Öğrenciler alanlara indi…

Geçtiğimiz gün halk otobüslerine yapılan zamları ve otobüslerin yetersizliği nedeniyle Abant İzzet Baysal Üniversitesinde eylem yapan bir grup öğrenci bu seferde alanlara indi. İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan ve kendilerine destek veren KESK üyeleriyle birlikte eylem yapan öğrenciler, topladıkları imzaları Bolu Belediye Başkanlığına ileteceklerini dile getirdiler.

Öğrenciler alanlara indi…

Haber: Kasım ŞAHİN

İzzet Baysal Caddesi İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan bir Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencisi sloganlar atıp pankart açarak bir an önce otobüs zamlarının geri alınmasını ve otobüslerin derhal yeterli seviyeye çıkartılmasını talep ettiler. Öğrenciler adına bir konuşma yapan Tuna CANBAKIŞ  şunları söyledi;

Bizler Bolu’da yaşayan halk ve üniversite öğrencileri olarak niteliksiz ulaşıma, balık istifi yolculuğa, sonu gelmeyen kuyruklara, bunlar yetmezmiş gibi üzerine bir de zam gelmesine karşı artık isyan ediyoruz.

Bilindiği üzere üniversite ulaşımı sene başında Karaköy kooperatifinden alınmış, Bolu’daki bütün otobüs birlikleri tek bir çatıda toplanarak Bolu belediyesine bağlanmıştır. Belediye’ye bağlanmasıyla birlikte devam eden ulaşım çilesi bolkartı çıkartmak için ikametgah aldırma, üzerine 10 TL verme zorunluluğu ve kartı almak için beklenen saatlerce sıra, yeni ulaşım çilesinin habercisi olmuştur. Bu sistemin üniversite final döneminde getirilmiş olması öğrencileri ayrıca mağdur etmiştir. Yeni sistemle kampüse çıkan otobüs sayıları düşürülmüş ve kalkış saatleri değişmiş, öğrencilerin üniversitedeki geliş-gidiş saatleri dikkate alınmamakla birlikte, araçlarda ayakta yolcu alıp daha fazla kazanmak amacıyla koltuk sayıları da son derece azaltılmıştır.

Bizler zaten kötü olan şehir içi ulaşımına bir çözüm beklerken, yeni sistem ile birlikte araçların azalmasıyla daha da mağdur edildik. Uzun kuyruklarda ya da ara duraklarda bekleyip işimize ve derslere geç kalmak artık her gün yaşadığımız sorunlar haline geldi. Azalan koltuk sayılarıyla araçların yarıdan daha fazla ayakta yolcu alma kapasitesi artmış, kalabalık duraklara boş araç göndermek yerine duraklardan nefes bile alacak yer kalmayana kadar doldurulan araçlarla, halk ve öğrenciler güvensiz taşımaya mahkum edilmiştir. Ayrıca daha çok ayakta yolcu almak için kilitlenen koltuklarla, engellilerin de ulaşım hakkı yok sayılmaktadır. Her defasında arayıp şikayet edilmesine rağmen hiçbir cevap alınamadığı gibi, çözüm adına herhangi bir adım atılmayan bu sistemin sorumlularına, ÖTK tarafından teşekkür edilmiş olması bizim için kabul edilemez bir durumdur. Sınavların da başlamasıyla üniversite öğrencilerinin daha da mağdur olacağı günlerin gelecek olması, bizi zor günlerin beklediğini gösteriyor.

Bizler, insanca bir ulaşım sağlanmamasına rağmen halka ve öğrencilere ödetmeye çalıştıkları zamlara karşı müşteri değil halkız ve öğrenciyiz diyoruz. Bu ulaşım çilesine karşı artık sessiz kalmayacağız.

Bu taleplerimiz gerçekleşene kadar hakkımızı aramaya devam edeceğimizi ve bu rezil ulaşım sistemine karşı sessiz kalmayacağımızı ilk eylemimiz olan bu yürüyüşümüzde yetkililere ve değer verdiğimiz halkımıza duyuruyoruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2015, 09:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmeta
mehmeta - 5 yıl Önce

yürüyün, biraz ayakta durun, ne olur yani genç insanlarsınız, oturmanız şart mı ?

SIRADAKİ HABER

banner128