Öğretmenlerden 24 Kasım protestosu##hb_manset.gif

Eğitim Bir Sen Bolu şubesi başkanı Ahmet Koçak 24 Kasım öğretmenler gününü sendika olarak kutlamama kararı aldıklarını söyledi.   Eğitim Bir Sen Bolu şubesi başkanı Ahmet Koçak 24 Kasım öğretmenler...

Öğretmenlerden 24 Kasım protestosu##hb_manset.gif

Eğitim Bir Sen Bolu şubesi başkanı Ahmet Koçak 24 Kasım öğretmenler gününü sendika olarak kutlamama kararı aldıklarını söyledi.

 

Eğitim Bir Sen Bolu şubesi başkanı Ahmet Koçak 24 Kasım öğretmenler gününü kutlamama kararı aldıklarını söyleyerek öğretmenlerin özellikle maddi anlamda büyük sıkıntılar içersinde olduğunu söyledi.“Türkiye ve Dünyada Öğretmenlik” başlıklı raporu düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan Koçak “Eğitim-Bir-Sen olarak, 23. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda aldığımız ve sonuç bildirgesinde de yer verdiğimiz “Öğretmenlik mesleğinin ekonomik ve mesleki itibarını hedef alan yaklaşımlar bertaraf edilmediği sürece, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri yapılmamalı ve hiç kimse kutlama mesajı yayınlamamalıdır” kararı doğrultusunda Öğretmenler Günü’nü kutlamıyoruz. Öğretmenler Günü’nü kutlamama kararı almamızın başlıca gerekçelerini;- ülkenin geleceğini inşa eden eğitimin en önemli unsuru olan öğretmenlerin fedakârlığının görmezden gelinmesi, itibar kaybına uğratılması, ek ödemeden mahrum edilerek kamuda en az maaş alan çalışan konumuna düşürülmesi” olarak açıklayabiliriz” dedi. Koçak; “Öğretmenlere yönelik bu taleplerin, 4+4+4 kesintili ve kademeli yeni eğitim sistemi, Milli Güvenlik Dersi’nin kaldırılması, din eğitim ve öğretimine ilişkin özgürlük alanının genişletilmesi, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin Hayatı başta olmak üzere seçimlik ders sayısının artırılması, meslek liselerine yönelik katsayı dayatmasının sona erdirilmesi, yükseköğretimdeki başörtüsü yasağının sona erdirilmesi gibi son derece önemli ve millet iradesine dayanan reformların gerçekleştirildiği bir dönemde dahi karşılanmamış olmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. İlme, irfana ve alime saygıyı esas alan bir medeniyetin devamı olan Türkiye ’de, öğretmenlere, yürüttükleri kutsal mesleğin maddi karşılığının hakkıyla ödenmemesinin yanında manevi karşılığı olan saygı bile artık neredeyse çok görülmektedir. Hak ettiği saygıyı görmeyen öğretmenler; öğrencilerine, daha iyi bir gelecek, daha güçlü bir Türkiye , daha adil bir ülke hedefinde sorumluluk almaları gerektiğini nasıl anlatacak? Kendisi saygıya muhtaç hale getirilen öğretmenlerden, öğrencilerine ‘insana ve haklarına saygı duymayı’ ve ‘insan onurunu esas almayı’ öğretmeleri beklenmektedir. Biz, öğretmenliğin ne kadar yüce bir meslek olduğunu sadece 24 Kasımlarda haykıranlardan olmayacağız. Biz, öğretmenlerimizin hak ettiği saygıyı gördüğü ve her an yaşadığı bir Türkiye resmi oluşturuncaya kadar her zaman ve zeminde öğretmenin değerini haykırmaya devam edeceğiz.” Biçiminde konuştu.

 

Bütün bunları sağlayacak olan siyasi iradedir

 

“Öğretmenler yetersiz ve çalışmıyor” gibi yaklaşımları kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Eğitim Bir Sen Bolu şubesi başkanı Ahmet Koçak “ Temennimiz, öğretmenlerin yeterliğini, fedakârlığını ve mensubu olduğu topluma hizmet etme aşkını bütün toplumun görmesidir. Tarihimiz, öğretmenlerin üstlerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdiğini belgeleyen örneklerle doludur. Öğretmenlerimizin bu başarısının devam etmesi; maddi ve manevi olarak rahat olması, yaptığı işten haz duymaya devam etmesiyle yakından ilgilidir. Bütün bunları sağlayacak olan bizatihi siyasi iradedir. “ diye konuştu.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124