. Bunlar 131'in dışında saydıklarım şu anda inşaat halinde olanlar. Temelini attığımız izzet Baysal 50. yıl Anaokulu ve 50. yıl İzzet Baysal ilkokuluna ilave aşağı yukarı 14 derslik bir ilave oluyor. Şimdi tabi yine vakfın planladığı Ali Ericeğin benzin istasyonu karşısındaki 11bin metre kare geniş saha bir orta öğretim büyük çaplı bir okul yapmayı düşünüyoruz. Bu da plan  aşamasında şu anda nasip olursa prensipte milli eğitimle anlaştık. Bunu da önümüzdeki yıllarda hizmete sokacağız. Bugüne kadar yapılanların değerlendirmesini yaptığımız zaman aşağı yukarı 364 milyonu aşan bir rakama ulaşıyoruz. Bir de bizim bu binaların ötesinde yapmış olduğumuz yardımlar bu yardımlar  şöyle baktığımız zaman muhtelif eğitim kurumlarına eğitim gereçleri almışız.  Aşağı yukarı 167 milyon civarın da bir rakamla yine sağlık kurumlarına 98 milyonluk bir araç gereç almışız. Bugüne değin 1401 öğrenciye burs vermişiz. Bu öğrencilerden 528'i mezun olmuştur. Aşağı yukarı 2 milyon 631 bin lira civarında bu öğrencilere ödeme yaptık. Muhtaçlara sağlık 77 bin lira bir ödeme yaptık. Aynı amaçlı kuruluşlara bağış yaptık 340 milyon civarında. Ancak bağışçılar vakfı buna dahil değildir. toplama baktığımız 368 milyon civarında bir paraya ulaşıyor bu rakam bolu için çok önemli bir rakam" dedi.

 

" TOPLUMU BİLGİLENDİRMEK ARTIK YOK "

 

Önceden her yıl 11 Mayısta düzenlenen İzzet Baysal'ı anma şükran günlerinde kapalı spor salonun da toplumu bilgilendirme toplantıları yaptıklarını, fakat son günler de bunları halk konseyinin tertip ettiğini. Ama onların da bu kapalı spor salon toplantılarını gündemden çıkardıklarını söyleyen Gören; " 11 mayısta Bolu'yu bilgilendirmek amacıyla geçmişte etkinlikler yapardık kapalı spor salonu toplantıları yapardık. Fakat son günler de bunları biliyorsunuz halk konseyi tertip ediyor. Bu kapalı spor salon toplantılarını gündemden çıkardılar. Yani benim başkanlık dönemlerim de İzzet Baysalın sağlığında kapalı spor salonu toplantıları yaptığımız zaman halkı bilgilendirme amacına yönelikti. Şimdi ancak toplumu bilgilendirmek yerel basın kanalı ile temel atma törenlerinde şunda bunda bireysel olarak bizim yaptığımız girişimler neticesinde oluyor. Yani toplumu bilgilendirme şeyi yok. İzzet Baysal şükran günlerini organize eden arkadaşlardan aslında rica edilebilir. Yani bir kapalı spor salonu toplantısı yapılmasında ben fayda görüyorum" diye söyledi.

 

" ÜCRET ALMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL"

İzzet Baysal'ın Bolululardan en büyük isteğinin Bolulular Vakıf sizindir. Ona benim gibi  sahip çıkın dediğini, Bolulular adına vakıfta görev yapan sahip çıkan kişiler olduğunu söyleyen Gören; " Büyük hayır severin en büyük isteyi neydi? Bolulular vakıf sizindir. Ona benim gibi sahip çıkın. Şimdi biz halk temsilcileri olarak vakıftayız, Bizim hiç birimiz vakıftan ticari bir gelirimiz söz konusu değil. Hiç birimiz fahri olarak çalışsın ücret almamız söz konusu değil Bolulular adına vakıf da görev yapıyoruz. Büyük hayırseverin yaptığı yatırımları, hayırlara bizde fiilen katkı vermiş oluyoruz. Yani kamuoyu bunu bir kere bilsin. Yani İzzet baysal vakfında mütevelli heyet üyeleri oturum dahil hiç bir şekil de bireysel bir menfaat almazlar. Bilakis ceplerinden harcama konumundadırlar" diye ifade etti.

