O KIZIN BİR MESLEĞİ VAR !

Onur Ustaoğlu'nun Kaleminden Konuşan yazı...

O KIZIN BİR MESLEĞİ VAR !


Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...Geçtiğimiz hafta sizlere yarı gerçek yarı kurgu bir öykü anlatmaya çalışmıştım. Öyküde 4-5 yaşlarında küçük bir çocuğun yaramazlık yapmasını engellemek isteyen bir anne, çocuğu engellenen bireyleri sorunca, “evladım yemeğini yemezsen sende öyle olursun, Oğlum bak o tür insanların yanına yaklaşma sende hasta olursun yürüyemezsin.” Diyerek.  Çocuğunu terbiye etmek için yanlış bilgiler verip korkutan ve bu davranışların nelere yol açtığı anlatılıyordu.

Birde öykü de devamlı tekerlekli sandalyeyle sokaklarda dolaşan bir kız vardı. Bende öyküyü yarıda kesip kendinizi bu kızın yerine koyun ve düşünün siz böyle davranışlara şahit olsanız ne yaparsınız diye sormuştum. İlginize çok teşekkürler mail kutusu. Sosyal medya mesajları doldu. Anladım ki herkes bu durumu yaşamış ancak gelen maillerin ve mesajların “ engellenen kız hiç uğraşmasın gülsün geçsin “ diye gelmiş.

Aslında bu durum bu tip konularla uğraşmak istemediğimizin bir göstergesi, lakin konu çocuklar olunca bence birazcık cesaretli olup anneye ve çocuğa bir şeyler anlatmaya çalışmalıyız. Gülüp geçersek yaptıkları şeyi onaylamış oluruz! Bu arada bir şey daha o kadar mesaj ve mail geldi. İnanın hiç birinde bir tek kişi bile “tekerlekli sandalyedeki kız ne iş yapıyor?” Diye, sormamış! Her halde herkes tekerlekli sandalyede diye kızın hiçbir mesleğinin olmadığını düşündü ancak o kızın bir mesleği var. Hadi gelin öyküye kaldığımız yerden devam edelim. Bakalım ne olacak?

Kız Ali’yi parkta görünce gel diye seslenmiş. Ali duymasına rağmen kızın yanına gitmemiş. Bunun Üzerine tekerlekli sandalyedeki kız Ali’nin yanına yaklaşmaya başlamış. Ali kızın geldiğini görünce oyunu bırakıp annesinin yanına koşmuş. Çünkü annesi ona engelli kişilere yaklaşma hastalık bulaşır sende hasta olur onlar gibi olursun demişti ya,

Durum böyle olunca tekerlekli sandalyedeki kız ısrar etmeyip geriye dönmüş, günler günleri kovalamış Ali’nin okul çağı gelmiş okula başladığı ilk gün annesiyle birlikte okulla gitmişler okulda bir ara ali yine o tekerlekli sandalyeli kızı görmüş ve yine annesinin yanına kaçmış. Derken zil çalmış öğrenciler sınıflara gitmeye başlamış tabi Ali okulun ilk günü olduğundan ve biraz korkuyormuş. Annesinin elini bırakmamış.

Mecburen annesi de sınıfa girmiş. Herkes sıralara oturmuş. Sınıfın kapısı açılmış ve öğretmen içeri girmiş. Öğretmeni görünce Ali ve Annesi şaşkın şaşkın bakmaya başlamışlar çünkü sokakta tekerlekli sandalyede gördükleri o kız öğretmen olarak karşılarındaymış, Okulun ilk günü olduğu için öğretmen hemen kendini tanıtmaya başlamış,

“ Merhaba arkadaşlar ben Betül bu sınıfın öğretmeniyim sizinle iyi anlaşacağımızı düşünüyorum öncelikle bana sormak istediğiniz sorular varsa çekinmeyin sorun. Birbirimizi tanıyalım demiş, tabi çocuklar ilk önce öğretmenim niye o arabada oturuyorsunuz sorusunu sormuşlar? Betül öğretmen gülümsemiş “ tahmin edin bakalım ben bu arabada niye oturuyorum? “ demiş.

Ali biraz çekinerek “ Yemeğinizi yememişsiniz onun için ayaklarınız güçsüz kalmış o yüzden o arabadasınız değil mi demiş.” Betül Öğretmen Ali’ye gülümseyerek bunları nereden öğrendin diye sormuş? Ali Annemden deyince yanında oturan Annesinin yüzü hafifçe kızarmış. Betül Öğretmen gülerek hayır çocuklar yemekle içmekle alakalı bir durum değil, ben küçükken bir trafik kazası geçirdim onun için yürüyemiyorum. Ancak gördüğünüz gibi çok çalıştım ve öğretmen oldum demiş

Ali: siz hasta değil misiniz öğretmenim? Betül Öğretmen: “yok hasta değilim yalnız kazadan dolayı yürüyemiyorum o kadar, tabi bu bazılarının gözünde hastalık olabilir ama ben hasta falan değilim, en az sizler kadar sağlıklıyım demiş.” Bu sırada Ali’nin Annesinin yüzü utançtan kırmızı ile mor arası bir renk almış. Okul çıkışı Ali’nin annesi Betül öğretmene “Öğretmenim bana da çok büyük bir ders oldu demiş ve yalan yanlış anlattıkları için özür dilemiş” bir daha Ali’ye böyle şeyler demeyeceğim diye söz vermiş. Yıllar yılları aylar ayları kovalamış Ali kocaman bir deli kanlı olmuş güzel bir kızla evlenmiş. Hatta çocukları da olmuş bir gün Ali oğluyla sokakta dolaşırken…..

Evet, arkadaşlar bu öykü nün devamını sizlere bırakıyorum. Çünkü ben amacıma ulaştım yani anlatmak istediğimi anlattım. Okuyan ve dinleyen herkesin bu konuyu düşünmesini sağladım. Bakın öyküdeki Betül öğretmenin dediği gibi biz bazılarının gözünde hasta olarak görüne biliriz ama inanın en az sizin kadar sağlıklıyızdır. Çoğu engelde bilinçsizce yapılan davranışlardan dolayı karşımıza çıkar.

Bu yüzden bu konularda öncelikle Annelerimizi eğitmeliyiz ve bilinçlendirmeliyiz. İnanın bana annelerimiz bilinçli olursa birçok engeli ortadan kaldırırız. Bu arada biliyorsunuz iki gün sonra Anneler günü buradan başta kendi annem Emine Ustaoğlu olmak üzere tüm annelerimizin anneler gününü kutlamak istiyorum. Haftaya yeni bir konuyla görüşmek dileğiyle…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber – Bolu Olay Gündem gazetesi...  

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 01:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128