Okul müdürleri dikkat!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, velilerden “Bağış” adı altında para toplayan okul müdürleri ile yöneticilerine soruşturma açılacağı öğrenildi.

Okul müdürleri dikkat!


Haber: C. Kutay AYKAN

Bakanlık, medyada "devlet okulunda özel sınıf ayrımcılığı" başlıklı haberlerde yer alan "özel sınıf oluşturularak velilerden para talep edildiği" iddialarını ve bu konuda MEB'e ulaşan bildirimleri "ihbar" kabul ederek harekete geçtiği bildirildi. Bolu’da bu tür oluşumlara girecek olan okul müdürleri ile yöneticilerine soruşturma açılacağı öğrenildi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu konuda uyarıldı.

"Okula kayıt, seviye/özel grup sınıfları, yabancı dil özel sınıflarının oluşturulması, proje okulu, öğretmen seçimi, teknolojik/fiziki olanaklar" gibi çeşitli hususlar gerekçe gösterilerek velilerden "bağış" adı altında veya farklı yollarla ücret talep edildiğine ilişkin haberler ve gelen şikayetler dikkate alınarak, inceleme ve soruşturma başlatılacağı ve veliler tarafından yapılan ihbar ve şikayetlerin anında değerlendirileceği de öğrenildi.

Bakanlık ayrıca Anayasa'nın 42'nci maddesine göre eğitim öğretim faaliyetlerinin ücretsiz olduğu, hiç kimsenin bu haktan yoksun bırakılamayacağı, eğitim öğretim faaliyetlerinin eğitimde fırsat eşitliği ilkesi gözetilerek yapılacağına ilişkin, öğrenci ve velilerin okul yönetimlerince bilgilendirilmesini sağlayacak.

Erdal Tanrıverdi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER