OĞLUM O ABLAYA YAKLAŞMA !

Onur Ustaoğlu'nun kaleminden konuşan yazı...

OĞLUM O ABLAYA YAKLAŞMA !


Yazıyı Meryem Coşkunca’nın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...Ali 4-5 yaşlarında çok zeki ve bir o kadarda meraklı bir çocukmuş etrafındaki her şeyi büyüklerine “bu niye böyle, Ne işe yarar? Diye sorarak öğrenmeye çalışırmış, Ali’nin sorularına bazen Annesi ve Babası cevaplamakta zorlanırmış. Tabi Ali zeki olduğu kadar yaramaz da bir çocukmuş. Mesela annesi yemek yedirmeye kalktığında çeşitli yaramazlıklar yapıp. Yemeği güçlükle yermiş

Bunun içinde Annesi bazen yemeğini yesin uslu dursun diye çeşitli yalanlar söyleyip çocuğu kandırırmış. Bir gün Ali arkadaşlarıyla sokakta oynarken Tekerlekli sandalyede bir kız görmüş.  Kızı uzaktan baya bir incelemiş. Akşam eve geldiğinde yemek yerken Annesine ve Babasına sormuş. Ben bu gün sokakta oynarken bir abla gördüm araba gibi bir şeye oturmuş tekerlekleri çevire çevire gidiyordu. Bana da o arabadan alır mısınız?

Ali’nin babası bu soruyu “ Oğlum o abla o arabaya yürüyemediği için biniyor “ diye yanıtlamış.

Ali: tekrar sormuş “ peki niye yürüyemiyor ?”

Bu sefer Annesi söze girmiş “ O abla yemeğini yememiş onun için hastalanmış ayakları güçsüz kalmış yürüyemiyor” hadi sende ye yemeğini. Eğer yemeğini yemezsen sende hastalanırsın senin de ayakların güçsüz kalır yürüyemezsin! Demiş

Ali: demek o abla yemeğini yemediği için o arabaya biniyor. O zaman bende yemeyeceğim bende o ablanın arabasından istiyorum diyerek. Masadan kalkmış. Ali’nin babası Annesine dönmüş’ Niye böyle diyorsun çocuğa doğruyu niye anlatmıyorsun? Kadın: “ yemeğini yesin diye demiştim. Ne bileyim böyle düşüneceğini ?” demiş

“Ali yemek yemeyince o arabaya biniliyormuş diye o akşam yemek yememiş.” Aradan birkaç gün geçmiş, Ali ile annesi gezmeye çıkmışlar. Yürürlerken yine o tekerlekli sandalyedeki kızı görmüşler. Kız sokakta arkadaşlarıyla oturmuş sohbet ediyormuş. Bu sefer Ali kızın yanına yaklaşarak “abla geçmiş olsun demiş.” Kızda “teşekkürler canım ama niye geçmiş olsun diyorsun?”

Ali:” sen yemeğini yemediğin için hasta olmuşsun. Onun için yürüyemiyormuşsun değil mi? deyince Ali’nin Annesi Ali’yi kolundan sert bir şekilde çekerek kucağına almış, tekerlekli sandalyedeki kızın suratına bile bakmadan “Ablaya niye öyle diyorsun” diye çocuğu azarlayarak hızla kızın yanından uzaklaştırmış.

Bu arada tekerlekli sandalyedeki kız durun bırakın çocuğu diyecek olmuş ancak deyinceye kadar Ali’nin annesi çocuğu azarlayarak çoktan yanından uzaklaşmış. Kız suratını buruşturarak arkadaşlarına “bu kadın ne yapıyor böyle ?” demiş ve arkadaşlarıyla sohbette devam etmiş. Ama bir yandan da aklı Ali’de ve annesinde kalmış.

Ali’yi eve getiren annesi “ oğlum niye ablayı rahatsız ediyorsun. Hem hiç öyle soru sorulur mu? “ Ne yapacağımı bilemedim. Ali: niye sen öyle demiştin hasta olanlara geçmiş olsun denmez mi? bende ablayı görünce geçmiş olsun demek istedim. Hatta ona cebimdeki gofreti verip abla bunu ye çabuk iyileş diyecektim!” demiş

Ali’nin annesi: oğlum tanımadığın insanlara öyle şeyler denmez hem o abla hasta, hastalığı sana geçerse, sende hasta olursun sende yürüyemezsin! O yüzden fazla yaklaşma öyle insanlara soruda sorma! diyerek çocuğu yine yanlış bilgilerle korkutmuş. Aradan bir süre daha geçmiş. Ali Annesiyle parka girmiş orada oynarken yine tekerlekli sandalyedeki o kızı görmüş. Bu sefer kız Ali’ye yanıma gel diye seslenmiş. Ali duymasına rağmen kızın yanına gitmemiş. Bunun Üzerine tekerlekli sandalyedeki kız……..

Evet, arkadaşlar yine kendi yazdığım yarı gerçek yarı kurgu bir öykü ile başladım. Farkındayım bazılarınız öyküyü yarıda bıraktım diye bana kızacak ama etrafta bu anlattığım şeyleri yaşayan birçok engellenen arkadaşımız var. Bu yüzden hadi gelin kendimizi tekerlekli sandalyedeki kızın yerine koyalım birazcık düşünelim. “acaba bu durumda o kızın yerinde olsak Ali ye ve annesine ne deriz ne yaparız?” Öykünün devamı için mesajlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum. Öyküyü haftaya birlikte şekillendireceğiz.

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Meryem Coşkunca – Bolu Olay Gündem gazetesi…

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128