Öğrencilerden seçim dersi

Bolu Cumhuriyet İlkokulu ile Cumhuriyet Ortaokulunda dün seçim heyecanı yaşandı. Öğrenciler büyüklere hem seçim hem de adeta demokrasi dersi verdiler. Okul Meclis Başkanlığı için 10 okul meclis başkan yardımcılığı için 7 öğrenci kıyasıya yarıştılar. Sandıklarda tek tek oy kullanan öğrenciler ile başkanlık yarışına giren öğrenciler büyük heyecan yaşadılar. Başkanlık seçiminde527 oy kullanıldı 10 oy geçersiz sayıldı ve 118 oyla Beyza Karataş Okul Meclis Başkanı seçilirken, 238 oy alan Dilara Yalçın başkan yardımcısı seçildi.

 Öğrencilerden seçim dersi

Haber: Kasım ŞAHİN

Cumhuriyet Ortaokulu Müdür Yardımcısı Savaş Şahin, minik öğrencileri yaptığı seçimle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında okulumuz da demokrasi kulübünün katkılarıyla okul öğrenci meclisi başkanlığı seçimleri için bir ay önceden hazırlıklarımız başlamıştı. Bu süre içinde okul öğrenci meclis başkanı ve başkan yardımcıları adaylarını belirledik. Öğretmen komisyonu tarafından belirlenen bu aday adaylarımız önce okulda öğrencilerimize propagandalarında bulundular. Sınıfları gezerek çeşitli propagandalar yaptılar. Bunun neticesinde de bugün okulumuzda seçim gerçekleşiyor. Seçim sonunda da yeni başkan ve başkan yardımcımız belli olacak görevlerine başlayacaklar.” Başkanlık seçimine Berke Koyuncu, Beyza Tanrıkulu, Emirhan Ünal, Beyza Karataş, Serhat Kartal, Sıla Aydoğdu, Muhammed Ali Koloğlu, Ümmügülsüm Gürbüz, İslam Yüksel ve Rabia Yürekli. Başkan Yardımcılığına ise Ahmet Enes Emre, Harun Yerlikaya, Dilara Yalçın, Sümeyye Öztürk, Azra Şahan, Efe Boylu ve Metehan Gündoğdu aday adayı oldular.

 Okulu Birlikte Yöneteceğiz

Savaş, açıklamasının devamında okulu minik başkanlarla yöneteceklerini belirterek şunları söyledi: “Okul öğrencisi meclisi başkanının görevleri arasında okul idaresiyle birlikte okuldaki eksiklikleri öğrencilerin taleplerini bize iletmeleri var. Çözüm yapmamızda bize yardımcı olacaklar. Bu en önemli görevi olacak. Birlikte hareket edeceğiz. Meclis başkanımızla birlikte okulu yöneteceğiz.”

Yumuşak Zemin Döşetecek

Okul öğrenci meclis başkanı aday adayı Beyza Karataş seçim heyecanını ve yaptığı seçim propagandalarıyla ilgili şunları söyledi: “Geçen sene de aday olmuştum. Ama seçilememiştim. Bu sene biraz değişiklikler yapmayı düşünüyorum. Okulumuzda olsun, okul içerisinde olsun. Seçilirsem bu bahçenin bazı bölümlerine yumuşak zemin döşettirmeyi düşünüyorum. Sınıflarda eksik olan malzemeleri gidermeye çalışacağım.

Okul Kantini Düzene Girecek

Başkan Yardımcısı aday adayı Dilara Yalçın ise heyecanını şöyle dile getirdi: “Kampanya olarak,  okul kantinimizde bizim çok önümüze geçiyorlardı. Okul kantinimizde sıra düzeninin oluşturulmasını istemiştim.  Okul içerisinde örnek davranış gösteren öğrencilerin ödüllendirilmesini istemiştim. Çünkü örnek davranış gösterenler çok iyi bir şey yapıyorlar. Sınıflar arası eğlenceli yarışmalar düzenlenmesini istemiştim. Yılda bir ya da dönemde bir. Bunları uygulamaya çalışacağım. Ben her koridora istek kâğıtları asmıştım kendimi tanıtmak için, isteklerini yazmaları için. Proje yapmıştım kâğıtlar aşmıştım. Seçilirsem o isteklere bakacağım ve yerine getirmeye çalışacağım. Ama olabilecek şeyleri yerine getirmeye çalışacağım.”

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 10:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dilara yalçın
Dilara yalçın - 5 yıl Önce

okul başkan yardımcısı oldum ve görevimi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım umarım cumhuriyet o.o ve cumhuriyet i̇.o emek verdiğim bu çalışmalardan memnun kalmıştır

dilara yalçın

SIRADAKİ HABER