Öğretmenlerin çiçeği karanfil

Bolu'da 5 yıldır çiçeklik sektöründe hizmet veren 1001 Çiçek Evi'nin sahibi Yasemin İyigün ile yaptığımız röportaj da öğretmenlerin çiçeği karanfil olduğu ortaya çıktı. Ayrıca ev dekorunun yeni trendi olan teraryum hakkında da bilgi verdi.

Öğretmenlerin çiçeği karanfil

Haber: Erdal Tanrıverdi

Bolu'da Tabaklar Mahallesi, Ferit Talay Caddesi'nde 5 yıldır çiçekçilik sektöründe hizmet veren 1001 Çiçek Evi'nin sahibi Yasemin İyigün, kış çiçekleri, kış mevsiminde çiçek bakımı en çok tercih edilen çiçekler hakkında bilgi verdi. Öğretmenler gününde ise en çok tercih edilen çiçeğin karanfil olduğunu söyleyen İyigün "Öğretmenler günü için ilk önce ve en çok karanfil tercih ediliyor. İkinci sırada ise tabi ki gül yer alıyor. Bunun dışında eğer toplu bir şekilde çiçek hediye edilmek isteniyorsa saksıları daha çok öneriyoruz. Örnek olarak sıklamen, kalanşu bitkisi olabilir, buketlerden papatya ve krizantem bitkileri çok talep görüyor. Bunların dışında da en çok orkide ilgi görüyor.

2 İLE 100 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

İyigün tercih edilen çiçeklerin fiyat aralığı hakkında ise " Fiyatlar tercihe bağlı olarak değişiyor tabi ki. Genel olarak hesapladığımızda ise 2 ile 100 lira arası değişiyor" dedi.

ÖZEL GÜNLERDE DEĞİŞİM BÜYÜK

Yasemin İyigün özel günlerde çiçek taleplerinin daha da farklılaştığını söyleyerek "Özel günlerde tabi ki ilgi daha fazla oluyor. Normalde 30 liralık bir buket yaptıran kişi özel günlerde çok daha farklı çiçekler ve taleplerde bulanabiliyor. Önerdiğimiz ve alınan çiçeklerde tabi ki değişiyor. Kazablanka, gül ve orkide de önerebiliyoruz. En çok talebin olduğu gün ise 14 Şubat Sevgililer Günü" ifadelerini kullandı.

"İÇLERİNE BUZ ATILABİLİR

Kış mevsiminin çiçekleri ve kış mevsiminde çiçek bakımı hakkında da bilgi veren İyigün şu sözleri kullandı "Kış mevsiminde öneri olarak da kendimizde soğuğa dayanıklı bilgileri kullanıyoruz. Müşterinin talebine göre de değişim gösterebiliyor. Tabi ki her çiçeğin belli bir derecesi var. Çok eksilerin altında çiçekler tabi ki dayanmıyor. Kış çiçeklerinde özellikle sıklamen çok dayanıklı bir bitki. Kapalı balkonda muhafaza edilebilir. Sulama işlemini ise yazın ki kadar sık bir şekilde yapmamak gerekiyor. Bozo gibi çiçeklerde ev içinde ki sıcaklıkta değişebiliyor. Kalorifer ile birlikte evin ısı değişebiliyor. Bu zamanlarda çiçek bakan kişilere ufak tüyolar verebiliyoruz. Mesela sıcak olduğu zaman vazoların altına buz atılabilir yada dipten verev kesilmesini tavsiye ediyoruz"

YENİ TREND TERARYUM

Ev dekorunda küçük kaktüs bahçeleri olan teraryumlar hakkında da bilgi veren İyigün şu şekilde sözlerini noktaladı "Şu an moda olan teraryum adını verdiğimiz mini kaktüs bahçelerimiz var. Onlarda öğretmenler günü için en çok talep gören ürünlerimiz arasında. Oldukça fazla vardı elimizde hızlı bir şekilde tükendi. Şimdi tekrardan yapmaya başlayacağız"

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128