“OHAL kararını desteklememiz lazım”

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Bakanlar Kurulu tarafından alınan ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren OHAL uygulamasıyla açıklamalarda bulundu.

“OHAL kararını desteklememiz lazım”

HABER: SEMİH BAYKAL

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun; “İldeki en yüksek makam Devleti temsil eden Valilik Makamı. Bu Valilik Makamı’na da hızlı karar verip uygulama anlamında da bazı yetkiler sağlıyor, diğer taraftan gözaltına alınan birçok insan var. Bunları normal şartlarda 3 gün içinde ya tutuklamanız lazım ya da salıvermeniz lazım. Kanunlarımız böyle. Ama OHAL’de bu süreyi uzatabiliyorsunuz” ifadelerine yer verdi. 

Ercoşkun sözlerine şöyle devam etti: “Olağanüstü Hal Kararı aslında normal hayatın akşını engelleyecek herhangi bir şekilde sekteye uğratacak bir karar değil. Bu karar sadece ve sadece belki Türk tarihinde eşi benzeri görülmeyecek bir hainlikle, kahpelikle, alçaklıkla karşı karşıya kalan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu süreci adaletli bir şekilde yürütebilmesi için ihtiyaç olan tedbirleri içeriyor. Bunu iki başlık altında toplayabiliriz. Bir tanesi hükümet kanun hükmünde kararname çıkartma hakkına sahip demek oluyor. Bunu Resmi Gazete’de yayınladığı anda bu yürürlüğe giriyor. Fakat TBMM’den bu kararın geçmesi için en geç 1 ay içerisinde meclise yolluyor. Yani meclis, sonuçta bu kararı tahkik ve tetkik edecek ve onaylayacak. Diğer taraftan ildeki en yüksek makam Devleti temsil eden Valilik Makamı, Bu Valilik Makamı’na da hızlı karar verip uygulama anlamında da bazı yetkiler sağlıyor. Bildiğiniz gibi gözaltına alınan birçok insan var. Bunları normal şartlarda 3 gün içinde ya tutuklamanız lazım ya da salıvermeniz lazım. Kanunlarımız böyle. Ama OHAL’de bu süreyi uzatabiliyorsunuz. Bununda mantıklı bir açıklaması var. Çünkü o kadar insanı 3 gün gibi kısa bir sürede soruşturmasını yapıp, suçlu mu suçsuz mu ayırt etmek gerçekten mümkün olmaz. Dolayısıyla burada hep birlikte bu sürecin en sağlıklı şekilde geçebilmesi için OHAL kararını desteklememiz lazım. Maalesef, Fransa’da OHAL kararı Meclis’te sadece 26 karşı oya rağmen kabul edilmesine rağmen, TBMM’de açıkçası AK Parti ve MHP’nin oylarıyla geçti. Böyle olmasını istemezdik. Devletin meselesi. Nasıl meydanlarda toplumun her kademesini gördüysek, o zaman bu meselede bir partinin meselesi değil, Devletin meselesidir. Fransa’da olduğu gibi, Belçika’da olduğu gibi bütün partilerin buna destek vermesini açıkçası beklerdik. Ama Millet buna destek veriyor, bunu sahada görüyoruz.”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128