 

"ATIL KALMA OLAYI GÜNDEMDEN ÇIKAR "

 

Merhum İzzet Baysal'la diyalogunun iyi olduğunu, Baysal'ın Benim sokağa atacak param yok. Devlet bizden talep ediyor bizde yapıyoruz dediğini söyleyen Gören, Ayrıca Baysal'ın Eğer benim yaptığım eserler atıl bir şekilde kalacaksa bu yaptığım hayırların bir anlamı kalmaz dediğini ve önemli olan yapılan eserlerin en verimli şekil de en faydalı bir şekil de topluma yararlı olabilecek şekilde çalışılması gerektiğini söylediğini belirtti. Gören, eserlerin atıl kalmasıyla ilgili şunları söyledi; " Aslında biz bugüne değin yapıyoruz. Fakat yaptıklarımızdan işletmesinde en ufak bir tasarrufumuz yok. Şimdi rahmetlik İzzet Baysal’ın ‘Vakfa sahip çıkın.’ ifadesinin altında yatan bu olaylara toplum sahip çıkmalı. Halk sahip çıkmalı. Yani ancak toplumsal bir baskı olursa bu atıl olayı, atıl kalma olayı gündemden çıkar" dedi.

 

" AHMET BAYSAL'I SON DERECE ÜZMÜŞTÜR"

 

Son dönem de gerçekleşen olayların sadece usuleten sorulduğunu, fiilen yapılan olaylar da Vakıfın düşüncelerinin değil, siyasal yönetimin kendi düşüncelerini uygulamaya soktuğunu, en son yaşanan okul müdürlerinin görevden alınmasın da bunun yaşandığını bu durumun Ahmet Baysal'ı üzdüğünü söyleyen Gören; " Usule ten sormaları söz konusu. Fakat fiilen yapılan uygulamalarda yapılan olayı yani hayata geçirmediler bizim düşüncelerimiz ortadan kalktı. Mesela son günlerde olan okullardaki müdür atamaları. İzzet Baysal’ın yaptığı okul müdürlerinin aşağı yukarı tamamı değişmiş durumda. Şimdi geçen bir gazetede okudum sizin gazetede mi başka gazetede mi bilmiyorum. Canip Baysal Lisesi müdürü değişiyor. Aile  birliği diyor ki biz bu adama tam not verdik. Ne oldu da bu kişinin 50 puanın altına düştü diyor. İzzet Baysal Lisesi’nin müdürü Anadolu Lisesi’nin müdürü Remzi Kocaman yılların müdürü bu arkadaşımızı itibarsızlaştırma olgusundan başka hiçbir şey değil bu yapılan uygulama. Şimdi biz Mebrure İlhan Bağışgil müdüre hanıma özellikle benim kullandığım anaokullarına yardımcı olması için Ahmet Baysal’ın vali beyden ricası var. Bir duyduk ki bu müdüre hanımda görevden alınmış. Açık ve net olarak söylüyorum bu Ahmet Baysal’ı son derece üzmüştür. Artı yıllardan beri özlemini çekilen öğretmen evi Bolu’ya kazandırılmış, orada çalışan müdür arkadaşımız Ahmet Baysal’ın takdirine makber olmuş, beğeniyi kazanmış bir arkadaşımızdı. Onunda alınması maalesef İzzet Baysal Vakfı’nın bu konulardaki istemlerinin tamamen dışında gerçekleşmiştir " diye söyledi.

 

" VAKFIN BU KONULARA GİRMESİNİ ŞAHSEN BEN İSTEMİYORUM"

 

Herkesin Vakıftan bir şey beklediğini, Kamuoyunun yaşanan bu olaylara tepkisi varsa bunu vakıftan beklememeleri gerektiğini, Çünkü Ahmet Baysal'ın bir isteğinin geri çevrildiğin de onun ve Vakfın çok üzüldüğünü ifade eden Gören; " Şimdi bu konuda vakıftan bir şeyler bekleniyor. Vakfın bu konulara girmesini şahsen ben istemiyorum. Neden şu. Zaten şuan ki siyasi yönetim kafasına koyduğunu yapıyor. Dolayısıyla vakıf başkanımızın bir isteminin geriye çevrilmesi vakıf başkanımızı üzüyor. Dolayısıyla bizi de üzüyor. Kamuoyu bu gibi olaylara tepkisi varsa bunu vakıftan beklemesin. Toplum kendi yapsın. Bizim şuanda vakıf olarak bu konulara müdahil olmamız söz konusu değil. Şahsen ben karşıyım. Yani karşı olmamın nedenlerinden biride ben eski bir siyasiyim. Ama kendi aktif siyasi hayatım olduğu zamanda İzzet Baysal yönetimindeydim. İzzet Baysal sağlığında yönetimindeydim. Hiçbir zaman siyasetle vakfı birleştirmedim. Şuan da eski bir siyasi olarak değil yani aksi bir düşüncede muhalefette olan bir siyasi olarak değil bir Bolulu vatandaş olarak kendimi o olaylardan soyutladım. Objektif olarak olaylara bakma çabası içindeyim. Tam tersine biz yaptığımızı devlete veriyoruz. Devleti yönetenlerle iyi geçinmeye çalışıyoruz, tam tersine. Yani onlarla bir değiliz. Biraz bu kadar yardım yapmış bir kişinin lütfedin de mütevazi birkaç isteğini gündem dışı tutmayın. Lütfen bunları gündeme alın. Yani demek istediğim olay o. Yoksa bunu siyasi bir istismar olarak söylemiyorum. Bir Bolulu olarak söylüyorum. İzzet Baysal Vakfı’nın yöneticisi olarak söylüyorum. Yani bu olaylar vakıf kurucularını ziyadesiyle üzüyor. Ben buna fırsat verilsin istemiyorum" diye belirtti.

