Nevruz Bayramı işte böyle kutlanır

Ülkücü kızlar Türk bayraklarıyla ateş üzerinden atladı… Bolu Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen Nevruz Bayramı, büyük bir coşkuyla kutlandı. Siteler cami önünde toplanan ülkücüler konvoy halinde İzzet Baysal Üniversitesi Atatürk Anıtı önünde AİBÜ’de okuyan ülkücü öğrencilerle bir araya geldi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı Türkün Bayrımı olarak bilinen Nevruz Bayramında yakılan ateş üzerinden herkes atladı. Ülkücü kız öğrencilerin ellerindeki Türk Bayraklarıyla yakılan Nevruz ateşi üzerinden büyük bir cesaretle atlaması güne damgasını vurdu. Örs üzerinde temsili olarak demir dövülürken, alana dev bir Türk Bayrağı asıldı.

 Nevruz Bayramı işte böyle kutlanır

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu’da ülkücüler Nevruz Bayramının nasıl kutlandığı gösterdiler. Sitiler Cami önünde bir araya gelip araçlarla Abant İzzet Baysal Üniversitesi gelen ülküceler aynı zamanda birlik ve beraberliği de gösterdiler. Ülkü Ocakları Başkanı Adem Evcil’in önderliğinde kutlanan Nevruz Bayramı etkinliklerine MHP İl Genel Meclisi üyesi Ercan Üsküp, Türk Ocakları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hamdi Zenginbal, MHP Merkez İlçe Başkanı Ahmet Yılmaz, Türk Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman ile birlikte çok sayıda MHP üyesi, Ülkü Ocakları üyesi ve ülkücü öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından alana getiren örs üzerinde temsili olarak demir dövüldü ve alanın ortasında dev bir Nevruz ateşi yakıldı. Ülkü Ocakları Başkanı Adem Evcil’in ateşin üzerinden atlamasının ardından kutlamalara katılan herkes hem demir dövdü hem de Nevruz ateşi üzerinden atladı. Ülkücü kızların ellerindeki Türk bayraklarıyla büyük bir cesaret gösterip atlaması büyük ilgi gördü. Türk Dünyası Topluluğu Başkanı Furkan Şahin yaptığı konuşmada;

“Yıkılsın Karşıki dağlar, arkasında esir ağlar. Türklük Tuna gibi çağlar, çık, Ey Yüz bin mızrağımız. Demir dağı eriterek Türklüğün esaretine son veren ateş, 4652 yılında yeniden tüm Türk yurtlarında alevlenmiş ve Türk dünyası yeni bir yıla girmiştir kutlu olsun!!! Türklüğün Ergenekon'dan çıkaran o kutlu ateşe, yol gösteren bozkurt'a onun ardınca yürüyen yüz bin mızrağa selam olsun, şan olsun... Her şeyden önce belirtmek isteriz ki; Nevruz Türklüğün bağımsızlık toyudur. Nevruz Türklüğündür Nevruz yalnızca Türklük için bir mana ifade etmektedir. Son yıllarda ne yazık ki; Türk'ün binlerce yıllık kutlu toyunu kendi hain emellerine alet etmeye kalkışan yaratıklar türemiştir. Bilindiği gibi; nevruz ateşinin üzerinden atlamak; hastalıklardan, kötülüklerden arınmayı ve temizlenmeyi ifade etmektedir. Şimdi; Türk'ün toyunu Türk'e ihanet için istismara kalkanlara sesleniyoruz:  Yaktığımız lastiklerin kara dumanı nerenizi temizlemektedir. beyninizdeki kirlerin, ruhunuzdaki pisliklerin açığa çıktığı, en güzel biçimde ifadesini bulduğu o lastikli nevruz ateşi ihanetinizin bedelini ödeminize engel olabilecek mi sanıyorsunuz? Bir kere daha ifade etmek isteriz ki: Nevruz Türk'ün binlerce yıllardan beri süre gelen bağımsızlığını ve uyanışını temsil eden Toyu'dur... Bu gün Türk dünyasının her beldesinde yakılan Nevruz ateşi, ne yazık ki Türklüğün tarihine yakışır bir ihtişamda uzaktır. Doğu Türkistan'da, Güney Azerbaycan'da esaret belimizi bükmüş, ateşimizi söndürmüştür. dört bir yanımızı, demirden dağlar misali çevrelemiş olan düşmanlar, içten ve dıştan amasızca saldırılarına bir an bile ara vermemektedirler. bu gün Türk dünyasında birbiriyle ilgisiz ve habersiz boynu bükük dalgalanan onlarca bayrak ve altında boynu bükük esaretle inleyen milyonlarca soydaşımız kutlu bir müjde beklemektedir. Soydaşlarımız beş bin yıl önceki gibi bağımsızlık ateşini harlayacak, bayraklarını dalgalandıracak rüzgarı beklemektedirler. Bizler inanıyoruz ki; bu gün Türk yurtlarında ocaklara düşmüş olan ateş, gelecek idealist nesillerin içinde alevlenen istiklal ateşine dönüşecek ve dört yanını kuşatan dağları eritecektir. o gün; dokuz ilden dokuz ateş yanmaz mı!!! Dokuz yönden dokuz Tuğ kalkmaz mı !!! çıkıp da yol başçı bir bozkurt baş kaldırmaz mı !!! imanımız tamdır! mavi gök, yeniden bize çatı olacak... bastığımız yer yurt, cihan Türk'ün olacak!!! gelecek nevruzları tüm soydaşlarımızla tek bayrak altında, tek bir ateş altında kutlamak ümidiyle... Tanrı Türk'ü korusun! Ne mutlu Türk'üm diyene!” dedi. Nevruz kutlamaları oynanan oyunlar sonrası başladığı gibi güzel bir şekilde son buldu. Öğrenciler ve katılımcılar dev Türk Bayrağı önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2015, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128