Öğrenciler derse selam ve besmele ile başlayacak

Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, 19. Milli Eğitim Şurası`nda alınan laik eğitime ve pedagojiye aykırı tavsiye kararları uygulaması için çalışmalar hakkında bir değerlendirme yaparak, anaokulu öğrencilerinin derse selam ve besmele ile başlayacaklarını söyledi.

Öğrenciler derse selam ve besmele ile başlayacak
Korkmaz açıklamasını şöyle sürdürdü; Ulusal bir gazetede yer alan habere göre, anaokullarında ‘değerler eğitimi` verilmesi yönündeki tavsiye kararı, Osmaniye Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü`nü harekete geçirdi. Müdürlüğün okullara gönderdiği 21 sayfalık programda, derse besmeleyle başlanması, besmeleyi hecelerken sağa sola, öne arkaya dönecek, ellerini şaplatması gibi talimatlar yer alıyor. Programda, çocuklara Kuran-ı Kerim dersi de verilmesi de yer alıyor. Buna göre öğrenciye Kuran-ı Kerim`le ilgili genel bilgiler verilecek, Kuran`dan bölümler okunacak, Kuran alfabesinin ilk 5 harfi tekerlemelerle mahreçli olarak çalıştırılacak. 

Programa göre anaokulu öğrencilerine şunlar anlatılacak: Öğrenciler derse selam ve besmele ile başlayacak.  Çocuklara öğretilecek dualar önce öğretici tarafından yüksek sesle tane tane okunacak. Daha sonra duayı önce öğretici sonra çocuklar okuyacak.  Dua pekiştirme günleri yapılacak. Öğrenciye öğrendiği duaları tekrar etme alışkanlığı kazandırılacak.  Haftalık dua çizelgesi oluşturulacak.  Besmele ve ‘Allahuekber` hareketli bir şekilde öğretilecek. Çocuk, besmeleyi hecelerken sağa sola, öne arkaya dönecek, ellerini şaplatacak. "Allahuekber" derken, "Kim daha sesli söyleyecek?" gibi sorularla öğrenci motive edilecek. Kuran öğretiminde masal hikaye anlatımı, etkinlik ve konuya geçiş tekerlemeleri mutlaka kullanılacak. Çocuğa dua etmenin adabı ve önemi öğretilecek. Dua ve sureler tecvit kurallarıyla öğretilecek. Tecvit kuralları (tutma-uzatma-çekme vb) parmak oyunları ya da drama gibi oyunlarla öğretilecek.

Türkiye`de siyasi iktidar eliyle eğitimin bütün kademelerinde, eğitim biliminin ve pedagojinin en temel ilkelerine aykırı bir şekilde "dini eğitim" verilmesi yönündeki fiili uygulamalar sürüyor. Siyasi iktidarın, "dindar nesil" ve "muhafazakâr yaşam tarzı" ifadeleri ile somutlaşan, eğitim sisteminde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne uygun bir nesil yetiştirme yönündeki uygulamaları anaokullarına kadar indi. Bu durumun son örneği Osmaniye`nin Kadirli ilçesinde görüldü. 

Henüz oyun çağında olan, somut ve soyut düşünce yetileri gelişmemiş olan anasınıfı öğrencilerine dini temelli değerler eğitimi dayatması yapılması, 4-6 yaş grubundaki bu çocukların zihinsel gelişim özellikleri dikkate alındığında son derece sakıncalı bir durumdur. Eğitimin bütün kademelerinde eğitimin niteliğini yükseltmek ve çocukların özgür ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesi için en küçük bir adım atmayanların, din ve inanç alanı gibi son derece hassas bir konuda henüz gelişim çağının başında olan anasınıfı öğrencilerine dini değerler eğitimi vermek istemesi asla kabul edilemez. Bu uygulama, eğitim sistemini kendi dünya görüşlerine ve tamamen dini kurallara göre biçimlendirmeye çalışanların bunu yaparken hiçbir sınır ya da kural tanımadığını gösteriyor. 

Çocuklarının eğitiminden ve kişisel gelişiminden endişe duyan hiçbir öğrenci velisi, hiçbir eğitimci ileriki yaşlarda çocuklarda farklı kişilik sorunları ortaya çıkarma ihtimali taşıyan bu tür uygulamalara onay vermemelidir. Türkiye`de yıllardır bizzat iktidar eliyle hayata geçirilen ve birbirinden ayrı olması gereken eğitim alanı ile inanç alanları birbirine karıştırılmaktan vazgeçilmelidir. Eğitim Sen olarak, çocuklarımızın siyasi iktidarın kendi siyasal-ideolojik hedeflerine ulaşmak için kullanılmasına sessiz kalmamız mümkün değildir. Anasınıfı öğrencilerine dini değerler eğitimi, iktidarın "ağaç yaşken eğilir" yaklaşımının somut bir yansımasıdır. Çocukların somut düşünme evresini 11-12 yaşlarında tamamladığı, özellikle okulöncesi çağındaki çocuklara soyut kavramların öğretilmeye çalışılmasının çocuklarda davranış bozuklukları, korku ve psikolojik travma yaratacağı gerçeği göz önünde bulundurularak, bu tür bilim dışı ve pedagojik açıdan son derece sakıncalı uygulamalara derhal son verilmelidir. 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 13:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
belediyeci
belediyeci - 6 yıl Önce

ne güzel birşey özümüze dönüyoruz.

DKAB
DKAB - 6 yıl Önce

korkma!erkan sakincali bir durum yok çok güzel bir uygulama zaten doğuştan müslüman değil miyiz?öğrensinler duayi selami besmeleyi çocuklarimiz.

mustafailhan@hotmail.com
mustafailhan@hotmail.com - 6 yıl Önce

ne güzel olur. arkadaslarına allahin selamini vermesi̇ ve her i̇şe besmele i̇le başlamak ne güzeldi̇r. allah i̇smi̇ni̇ anan ki̇şi̇den korkma

Osmanlı
Osmanlı - 6 yıl Önce

derse besmele ile başlamasının nesi kötü arkadaş??? sen ne dediğinin farkında mısın?!!! ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite dahil bu müslüman toplum hiç bir derste besmele duymadı ne diyorsun sen? sorsan müslümanım dersin birde. besmelenin nesine karşısın bari onuda söyle? dinimizde her işin başı besmele.

ne diyonnnn?
ne diyonnnn? - 6 yıl Önce

adamın savunmasını okuyorumda tamamen saçmalık. ya bunlar inancından yada bizim inancımızda ciddi sıkıntı var o zaman :(

****henüz oyun çağında olan, somut ve soyut düşünce yetileri gelişmemiş olan anasınıfı öğrencilerine dini temelli değerler eğitimi dayatması yapılması, 4-6 yaş grubundaki bu çocukların zihinsel gelişim özellikleri dikkate alındığında son derece sakıncalı bir durumdur. ****

müslüman ülkede müslüman olupta besmeleye karşı çıkan zihniyete bak hele.

ali baba
ali baba - 6 yıl Önce

erkan korkma yanlış yok koçum

Z.Sönmez
Z.Sönmez - 2 yıl Önce

Geç kalınmış bir uygulama Allah Sevgisinin minik yüreklere nakış nakış işlenmiş sevgi dolu bir Türkiye ve dünya

SIRADAKİ HABER

banner128