NİYE KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR ?

Onur Ustaoğlu'nun kaleminden konuşan yazı...

NİYE KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR ?


Yazıyı Meryem Coşkunca ’nın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...

Bir şeye ya da birine çok sinirlenip takıldığınız olur mu? Sizi bilmem ama benim çok olur ancak bu sinirlenmeler ve kızgınlıklar sıradan bir insanın kızdığı konulara değildir. Hatta bazen insanlara gayet normal gelen olaylara sinirlenirim ve takılırım. Sanırım bu hayata ve insanlara farklı pencereden bakmayı bildiğim için oluyor. Mesela bu satırlarda bu hafta bambaşka bir şeyi anlatmayı planlıyordum. Ama hafta sonu gördüklerimden ve duyduklarımdan sonra bambaşka bir şey yazmak içimden geldi.

Beni yakından tanıyanlar bilir. futbolu ve maç izlemeyi severim. Kendi çapımda iyi bir Galatasaray ve Boluspor taraftarıyımdır. Simdi “Onur sinirleneceğine sevin sene Galatasaray Şampiyon oldu daha ne istiyorsun” diyeceksiniz. Evet, Galatasaray şampiyon oldu zaten onun için çok mutlu oldum. Ancak sinirlendiğim şeyin yeşil sahalarla ilgisi yok

Hemen olayı anlatayım sizlere, bakalım sizler anlattıklarımı yakalaya bildiniz mi? lakin anlatırken konuşmacının ismini vermeyeceğim zaten anlattıklarımdan sonra kim olduğunu anlayan olur. Neyse artık konuya gireyim. Pazartesi akşamları izlenme rekorları kıran Çukur dizisinde “Aliço” karakterini başarı ile canlandıran ve herkesin beğenisini toplayan Rıza Kocağolu Galatasaray’ın şampiyonluğunu ilan ettiği Göztepe maçından sonra Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in açıklamaları sırasında yanına gelip “Şampiyon Göztepe taraftarını tebrik ediyorum” demiş.

Bunun neresi kötü anlamadım, bir tek başkanın sözünün kesilmesi ilginç olmuş onun dışında beni rahatsız eden bir şey yok. Şimdi bu anlattığım olayı geçtiğimiz Pazar akşamı canlı olarak yayınlanan bir futbol programında, yorumcuların öyle bir anlatışları var ki, Rıza Kocaoğlu’nun yaptığı işten girdiler. Sanatçılığına falan söylemediklerini bırakmadılar. Hatta esas mesleği doktorluk olan eski bir hakemimiz “Çukur dizisinde mahallenin delisini oynuyor kendini bir şey yaptım sanıyor “ ifadelerini kullandı.

Evet, belki Rıza kocaoğlu’nun Galatasaray başkanının sözünü kesmesi bir hataydı ama bu kadar lafı da hak etmediğini düşünmüyorum. Hele çukur dizisinde canlandırdığı ‘Aliço’ karakterine hiç kimse deli diyemez, hiç kimse küçümseyemez. Hele hele mesleği doktorluk olan bir kişi ‘Aliço’ karakterini deli diye nitelendiriyorsa vay halimize demektir.

İlginç olanda bu sözleri canlı yayında mesleği doktor olan Eski bir hakem ve futbol yorumcusu söylüyor. Hiçbir yerden ses çıkmıyor. Acaba bundan daha hafif konularda bir bardak suda fırtına koparan sosyal medya nerede? En ufak bir şeyde televizyon kanallarına ve programlarına ceza veren Radyo Televizyon üst kurulu nerede? Hayır, bir tek ben mi denk geldim. Bu laflara niye kimseden ses çıkmıyor? Niye kimse yazmıyor kimse konuşmuyor?

Bakın bu ülkede ‘Aliço’ karakteri gibi acayip zeki ve farklı insanlar gerçekten yaşıyor. Yani gerçekten varlar. Ancak bizim onlara bakış açımız “ Mahallenin delisi şeklinde olduğu için” onların farkına bile varmıyoruz. Onlara eğitim verip topluma kazandıracağımıza ‘deli deyip geçmek kolayımıza geliyor’ ama keşke hepimiz ‘Aliço’ karakteri kadar zeki olabilsek, hiçbir ayrıntıyı, yapılan hiçbir şeyi gözden kaçırıp unutmasak, yaptığımız şeylerin farkında olsak. Ne güzel bir ülkede yaşarız gözünüzde canlandıra biliyor musunuz?

Ayrıca bu anlattıklarım yani mesleği doktor olan eski hakem ve futbol yorumcusunun dedikleri belki size normal gelmiştir. Hatta kim olduğunu anlayanlar bırak şu adamı diyecekler. Ama gerçekten Pazar akşamı televizyonda onun bu sözlerine rastlayınca çok sinirlendim. Çünkü biliyorsunuz yıllardır bu satırlarda engelleri anlatarak insanları biraz olsun bilinçlendirip, farklı insanlara olan bakış açılarını değiştirmek için mücadele ediyorum.

Canlı yayında her şeyi bildiğini sanan biri çıkıyor bunları diyor. Farkında değil ama onun böyle demesi sokaktaki insanın bakış açısını da etkiliyor. Sonrada farklı insanlar sokağa niye çıkmıyor sorusunu soruyoruz. İşte o sorunun cevabı bu bakış açısıdır. Bu yüzden ilk önce bakış açımızı değiştireceğiz, bilmediğimiz konularda ettiğimiz laflara dikkat edip insanları yanlış yönlendirmeyeceğiz. En önemlisi Engellenenler olarak bu tür şeyleri kabullenmeyip itiraz etmesini bileceğiz. Düşünün bakalım eğer biz böyle konularda itiraz edip sesimizi birazcık çıkartırsak, insanlar bu şekilde konuşabilir mi?

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Meryem Coşkunca – Bolu Olay Gündem gazetesi

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2018, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128