 

" ÜNİVERSİTE'NİN HUKUK FAKÜLTESİ İHTİYACI VAR"

 

Üniversite'nin gerçekten bir hukuk fakültesi ihtiyacı olduğunu, bunun merhum İzzet Baysal'ın da arzusu olduğunu belirten Gören; " Şimdi Gerçekten üniversitemizde bize göre bir hukuk fakültesi ihtiyacı var. Bu geçmiş dönem de kurucumuz büyük hayır sever İzzet Baysalın arzusuydu. Biz şu taahhütte bulunuyoruz, hukuk fakültesinin ön iznini alsınlar YÖK den  çıkartsınlar, Biz fiziki yapılarını yapmaya her zaman hazırız. Ne pahasına olursa olsun yapacağız. Vay paramız yoktu gündemimizde şu vardı bu vardı olayın her şeyini bir tarafa bırakıp onun kazanılması için Bolu'ya kazandırılması için yapılması gereken ne varsa hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bunu rektör beye de söyledik. Bolu Valisi de bu olayı çok iyi biliyor. Eski valimiz de biliyor, şimdi ki valimiz de biliyor" dedi.

 

" ÖNCE ÜNİVERSİTE ORAYI PROGRAMA ALSIN ALT YAPISINI HAZIRLASIN"

 

Ramazan ayında Mengene yaptıkları gezilerin de, Mengenlilerin Vakıf'tan ne istediğini anlatan Gören; " Şimdi tabi Mengenlilerin istemi orada ki yüksek okullarımız şu anda emanet binalarda hizmet veriyor. Şu an orada ki aşçılık meslek yüksek okulu üniversiteye ait değil. Dolayısıyla geçmiş dönem de belediye üniversiteye bir yer tahsis etmiş. Biz oraya ramazan da gittiğimiz zaman o yeri bize gezdirdiler o yeri gördük. Bizim Mengene el atabilmemiz için önce üniversite'nin orayı programa alıp, alt yapı sorununu çözmesi lazım. Biz bina yapmaya oraya da hazırız. Ama önce üniversite orayı programa alsın alt yapısını hazırlasın binalar bize ait. Ama İzzet Baysal Vakfı ilelebet hizmet verecek bir vakıf yani vakfın ömrü bizim ömrümüzle sınırlı değil yani nesiller değişecek fakat Vakıf amaçları doğrultusunda hizmete devam edecektir. Dolayısıyla bu işler bir günde iki gün de yapılacak işler değil. Önce bir planlama ondan sonra Alt yapıyı hazırlayacaksın, ondan sonra fiilen inşaatta başlama inşaat bizim işimiz orada her türlü vakıf adına ben kendimi yetkili sayıyorum bu vaade buluna biliyorum" diye söyledi.

 

" VAKFININ ROLÜ OLDUĞUNU KİMSE UNUTMASIN "

 

Son olarak Üniversite'ye yapılan yatırımların Bolu ekonomisine katkı sağladığını, bunda Vakfın rolünün olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade eden Gören; " Biz aşağı yukarı her sene 4 milyon civarında Bolu'ya yatırım yapmak durumundayız. Bu üniversiteye yapılan yatırım Bolu'ya yapılan bir yatırım olarak algılıyoruz ve üniversiteye gelen artı bir öğrencinin bolu ekonomisine katkı verdiğinin farkındayız. Bolu esnafı bugün bir hareketlik kazanıyorsa. İzzet baysal vakfının rolü olduğunu kimse unutmasın. Biz bu söylemin özün de kökünde Bolulular sahip çıkın derken ekmeğine sahip çıksın. Bolular için vakıf bir nimettir" diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 19:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
atasözü
atasözü - 6 yıl Önce

baba oğluna bir bağ bağışlamış oğul babasına bir salkım üzüm vermemiş ata sözü aslında her şeyi anlatıyor bu olay tüm boluyu üzmüştür

SIRADAKİ HABER

banner128