Ok artık yaydan çıktı

Mess ve Türk Metal Sen arasındaki uyuşmazlık grev kararıyla sonuçlandı. Arçelik fabrikasında çalışan işçiler iş çıkışında eylem yaparak taleplerine dikkat çektiler.

Ok artık yaydan çıktı
 Türk Metal Sendikası'nın talep ettiği saatlik ücreti ve maaş zammını Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası kabul etmeyince grev kararı alındı. Otomotiv, beyaz eşya ve demir çelik sanayinde çalışan yüz binlerce metal işçisini ilgilendiren karar Bolu'da Arçelik fabrikasının da aralarında olduğu birçok iş yerinde uygulanacak. Bolu Metal Sendikası’na üye olan işçiler Arçelik çıkışında eylem yaptılar. İşçiler adına konuşan Türk-Metal sendikası Bolu şubesi Şube Sekreteri Hakan Gülen “Bir insan için en büyük değer, yaşama hakkıdır. İnsanlar, ayakta durabilmek için, yaşamak için çalışırlar. Alın teri, göz nuru dökerler. Emek harcarlar. Bunların karşılığında tek bir şey isterler, insanca yaşamak. Bizler, metal işçileri olarak, yıllardan beri çalışıyoruz ama adam gibi çalışıyoruz. Bizler, fabrikalarımızı sevdik, tezgâhlarımızı koruduk. Bizler, işimizi, işyerimizi sevdik, işimiz için, işyerimiz için her şeyi yaptık. Patronlar kazandı, fabrikalar kazandı. Türkiye kazandı, ama biz hakkımızı alamadık. Şimdi alacağız, şimdi biz kazanacağız. Çünkü insanca yaşamak bizim hakkımız. Bu hak, bize anamızın ak sütü gibi helal. Biz, bu haktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bu hakkımızı kimse bizden alamaz, kimse bizden çalamaz. Hakkımızı da, ekmeğimizi de söke söke alacağız.’’ Dedi.

 

Tüik’in peşine takılıp,

bizi harcamaya kalkmayın

 

 

Hakan Gülen, Mess’in enflasyon rakamları için TUİK verilerine bakıp işçilere haksızlık yaptığını belirterek şunları söyledi;’’Biz diyoruz ki, bize sosyete enflasyonu ile gelmeyin. Bize 1.14’le gelmeyin.1.14 yalan demektir.1.14 inkâr demektir.1.14 kölelik demektir.1.14 insafsızlık demektir.1.14 ile mess bize köleliği işaret etmektedir. Mess filler gibi çalışın, ama karıncalar kadar yiyin diyor. Bizim isyanımız işte buna. Biz, bu oyuna gelmeyiz, gelmeyeceğiz. Biz, adalet istiyoruz. İşte adalet istiyoruz. Ücrette adalet istiyoruz. Ey! Mess patronları gerçekten kaçmayın, gerçek enflasyondan kaçmayın, Tüik’in peşine takılıp, bizi harcamaya kalkmayın. Tüik’in gazına gelmeyin. Doğalgaza yapılan zamma bakın, elektrik, su faturalarına bakın, ekmeğe bakın, makarnaya bakın, çarşıya bakın, pazara bakın. Bizim hayatımıza, bizim yaşadıklarımıza bakın. Eğer metal işçilerini seviyorsanız. Eğer metal işçilerinin emeğine saygı duyuyorsanız. Gerçeklerden kaçmayın. Hayatın gerçeklerinden korkmayın, kaçmayın. Gerçeklere bakın, bakın ama şaşı bakmayın, erkekçe bakın! Biz bunun için diyoruz ki; ey mess, şaşırma, sabrımızı taşırma.’’

 

 

MESS hep aynı!

 

Mess ile beraber uzlaşma arayışı içine girmeye çalıştıklarını fakat Mess’in her defasından haksız söylemlerinden vazgeçmediğini dile getiren Gülen; ‘’Değerli arkadaşlar, mess, her yerde diyalog ve uzlaşma yanlısı olduğunu söyler, ama sadece söyler. Biz görüşmelere 9 Ocak’ta başladık.4 Mart’ta ise masadan kalktık. Uyuşmazlıktan bugüne kadar, masada diyalog ve uzlaşma yanlısı bir tavır göremedik. İşte biz bunun için eylemlere başladık Bunun için fazla mesaiye kalmadık. Bunun için meydanlara çıktık. Ekmek için emek için çıktık. Aradan 2 ay geçti, çağrı üzerine, 4 Mayıs’ta yine masaya oturduk, ama gördük ki, diyalog ve uzlaşma palavraymış. Çünkü biz masada, katı, dayatmacı ve uzlaşmaz bir mess gördük, yani değişen bir şey yok, tavır aynı tavır. Mess patronları şunu unutmasın, akıllarına bu sözleri çivi gibi çaksın. Biz, içinde insanca yaşama koşullarının olmadığı bir sözleşmeye hayır diyoruz. Biz, içinde insanca çalışma koşullarının olmadığı bir sözleşmeye hayır diyoruz. Biz, bugüne kadar bunun için meydanlardayız, ama gördük ki, bunu unutanlar var. Mess bizim neden meydanlara çıktığımızı, bilmiyor, anlamıyor. Bunu gördüğümüz için, cuma günü masayı terk ettik. Biz de artık mess’in anlayacağı dilden konuşacağız. İnsanca yaşama koşullarını bilmese, çalışanların içinde bulunduğu durumu görmese, bize kulak vermese, bizi dinlemese. Biz de gereğini yaparız, yapacağız. Mess’e dersini veririz, vereceğiz, protestoyla vereceğiz, direnerek vereceği, kazanarak vereceğiz.’’ Dedi.

 

 

Artık grev için geri sayım başladı

 

Hakan Gülen ‘’Değerli arkadaşlar, bu bizim için, ya hep ya hiç davasıdır. Biz, maceranın değil, hakkın peşindeyiz. Biz, gösterişin değil, ekmeğin derdindeyiz. Biz, köleliğin değil, insanca yaşamanın derdindeyiz. Biz, bu davanın emekçileriyiz. Biz, bu davanın sendikasıyız. Biz, bu davanın dayanışmasıyız. Biz, bunun için bir olduk, iri olduk, diri olduk. Hep beraber başladık. Hep beraber kazanacak. Hep beraber bitireceğiz. Değerli metal işçileri, biz, haklıyız. Haklı olduğumuz için 2 aydır meydanlardayız, hakkımızı alana kadar da meydanlarda olacağız.6 Mayıs’ta grev kararımızı aldık, çünkü biz mess’ten karşılık alamadık. Biz hakkın sendikasıyız, biz, hukukun sendikasıyız, biz, adaletin, demokrasinin sendikasıyız. Bunun için, bundan sonra bütün meydanlar, bütün salonlar bizim. Değerli metal işçileri, adalet, onurlu yaşamaktır. Adalet, herkese hakkı olanı vermektir, biz, adalet mücadelesi veriyoruz, bunun için meydanlardayız. Ama mess tutumundan vazgeçmese, inada, dayatmaya devam ederse. İnsanca yaşamaya, insanca çalışmaya evet demezse, hak demezse, hukuk demezse. Biz adaleti aramayı da bulmayı da biliriz. Bu mücadele, bizim var olma mücadelemiz. Biz adalet için, demokrasi için, insanca çalışmak, insanca yaşamak için mücadele ediyoruz’ Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER