“Öğretmene Verilen Değer Her Şeye Değer”

24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili bir basın açılması yapan Bolu Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Ahmet Koçak “Öğretmene verilen değer her şeye değer” dedi.

Haber: Kasım Şahin 

Günün önemine dair sendika binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Eğitim Bir-Sen Bolu Şube Başkanı Ahmet Koçak; “ “Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğinin sorunlarının ortaya konulduğu, çözüm önerilerinin yoğun olarak tartışıldığı, itibarının artırılması için en güçlü vurguların yapıldığı, öğretmenler arası mesleki dayanışmanın en üstü düzeyde gerçekleştirildiği, öğretmenlerle öğrenciler arasında öğretmenliğin önemini ve değerini açığa çıkararak duygusal atmosferlerin yaşandığı bir gündür” diye konuştu. Koçak ara başlıklarla şu konulara değindi;

24 Kasım Öğretmenler Günü 12 Eylül Darbesi ile tahsis edildi

 Ancak Türkiye’de 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak tahsis edilen gün, 12 Eylül askeri darbesinin ardından, darbe yönetiminin kararıyla kutlanmaya başlamıştır.

24 Kasım Öğretmenler Günü, mevcut haliyle, bin yıllık geçmişi yok sayan ve el yordamıyla kazılmış yüzeysel temeller üzerine bina edilmek istenen köksüz, ruhsuz anlayışın bir tezahürüdür. Öğretmenler Günü, öncellikle karşılığını medeniyet değerlerimizin derinliklerinde bulan bir temel üzerinde yeniden inşa edilmeli, darbelerin, darbecilerin antidemokratik süreçlerin ve endoktrinasyon uygulamasının bir karşılığı olmaktan çıkarılmalıdır.

 Siyasi İniş Çıkışlar Mesleği Erozyona Uğrattı

Ne var ki, yüzyıllık siyasal iniş çıkışların toz dumanı içinde bu onurlu meslek erozyona uğramış, öğretmenlerimiz hak ettiği değeri göremez olmuştur. İlim ve irfan kriterlerinin doğasını zorlayarak ideolojik yaklaşan anlayışlar, öğretmenliği toplum mühendisliklerinin aleti ve aracı olarak kullanmıştır. 24 Kasım Öğretmenler Günü de dâhil, çoğu darbe ürünü düzenlemeler, öğretmenlerimize hak ettikleri değeri vermek yerine ideolojik emeller için kullanılmasına neden olmuştur.

15 Temmuz darbe girişimine ismi karışan öğretmenler 

İstisnai bir durum da olsa, özellikle 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi öncesi ve sonrasında doğrudan millet varlığını hedef alan hain darbe girişiminde ve terör olaylarını destekleyen oluşumların içinde kimi öğretmenlerin de isminin karışmış olması, eğitim camiası adına büyük bir talihsizliktir.

 Bir an evvel sorunlar çözüme kavuşsun

Eğitim-Bir-Sen olarak, bu vesileyle, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının yeniden hayata geçirilmesi, erkek kamu görevlilerine dayatılan kılık-kıyafet zorunluluğu, öğretmenlerin kariyer basamaklarına ilişkin yaşadıkları belirsizlik, ek ders esaslarındaki adaletsizlikler, öğretmen açığı, atama ve yer değiştirme süreçlerinde yaşanan problemler ve öğretmene şiddet gibi, çözüme kavuşturulması gereken sorunların bir an evvel çözülmesini ümit ediyoruz. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyoruz.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 16:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal
Kemal - 4 yıl Önce

seni allaha havale ediyorum.

SIRADAKİ HABER

banner128