NİYE AYŞE’YE BENZEYEYİM !!!

Onur Ustaoğlu'nun kaleminden konuşan yazı...

NİYE AYŞE’YE  BENZEYEYİM !!!


Yazıyı Meryem Coşkunca’nın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...
Biliyorsunuz yıllardır bu yazıları yazıyorum arkadaşları sesleriyle bana eşlik ediyor ve yazıları sesli hale getiriyoruz. Bazen düşünüyorum, yıllardır İlk günkü heyecanla bu işi yapmamızın nedeni ne diye? Tek kelime geliyor aklıma ‘ DOĞALLIK ‘ biz o kadar doğal ve neşeli bir şekilde çalışıyoruz ki hep gülüyoruz. Bakın size bir anıyı anlatayım.

Seneler önce konuşan yazılara ilk başladığımız da şimdi sesini duyduğunuz Meryem e şu yazıyı bir oku demiştim. Tamam, abi okuyacağım deyip bir gün sonra bana 3 ses kaydı göndermişti beğendiğini seç demişti. Bende ufak tefek dil sürçmelerinin olduğu Meryem’in heyecandan sesinin titrediği kaydı seçip yayınlamıştım. Yayınlanınca Meryem beni aradı abi en kötü kaydı seçmişsin diğerleri daha güzeldi niye böyle yaptın dedi?

Diğerleri güzeldi. Ancak en doğalı buydu. Niye dersen “ biz robot değiliz! Metinleri takılmadan okuyalım, Esprilere gülmeden gecelim, eğer bu işte başarı istiyorsak doğal olacağız. Metinleri yazarken ve okurken heyecandan elimizde titreyecek sesimizde,  güleceğiz. Uçak geçecek, cep telefonumuz çalacak, bu seslerin hepsini duyacağız ve önce kendimiz eğleneceğiz. Eğer biz eğlenirsek ve doğal olursak engelleri daha kolay aşarız demiştim. “ O gün bu gündür yanımda seslendirme yapan tüm arkadaşlarıma bunu anlatırım. Olabildiğince doğal olmalarını ve eğlenmelerini isterim. Çünkü bilirim doğallık önemli.

Peki, siz doğal birimisiniz? Yani olduğunuz gibi görünüp, içinizden geleni yapar mısınız? Gerçi günümüz şartlarını düşünürsek doğallıktan uzaklaştığımızı, adeta birbirine benzeyen robotlar haline geldiğimizi söyleye bilirim. En basitinden çocuklarımızı ele alalım. En yaratıcı oldukları yaşlarda onları bir şeyleri ezberleye, sınav kazanmaya zorluyoruz. Bakış açımız “ bak Ayşe sunu yapmış şu kadar para kazanıyor sende öyle yap o sınavı kazan” oluyor.

“İyide ben Ayşe gibi olmak zorunda mıyım? Benim doğal becerilerim ve yeteneklerim farklı, bir şeyler ezberleyince değil hayal gücümle bir şeyler oluşturunca mutlu oluyorum. Niye benden Ayşe yapmaya çalışıyorsunuz, niye benim hayal gücümü geliştirmeme yardımcı olmuyorsunuz?” Evet, böyle anlatınca biraz tuhaf oldu ama eminim bu satırlarla birçok öğrenci arkadaşın söylemek isteyip söyleyemediklerini dile getirdim.

Tabi birde bunun Engellenen arkadaşlarımıza ve ailelerine yapılan versiyonları var.  Mesela her engelli ailesine birileri gelip” bizim çocuk bunları yapıyor sizinki ne yapıyor?” Sorusu sorulmuştur. Bu soruyla karşılaşan aile bazen hiç cevap veremez. Cevap veremedikçe Engelli çocuğun üstüne gelirler, “Oğlum şunu şöyle yap, bunu böyle yap, orda oturma, burada yeme, diye.” Farkında değillerdir ancak çocuğun doğasını bozup onu psikolojik olarak sıkıntıya sokarlar. Zaten çocuk kendi kendine bir savaş vermektedir. Birde etraftakiler böyle değince kendinden nefret etmeye başlar. Yapacaklarını bile yapamaz.

Şimdi “Onur çocukları eğitmeyelim mi diyeceksiniz” tabi ki eğitim şart hele hele Engel sahibi bireylerde eğitim çok önemli ancak böyle insanların doğal yeteneklerini ortaya çıkaracak eğitimler lazım. Günümüzde bizim yaptığımız gibi ezbere dayalı eğitimler değil. Yaratıcı eğitimlerle doğallıklarını bozmadan onları desteklemeli ve hiç kimseyle kıyaslamamalıyız. Onların her konuda farklı olmalarına doğal olmalarına izin vermeliyiz! Hani derler ya Orijinal insan diye. İşte bu bizim anahtar kelimemiz olmalı.

Bakın arkadaşlar biliyorum günüz şartları ekonomik ve sosyal koşullar bizleri hep aynı olmaya zorluyor ve doğal olmamızı engelliyor. Ancak tüm bu sorunlar arasında kafamızı kaldırıp başarılı olmuş insanlara baktığımızda. Farklı düşünen, farklı görünen ve doğallığa önem veren insanların her alanda daha başarılı olduğunu görürüz. İşte bunun için de birine benzemeye çalışmak yerin orijinal ve doğal olup farklılıklarımızı ortaya çıkarmaya çalışmalıyız. Çünkü bu ülkede her anlamda engelleri ortadan kaldırmak için farklı düşünen orijinal ve doğal insanlara ihtiyacımız var.

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Meryem Coşkunca – Bolu Olay Gündem Gazetesi… 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 01:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128